První srpnový den jakoby vyzýval k nevšedním akcím. Jedním takovým dějištěm se stalo i výletiště Barton City v Suchdole nad Odrou. Zdejší muži se tam totiž utkali o titul Nejdrsnějšího muže z Barton City 2009. Překonat své soky nebylo nejsnadnější už jen proto, že někteří účastníci soutěže trénovali i během roku.

Disciplíny, které prověřily psychickou i fyzickou zdatnost soutěžících, jako by z oka vypadly všednímu životu kovboje na Divokém západě. Pravda, takový kovboj asi nemusel plivat pingpongové míčky ze sedu ani pít pivo pomocí brčka, za to střílet ze vzduchovky a luku, vydržet co nejdéle pod vodou a sekat dřevo byly jistě činnosti takřka každodenní.

Třináctého ročníku recesistické akce se letos zúčastnilo deset soutěžících. „Už Čapek říkal, že by se lidé měli setkávat a v polovině léta je to ideální program,“ sdělil moderátor a jeden z organizátorů akce řečený Luki Lukeš. Kovbojská soutěž prý vznikla proto, aby se lidem vyplnil nějakým způsobem volný čas po májových veselicích.

Mezi nejtěžší disciplíny patřila bezesporu ta poslední, tedy Upatlaný smradlavý opilý rudoch, při které museli soutěžící otevřít paštiku, namazat chleba paštikou a přilepit jeden tvarůžek, sníst chleba s paštikou a tvarůžkem, vypít přes brčko tři piva 0,5 l Radegast 10°, a to vše na čas. „Po konzumaci několika jídel, alkoholu včetně kouření dá lidem opravdu zabrat,“ pobaveně zamrkal Luki Lukeš. Sám majitel Barton City, Mojmír Bartoň, byl velkým favoritem na vítěze soutěže. „Myslím si, že žádná disciplína není těžká. Mladí jsou určitě lepší, loni jsem vyhrál omylem,“ zasmál se Bartoň, jenž si nakonec odnesl první místo a s tím spojenou hlavní cenu, poznávací zájezd do Paříže.

Soutěže se zúčastnil také starosta městyse Suchdol nad Odrou, Richard Ehler, který na konci získal šesté místo. Nejtěžší disciplínou byla pro něj Old Shatterhandova pěst, tedy o nejlepší údery z místa do boxeru. „To jsem opravdu neměl natrénováno. Nejjednodušší byl pro mě závod v kácení dřeva, tam natrénováno mám ještě z mládí. Jsou to staré skautské záležitosti,“ zasmál se starosta. Letos se do soutěže zapojil již potřetí. „Loni jsem byl skokanem roku, protože jsem poskočil ze čtrnáctého na desáté místo a letos z desátého na šesté, takže to taky není špatné,“ dodal jedním dechem.

Druhé místo zaujal Zdeněk Svoboda a třetí Jakub Pleban. Po vyhlášení vítězů a předání drobných cen jako vrtačka či obuv, byli všichni, nejen soutěžící, pozváni k baru, kde celé kovbojky laděné odpoledne zakončili.