Studénka Hned na začátek je třeba připomenout jednu věc. Konkrétně přejezd ve Studénce, nedaleko zdejšího vlakového nádraží, není sám o sobě nijak nebezpečný. Má všechna možná bezpečnostní opatření, včetně kamerového systému. Nebezpečí však spočívá v nezodpovědných řidičích, kteří naprosto ignorují výstražná znamení.

Zničená závora

Minulost už byla ve Studénce svědkem řady incidentů a mnohdy k neštěstí scházely jen sekundy. Je poslední červnový den roku 2011 a na příjezd vlakové soupravy už upozorňují blikající červená světla. V té chvíli k závorám přijíždí nákladní ‚liazka', jejíž řidič, místo aby zastavil, jede dál. V ten moment se sunou závory dolů.

„Řidič zadní částí vozidla zachytil o závoru, kterou přerazil, a tím ji poškodil," uvedl tenkrát novojičínský policejní mluvčí s tím, že bylo velké štěstí, že se při nehodě nikdo nezranil. Škoda při kolizi tak byla vyčíslena na pouhých pět tisíc korun za zlomenou závoru.

Rok nato začaly tento přejezd monitorovat, jako jeden ze dvou v okrese, kamery a vedení měst a obcí i policisté si od jejich instalace slibovali, že v budoucnu zabrání obdobným situacím. Uběhlo však jen pár týdnů, aby se toto přání rozplynulo jako pára nad hrncem.

Je 3. ledna 2013 krátce před polednem. Shodou okolností polský řidič kamionu vjel na přejezd, kdy se spouštěly závory. „Z kolejiště však stačil vycouvat. I tak musel přijíždějící vlak zastavit za použití rychlobrzdy. Ke zranění ani škodě na majetku nedošlo.

Řidiče na místě řešili dopravní policisté, kteří mu udělili blokovou pokutu ve výši dva a půl tisíce korun," informoval o případu novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Je ráno 22. července 2015. Vlaková souprava Pendolino jede ke Studénce od Ostravy stošedesátkou a při výjezdu z levotočivé zatáčky se před strojvůdcem objeví plně naložený kamion stojící přímo v jeho koleji. Od tohoto momentu k nevyhnutelné tragédii zbývají jen vteřiny, při kterých stačí ještě strojvůdce vlak zpomalit a varovat cestující sedící v prvním vagónu.

Nezodpovědnost, ignorace, lidská hloupost zde zanechala příběhy lidské tragédie. Tři mrtvé a několik těžce zraněných cestujících. I v důsledku této události patří ‚studénecký' přejezd mezi nejrizikovější na Novojičínsku i v kraji, a to i přes všechny bezpečnostní opatření.

Ty má i železniční přejezd v Suchdole nad Odrou, kde je, jako na druhém místě v okrese, nainstalován kamerový systém. I tudy jezdí mimo jiné vlaky mezi Ostravou a Prahou a i zde řidiči mnohdy nedbají zvukové ani světelné výstrahy.

Stačilo zde ve čtvrtek odpoledne sledovat provoz sotva dvacet minut, když v tom přijel k závorám kamion s návěsem a i když už červená světla blikala, jel dále přes koleje. Trvalo to přesně minutu a patnáct vteřin od momentu, kdy se výstraha spustila a závory šly dolů. Tentokrát to vyšlo, ale vždy to tak být nemusí.