Jednu z dominant Suchdolu nad Odrou, renesanční farní kostel Nejsvětější Trojice z počátku 17. století, čeká rekonstrukce za několik milionů korun. Svým dílem přispěl také městys, když z rozpočtu uvolnil částku ve výši 400 tisíc korun na realizaci projektu revitalizace této působivé kulturní památky.

„Peníze jsou na opravu střechy katolického kostela. Vlastníkovi se totiž podařilo sehnat devadesátiprocentní dotaci a my jim poskytujeme příspěvek, který jim z větší části, možná i úplně, zaplatí ten jejich spolupodíl,“ vysvětlil starosta Suchdolu nad Odrou Richard Ehler s tím, že městys má zájem na tom, aby tato dominanta byla v pořádku.

Farnosti se podařilo získat dotaci z Evropské unie, a to necelých pět milionů korun.

„Je to částečně na střechu, ale také na omítku kostela. Podle jednání s památkáři to nebude stoprocentní plocha omítky, ale jen místa, která potřebují opravu. Dále také na krovy kostela. Jsou tam dřevěné došky, jež už mají svou životnost za sebou a krovy jsou také v dost špatném stavu, takže tam plánujeme částečnou výměnu. Došky na střeše nahradíme,“ nastínil farář z Jeseníku nad Odrou, který má na starost také suchdolskou farnost, Miroslav Ševiola.

Práce už byly započaty. „Letos to dokončeno ještě nebude. Počítáme s tím, že to potrvá do příštího roku,“ uzavřel Ševiola.

Na svou příležitost ještě čeká také barokní katolická fara sousedící s kostelem. Ta byla vybudována roku 1730 podle projektu vídeňského architekta J. L. von Hildebrandta, autora mimo jiné i kunínského zámku. V minulosti zde byl vytvořen byt pro kněze a varhaníka. Nyní má budova novou střechu a komíny, je však nevyužívaná.