VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studénka se může chlubit novou přírodní rezervací

Studénka - Správa chráněné krajinné oblasti Poodří (CHKO) vydala třiadvacátého ledna nařízení o zřízení přírodní rezervace Bažantula. Tato rezervace se rozkládá na jedenácti parcelách, které jsou vkatastrálním území Studénky.

6.2.2009
SDÍLEJ:

Nová přírodní rezervace Bažantula vznikne na katastrálním území Studénky. Chráněná oblast poskytne útočiště ptákům, obojživelníkům, rostlinám i drobným savcům.Foto: Archiv/Deník

Jedná se o sedmou přírodní rezervaci v působnosti Správy CHKO. Platnost nařízení nabývá účinnosti 2. března tohoto roku. Důvody pro založení Bažantuly jsou jasné. Oblast obývá mnoho ohrožených druhů rostlin i živočichů, kteří by mohli podlehnout civilizaci a zmizet beze stopy. Rezervace proto bude chránit rostliny, obojživelníky, ptáky a savce. „Název rezervace Bažantula je odvozen od místního názvu, který se pro lokalitu používá,“ sdělil Ivan Bartoš, vedoucí Správy CHKO Poodří. Z řádu rostlin jsou v Bažantule zastoupeny například kotvice polovoucí, vegetace parožnatek a také věkově rozmanité porosty dřevin, které jsou tak typické pro krajinu Poodří. Ochranu dostanou i obojživelníci jako rosničky zelené, kuňky ohnivé a skokani zelení. Útočiště v Bažantuli naleznou i vodní ptáci, především bukač velký, chřástal vodní a různé druhy potápky. Co se týče savců, jedná se netopýra vodního a rezavého. „Důvodem zřízení rezervace je nutnost údržbou rybníků a rybničním hospodařením šetrným k přírodě zachovat stav předmětu ochrany a také zlepšit stav jeho nejvíce ohrožených složek,“ uvedl Bartoš.

Z pohledu Studénky se nejspíš jen málo změní. Starosta Ladislav Honusek nevidí ve zřízení rezervace větší komplikace pro obyvatele města. „Z pohledu města s tím nemáme problém. Je to na okraji městské aglomerace, takže občanům by to nemělo znepříjemnit život. Projednávali jsme to na radě. Je to sice lokalita, která byla v minulosti hojně navštěvovaná občany a já věřím, že budou moci lokalitu navštěvovat i nadále a nedojde k žádným problémům se vstupem,“ potvrdil starosta.

Občané, kteří by se chtěli do nově zřízené rezervace podívat, musejí nově dodržovat určitá pravidla. Při svých procházkách například nesmějí sbírat či odchytávat rostliny a živočichy, kromě výkonu práva myslivosti a rybářství či sbírat lesní plody. Pouze na povolení Správy CHKO Poodří lze na území přírodní rezervace například krmit ryby, vjíždět na její území koňmi a nebo pořádat hromadné sportovní nebo kulturní akce.

Autor: Věra Růčková

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení