Speciálního vzdělávacího programu, jehož cílem bylo zapojit studenty do aktivit, které by jim pomohly lépe pochopit postoje k osobám se zdravotním postižením, se zúčastnila asi stovka studentů.

Paralympijský školní den se uskutečnil při příležitosti blížícího se mistrovství světa ve sledge hokeji, které se letos na přelomu dubna a května uskuteční v Ostravě.

I proto byla úvodní beseda s Jiřím Břízou, bývalým studentem bíloveckého gymnázia, dnes koučem českého sledge hokejového reprezentačního týmu. Ještě než dostal slovo, zástupkyně studentů vylosovala z pytlíku se jmény osmi zúčastněných států, lístek se jménem týmu, kterému bude bílovecké gymnázium fandit a tudíž se na jeho zápasy dostane zadarmo. Vyšla Kanada.

„Kanada hraje první zápas s Američany hned po nás, tak není nic jednoduššího, než že přijdete trochu dříve a přidáte se do programu s Českou republikou, který tedy bude mít jiná škola, a budete fandit i naším klukům. Takže můžete mít javorové listy na lících a fandit budete Hoši do toho,“ komentoval los Jiří Bříza jenž předtím povyprávěl o historii a vývoji sledge hokeje u nás i o rozdílech oproti běžnému lednímu hokeji.

Poté povyprávěla o sobě a svých sportech Kristýna Židlická, která je odkázaná na invalidní vozík kvůli rozštěpu páteře. Lyžuje ale na monoski a sní o účasti na paralympiádě. Je rovněž členkou atletického týmu, kde hází oštěpem a vrhá koulí.

Po besedě se studenti rozdělili do čtyř týmů a vyzkoušeli si, jaké to je žít s handicapem. Vyzkoušeli si například hokej v sedě, závody na sportovním invalidním vozíku či slalom na prkně, petanque s míčky a další sporty a hry. A také měli možnost zjistit, jak se žije nevidomým. K tomu postačila páska na očích.