VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se vydali pro vodu na Svinec a Puntík

Šenov u Nového Jičína - Ne snad proto, že by jim ve škole netekla voda, ale kvůli tomu, aby si uvědomili, jakou cestu musejí vážit například Etiopané za studnou s životodárnou tekutinou.

26.2.2011
SDÍLEJ:

S kanystry za vodou. Studenti museli dojít pěšky k několik kilometrů vzdálené studánce a donést vodu do školy. Foto: Deník/Věra Růčková

Studenti Obchodní akademie v Šenově u Nového Jičína, která je součástí Mendelovy střední školy, pokračují v mezinárodním projektu Člověka v tísni Světová škola, jenž má upozornit na rozdíly mezi bohatým severem a chudým jihem. Tentokrát se zúčastnili zážitkové akce na téma Jing a Jang vody - Nedostatek vody a plýtvání vodou.

Akce trvala dva dny, přičemž čtvrtek byl vyhrazen zážitkovým aktivitám. Nejprve byly vyslány dvě skupiny studentů k Mariánské studánce na kopci Puntík a Bannerově studánce pod hotelem Salaš. Tento pochod měl studenty podnítit k tomu, aby si uvědomili, že získat pitnou vodu může být v některých částech světa velmi obtížné a náročné.

Další úkol byl určen rovněž pro dvě skupiny a nazýval se Najdi vodu. Studenti museli na zhruba dvoukilometrové ploše na a pod Svincem pomocí mapy nalézt studánku a naplnit PET lahve, které posléze odnesli do školy, tedy asi sedm kilometrů daleko. I tato akce měla svůj smysl, a to, že najít studnu na rozlehlých pouštních pláních není tak jednoduché, jak se může zdát.

Třetí aktivitou byla takzvaná Stezka vodní odvahy, kde studenti plnili úkoly a zároveň se i něco přiučili. „Připravovala jsem pro druháky úkoly a myslím, že po tomhle projektu si dost lidí uvědomilo, že každý nemá tak snadný přístup k vodě, třeba když pro ni museli tak daleko. Nejdřív jsem myslela, že jim to vůbec nic nedá, ale teď si myslím, že to v nich něco zanechalo,“ zamyslela se studentka třetího ročníku Gabriela Nedjalková. Další aktivita, při níž studenti ochutnávali minerální vody a vyhodnocovali tu nejlepší, nesla název Mlsný jazýček královny minerálek. „Smyslem téhle letošní akce je spojit to lokální s globálním. Vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké může být donášet vodu z velké vzdálenosti nebo ji hledat. Snažili jsme se to udělat více zážitkově,“ přiblížil manažer projetku Petr Zapletal.

V pátek se pak všichni účastníci projektu sešli v aule střední zdravotnické školy, kde prezentovali své poznatky i pořízená videa a fotodokumentaci. Kromě toho je čekala krátká přednáška zástupce Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína o studánkové stezce. Slovo dostala i koordinátorka projektu z humanitární organizace Člověk v tísni Zuzana Pernicová, která ke studentům promluvila o významu vody v životě lidí v Etiopii. „Chceme, aby si mladí lidé v Česku, v Evropě, uvědomovali, že tím, jak se chovají a jednají mohou ovlivňovat životy lidí na druhém konci světa, v rozvojových zemích, v Africe. Bylo na školách, aby si vybraly téma, na kterých to ukáží a tato škola si vybrala vodu,“ vysvětlila Pernicová, jež byla dva roky na misi Člověka v tísni v Etiopii, kde organizaci pomáhala s projekty, které zajišťovaly přístup k pitné vodě a dodržování hygieny.

Studenti na závěr simulovali také konflikty o vodu. Každá skupina ztělesnila zúčastněné organizace ve státech, kde je vody nedostatek, od neziskových organizací a vlády až po samotné lidi ve vesnicích. Na konci dne byly představeny vytvořené plakáty a koláže. Studenti se mohli zúčastnit sbírky „skutečný dárek“, který by zajistil vodu pro africké domácnosti.

Autor: Věra Růčková

26.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT