Každoroční vyvrcholení kulturního léta je pro tentokrát věnované 170. výročí narození zdejšího rodáka. Rytíř Eduard Orel byl mužem, na jehož odkaz lidé narážejí i po téměř dvou stoletích. Byl to námořní důstojník, vědec, polárník, a především objevitel Země Františka Josefa.

Jeden ze 196 ostrovů nese dokonce jeho jméno.

„Tato slavnost bude poněkud výjimečná,“ věří místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Pravdu má již minimálně v tom, že i když se bude slavit v době babího léta, hlavním tématem bude mrazivé dobývání polárních končin.

Eduard Orel byl v letech 1872 až 1874 členem výpravy, která chtěla dobýt severní pól. To se jí sice nepovedlo, ale přesto zavítala do míst, kam před ní žádný jiný člověk nevstoupil a navíc musela bojovat s ledovou krajinou, aby se nakonec úspěšně vrátila do svého domovského přístavu v severoitalském Terstu. Náročné přípravy na vrcholovou akci jsou v plném proudu, avšak sebelepší práci může pokazit špatné počasí.

Kdo navštívil slavnost minulý rok, určitě se mu vybaví nepříjemný vytrvalý déšť. „Jsme natolik závislí na té přírodě, že se téměř můžeme ztotožnit s výpravou z toho roku 1872, kdy hlavním posláním bylo to, jak je člověk slabý proti přírodě,“ zamyslel se Petr Orság, ředitel městského kulturního střediska.

Masarykovo náměstí by se mělo v sobotu 10. září přenést do doby poloviny 19. století. Dámy budou své muže v kloboucích doprovázet v dlouhých zdobených šatech, řada expozic bude věnována tomuto období, a především výše zmíněné polární výpravě. Návštěvníci se dočkají také originálních dokumentů spojených s objevem Země Františka Josefa, a to v rámci multimediální výstavy.

Do slavností se zapojí také veřejnost. Ať už v soutěži v nošení ledu do Arktidy, kdy budou lidé zápolit v tom, kdo donese ke kašně na náměstí nejvíce ledu, nebo v klání o nejoriginálnějšího polárníka. „Ze tří míst jsem slyšel, že budu šokován,“ reagoval ředitel Orság na zprávy, že se možná ve sběru ledu najdou i nějací recesisté.

I když Eduard Orel zemřel v závěru 19. století, nebude chybět v tradičním sobotním průvodu. Radnice se totiž před několika týdny obrátila na veřejnost s tím, že hledá dvojníka tohoto rodáka. A to se podařilo. „Máme jasného vítěze,“ oznámil na tiskové konferenci Petr Orság, ale více jeho identitu rozvádět nechtěl.

Víme však, že jde o muže z Novojičínska. Sice není drobné postavy jako vědec Orel, ba naopak, ale podoba je údajně neuvěřitelná. Navíc i on byl svého času námořníkem. Přesvědčit se o tom mohou všichni při slavnostním sobotním průvodu ve tři hodiny odpoledne.

Akcí je naplánována celá řada (kompletní program je možné najít na webu města či městského kulturního střediska) a do většiny z nich se zapojí spolky a organizace z Nového Jičína. „Hlavní přínos slavností je ten, že vyzdvihujeme naše rodáky, sami pro sebe je objevujeme a dostáváme je do povědomí našich dětí. I proto se děti do slavností zapojují,“ uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy.

Předškoláci již nyní kreslí obrázky na téma polární oblast a jejich práce budou na slavnostech vystaveny. Novojičínská městská slavnost každoročně přiláká mnoho návštěvníků a zároveň je velkou příležitosti také pro podnikatele. „Jako vždy očekávám velkou návštěvnost jak místních, tak lidí z okolních měst a obcí,“ podotkl Stanislav Bartoň, šéf živnostenského odboru.

Samozřejmostí je řemeslný jarmark, kde své zboží nabídne 75 prodejců. Pití a jídlo bude možné nakoupit v některé ze šestnácti hospod. „Je dbáno na to, aby šlo o rukodělné výrobky,“ dodal Bartoň.

Osmnáctá slavnost města Nový Jičín startuje v pátek 9. září v Beskydském divadle, kde představí dnes již legendární hru Dobytí severního póĺu Divadlo Járy Cimrmana. Sobotní program začíná na Masarykově náměstí o půl deváté ráno a večerní program vyvrcholí koncertem Věry Špinarové a skupiny Wohnout.

Slavnosti města jsou vyvrcholením každoročního kulturního léta, které čítá v Novém Jičíně dvacítku akcí a má rozpočet 1,8 milionu korun. Značná část nákladů je hrazena ze sponzorských darů, loni to byla suma přesahující 700 tisíc korun.