Studenti Obchodní akademie v Šenově u Nového Jičína, která je součástí Mendelovy střední školy, pokračují v mezinárodním projektu Člověka v tísni Světová škola, jenž má upozornit na rozdíly mezi bohatým severem a chudým jihem. Tentokrát se zúčastnili zážitkové akce na téma Jing a Jang vody - Nedostatek vody a plýtvání vodou.

Akce trvala dva dny, přičemž čtvrtek byl vyhrazen zážitkovým aktivitám. Nejprve byly vyslány dvě skupiny studentů k Mariánské studánce na kopci Puntík a Bannerově studánce pod hotelem Salaš. Tento pochod měl studenty podnítit k tomu, aby si uvědomili, že získat pitnou vodu může být v některých částech světa velmi obtížné a náročné.

Další úkol byl určen rovněž pro dvě skupiny a nazýval se Najdi vodu. Studenti museli na zhruba dvoukilometrové ploše na a pod Svincem pomocí mapy nalézt studánku a naplnit PET lahve, které posléze odnesli do školy, tedy asi sedm kilometrů daleko. I tato akce měla svůj smysl, a to, že najít studnu na rozlehlých pouštních pláních není tak jednoduché, jak se může zdát.

Třetí aktivitou byla takzvaná Stezka vodní odvahy, kde studenti plnili úkoly a zároveň se i něco přiučili. „Připravovala jsem pro druháky úkoly a myslím, že po tomhle projektu si dost lidí uvědomilo, že každý nemá tak snadný přístup k vodě, třeba když pro ni museli tak daleko. Nejdřív jsem myslela, že jim to vůbec nic nedá, ale teď si myslím, že to v nich něco zanechalo,“ zamyslela se studentka třetího ročníku Gabriela Nedjalková. Další aktivita, při níž studenti ochutnávali minerální vody a vyhodnocovali tu nejlepší, nesla název Mlsný jazýček královny minerálek. „Smyslem téhle letošní akce je spojit to lokální s globálním. Vyzkoušet si na vlastní kůži, jaké může být donášet vodu z velké vzdálenosti nebo ji hledat. Snažili jsme se to udělat více zážitkově,“ přiblížil manažer projetku Petr Zapletal.

V pátek se pak všichni účastníci projektu sešli v aule střední zdravotnické školy, kde prezentovali své poznatky i pořízená videa a fotodokumentaci. Kromě toho je čekala krátká přednáška zástupce Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína o studánkové stezce. Slovo dostala i koordinátorka projektu z humanitární organizace Člověk v tísni Zuzana Pernicová, která ke studentům promluvila o významu vody v životě lidí v Etiopii. „Chceme, aby si mladí lidé v Česku, v Evropě, uvědomovali, že tím, jak se chovají a jednají mohou ovlivňovat životy lidí na druhém konci světa, v rozvojových zemích, v Africe. Bylo na školách, aby si vybraly téma, na kterých to ukáží a tato škola si vybrala vodu,“ vysvětlila Pernicová, jež byla dva roky na misi Člověka v tísni v Etiopii, kde organizaci pomáhala s projekty, které zajišťovaly přístup k pitné vodě a dodržování hygieny.

Studenti na závěr simulovali také konflikty o vodu. Každá skupina ztělesnila zúčastněné organizace ve státech, kde je vody nedostatek, od neziskových organizací a vlády až po samotné lidi ve vesnicích. Na konci dne byly představeny vytvořené plakáty a koláže. Studenti se mohli zúčastnit sbírky „skutečný dárek“, který by zajistil vodu pro africké domácnosti.