Na kompletaci vozidla se budou podílet nastávající automechanici, autoelektrikáři, karosáři a další pracovníci v oblasti automotive v rámci odborného výcviku a praktického vyučování. Moravskoslezský kraj na nákup dílů škole přispěl 1 milion korun.

Možnost sestavit Tatru Phoenix získali studenti jako součást projektu Tatra do škol, který vznikl v roce 2018 z iniciativy společnosti Tatra Trucks. Cílem bylo motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů. „Spolupráce středních odborných škol s firmami je zásadním prvkem při transformaci Moravskoslezského kraje na moderní průmyslovou destinaci. Chceme, aby naši studenti získali nejen kvalitní teoretické vzdělání, ale také praktické zkušenosti, které jsou klíčové pro jejich budoucí kariéru. Naše spolupráce s firmami jim umožňuje být v první linii technologického pokroku a připravit se na uplatnění v průmyslu," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Rekonstrukce centra Kopřivnice - 26. května 2023.
Rekonstrukce centra Kopřivnice - omezení trvají, někde na jiných místech

Podle krajského hejtmana spolupráce škol s firmami přináší značné výhody. „Studenti získávají přímý kontakt s moderními technologiemi a zařízeními, mají možnost získat praxi a využívat inovativní technologie v reálném průmyslovém prostředí. Firmy zase mají kontakt na kvalifikované absolventy, kteří jsou schopni okamžitě se zapojit do pracovního procesu. Spolupráce s odbornými školami také umožňuje firmám identifikovat talenty již v raném stádiu jejich vzdělávání a připravit si je na konkrétní pracovní pozice či projekty,“ vysvětlil Ivo Vondrák.

Studenti SŠ a VOŠ Kopřivnice začali sestavovat Tatru Phoenix - květen 2023.Studenti SŠ a VOŠ Kopřivnice začali sestavovat Tatru Phoenix - květen 2023.Zdroj: se souhlasem MS kraje

Náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny připomněl, že do rozvoje technického školství, posílení infrastruktury technických škol v Moravskoslezském kraji, modernizaci učebních prostor a nákupu nejnovějšího vybavení a technologií ročně putují desítky až stovky milionů korun. „Pokud chceme, aby stoupal zájem o techniku a řemeslo a aby žáci k výuce přistupovali se zájmem a zaujetím, musíme jim nabídnout potřebné zázemí. Spolupráce kopřivnické odborné školy s věhlasnou automobilkou zatraktivní výuku, studenti si vyzkoušejí svoje dovednosti netradičním způsobem a získají ucelený přehled o technologickém postupu kompletace vozidla. Dalším efektem bude samozřejmě propagace školy a oboru,“ poznamenal Stanislav Folwarczny.

Sestavené vozidlo bude sloužit Střední škole a Vyšší odborné škole v Kopřivnici pro potřeby její vlastní autoškoly a získání řidičského průkazu skupiny C.