Během uplynulých čtyř dnů bylo na gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci živo. A to i přesto, že mají nyní novojičínští školáci jarní prázdniny. Konal se tam totiž třetí ročník Univerzity Mikuláše Koperníka.

Tento projekt začali organizovat absolventi gymnázia a původně byl určený pro bílovecké gymnazisty. Nyní se však do Bílovce sjíždějí středoškoláci z celé republiky. Letos jich přijelo 37, a to z Ostravy, Přerova, Brna nebo Prahy. „Snažíme se je seznámit s tím, jak to funguje na vysoké škole, dáváme jim možnost vyzkoušet si vysokou nanečisto ještě předtím, než se na ni přihlásí. Navíc studenti, kteří ještě nevědí, co by chtěli studovat, si tady můžou vybrat ze všech možných oborů. Může jim to pomoci ve výběru. Mohou poznat lidi, kteří studují na různých školách po celé České republice, zeptat se jich, jak to tam chodí, jaký z toho mají pocit, jak tam studium probíhá, jestli by ho doporučili, nebo nedoporučili," prozradil jeden z organizátorů akce David Kupka. Studentům totiž přednášejí samotní absolventi gymnázia, studenti nebo absolventi vysokých škol.

A jak to na takové univerzitě nanečisto chodí? Přesně tak, jako na opravdové vysoké škole. „V pátek jsme začali imatrikulací, jak to na vysoké škole má být, studenti skládali imatrikulační slib. V sobotu ráno začaly přednášky. Měli jsme čtyři bloky a v každém bylo na výběr čtyři až pět přednášek ze všech možných oborů matika, fyzika, humanitní vědy. Neděle patřila zkouškám a odpoledne následovala přednáška jedné z osobností české vědy," řekl David Kupka s tím, že letos se poprvé uskutečnila také studentská konference, na které mohli studenti v patnácti minutách seznámit ostatní s tím, co je zajímá. „Mohli si vyzkoušet mluvit před třiceti, čtyřiceti lidmi. Je to pro ně dobrá zkušenost," podotkl David Kupka.

Každé správné studium bývá zakončeno promocí. Nejinak tomu bylo i v Bílovci. „Studenti, kteří splní všechny podmínky studia, získají diplom, někteří i červený, a budou slavnostně promováni," dodal organizátor.

Pořadatelé univerzity nanečisto byli s průběhem třetího ročníku spokojeni. „Samozřejmě ne vždy se člověk zavděčí všem, ale ve výsledku jsme měli mnohem více pozitivních ohlasů než negativních. Takže to hodnotíme určitě kladně. A myslím, že se jim to líbilo, že přijeli rádi," dodal David Kupka. Jeho slova potvrdily také dvě studentky, které do Bílovce přijely z Brna. „Já ještě úplně nevím, co chci dělat, takže jsem se rozhodla, že sem pojedu. Doufala jsem, že mi tady třeba poradí nebo mě zaujmou nějaké přednášky. Zaujaly mě dějiny umění," řekla slečna Anna. To její sestra má z vysoké školy obavy: „Vůbec nevím, jak to funguje. Tady to všechno vysvětlili třeba jak to je s kredity. Takže na to jsem se těšila, i na imatrikulaci," prozradila Deníku a ještě doplnila, že ji zajímají humanitní vědy. „Mám za sebou první zkoušku, ale teď mám mít nějakou bezpečnostní politiku, a té se strašně bojím," prohodila na závěr.

Sotva letošní univerzita nanečisto skončila, už její organizátoři plánují další ročník. Chtěli by jej však uspořádat spíše na podzim. „Podzimní termín je lepší, protože se snažíme maturantům dopomoct vybrat si školu, teď je už docela pozdě. Spolupracujeme s panem ředitelem, který nás hodně podporuje, takže budeme rádi pokračovat," prozradil za všechny organizátory další plány David Kupka.