Celková rekonstrukce vily vyšla na 39 milionů korun, většinu nákladů pokryla dotace z Evropské unie. První uživatelé se do vily začnou stěhovat na začátku července. „Nová sociální služba nabídne zázemí a péči dvanácti uživatelům, kteří budou bydlet v celkem dvanácti jednolůžkových pokojích v pěti bytech. Život v takové komunitě je nejvhodnějším způsobem péče o osoby, které jsou kvůli svému duševnímu onemocnění na pomoc svého okolí odkázané,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

O uživatele budou pečovat v nepřetržitém provozu služby i odborná externí podpora. „Navazujeme tak na reformu psychiatrické péče, která spočívá v humanizaci služeb a vytvoření důstojného i příjemného prostředí pro klienty. Věřím, že v krásně zrekonstruované vile najdou naši uživatelé domov, ve kterém se budou cítit dobře a bezpečně,“ dodal Jiří Navrátil s tím, že uživatelé zde budou žít v jedno, dvou nebo třípokojových bytech.

Pozemky v Petřvaldu, kde ba mohlo stát Logistické centrum Armády ČR - červen 2023.
VIDEO: Logistické centrum armády dráždí. Obyvatelé Novojičínska rozjeli petici

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania připomněl, že vila z roku 1885 je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a dříve sloužila jako výukové středisko novojičínské Střední školy technické a zemědělské. „Kompletní rekonstrukce tohoto objektu trvala rok. Má novou střechu, nová okna, ale i fasádu. Bylo nutné zrekonstruovat veškeré rozvody, byly změněny vnitřní dispozice. Projekt také zahrnoval odizolování budovy a úpravy sklepních prostor, ale i zpevněné venkovní plochy kolem objektu. S ohledem na potřebnou péči o klienty domova byl nově instalován také osobní výtah,“ přiblížil práce Jaroslav Kania a upřesnil, že z celkových 39 milionů korun nákladů bylo 32,6 milionu korun jako dotace z EU.

Kopřivnické Re-use centrum, leden 2023.
V ulicích Kopřivnice přibydou květiny za padesát tisíc. Přispívají lidé v Re-use

„Evropské zdroje jsou nesmírně důležité i pro sociální oblast. V minulém programovém období jsme na celkem pět projektů získali z Integrovaného regionálního operačního programu v souhrnu 121 milionů korun. Tyto prostředky kraj využil na tři projekty v bruntálské organizaci Sagapo a vybudoval domov pro osoby se zdravotním postižením v Krnově. Pátým projektem je právě nově vzniklá služba v Suchdole nad Odrou. Věřím, že stejně úspěšní budeme i ve stávajícím programovém období,“ uzavřel hejtman kraje Jan Krkoška.