Je to každý rok stejné, skončí prázdniny a den po nich se stovky dětí ve městech a desítky školáků na vesnicích ženou ráno do školy. Aby se co nejvíce snížilo nebezpečí toho, že na některé silnici dojde ke srážce školáka s vozidlem, vyrážejí k přechodům dohlížet strážníci městských policií, a tam, kde je nemají, policisté.

V Novém Jičíně se budou ve velké míře soustředit na přechody pro chodce zejména první dva dny školního roku. „Ve zvýšené míře ale budeme dohlížet na přechody po celý následující týden,“ sdělil René Škoda, velitel Městské policie Nový Jičín. Strážníci budou stát u přechodů od půl osmé do osmi a první dny také při ukončení vyučování prvňáčků. V dalším průběhu roku se budou soustředit zejména na přechody u škol, na jiných přechodech vypomohou policisté nebo pracovníci veřejné služby.

Také v Kopřivnici se strážníci postaví brzy ráno na exponovaná místa, dva dobrovolníci budou od sedmé do osmé hodiny ranní také v místních částech Lubina a Mniší.

Ve Frenštátě se budou strážníci soustředit hlavně na přechod v blízkosti Základní školy Záhuní. „U Tyršové školy je jednosměrka a provoz je tam minimální, takže tam nás nebude potřeba, a čtyřpruh u Kyčery pohlídá Policie České republiky,“ uvedl Ondřej Matějek, velitel frenštátské městské policie.

„U nás máme službu u přechodů celoročně, asi jako i v jiných městech. V září posílíme službu minimálně na Butovické ulici, kde se teď provádějí nějaké stavební práce, tak, aby tam k něčemu nedošlo,“ vysvětlil Jan Pesničák, velitel Městské policie Studénka.

V Bílovci nastoupí strážníci společně s policisty 1. září v ranních hodinách téměř ke všem přechodům pro chodce. „V průběhu dalších dnů, až do konce každého školního roku, pak strážníci i policisté dohlížejí na exponovaných přechodech, jako pod náměstím na Labuti a podobně,“ přiblížil činnost bíloveckých strážníků jejich velitel Pavel Kudela.

Zvýšenou pozornost přechodům pro chodce budou věnovat 1. září také strážníci v Příboře. „První den budeme u přechodů prakticky celé dopoledne, v průběhu dalších dnů bude zvýšený dozor. Jinak během školního roku chodíme dohlížet každý den,“ popsal situaci v Příboře tamní velitel městské policie Libor Bolom.

Každodenně lze spatřit strážníky u přechodů v centru města také v Odrách, kde jim u některých přechodů pomáhají policisté.