V sobotu 24. října se podařilo vytáhnout ze země těsně za hranicí novojičínského okresu trosky ruského bitevního letounu IL-2 Šturmovik. V kokpitu se stále nacházely ostatky pilota a v motoru několik litrů oleje. Pro členy Klubu přátel Suchdolu nad Odrou to bylo dovršení dlouhého pátrání.

Jeden z letců se zachránil

Letoun byl sestřelen 5. května 1945 údajně v blízkosti městyse. Úkol dvoučlenné posádky letadla, pilota N. J. Motorina a radisty a střelce V. A. Gukosjana, spočíval v podpoře pozemních bojů ruské armády proti německým okupantům. Při přeletu nad Bělotínem jej však těžce poškodilo německé protiletadlové dělo Flak. Podle pamětníků stačil radista vyskočit, pilot však se svým strojem havaroval a pravděpodobně uhořel. „Pátrali jsme v okolí Suchdolu, ale neuspěli jsme. Událost nepotvrdili ani pamětníci, takže jsme pátrali v širším okruhu a narazili na výpověď jednoho z bývalých německých obyvatel,“ přiblížil Petr Bartošík z Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, sekce vojenské historie. Muž lokalizoval místo dopadu v oblasti Bělotína. Tamější pamětníci toto rovněž potvrdili. Pomyslnou třešničkou na dortu pak byl bělotínský zemědělec, který na svém poli našel nábojnici z kanónu a upozornil na nález suchdolské historiky .

Přesné místo dopadu, oblast mezi Bělotínem a jeho místní částí Lučice, se podařilo zjistit 12. září tohoto roku. Následovalo uvědomění ruské ambasády a příprava vlastního vyzvednutí trosek, které se podařilo realizovat 24. října. Na akci se podíleli členové Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, Letecká historická společnost Vyškov a také nutný pyrotechnický dohled. „Nálezy potvrzují, že pilot zahynul ve stroji. Na místě se našly úlomky kostí, jeho osobní zbraň Tokarev TT-33, tabatěrka, přezky padáků a další věci osobní potřeby,“ dodal Bartošík. Povolaná technika vyzvedla z více než tří metrů letadlový motor s reduktorem. Našla se také spousta munice, tři rakety RS-82 a bomby. „Munici si převzal policejní pyrotechnik ke zničení,“ sdělil vojenský historik.

Pozůstatky letadla budou vystaveny v Suchdole nad Odrou

Nalezené fragmenty letadla byly převezeny do depozitáře Muzea městyse Suchdol nad Odrou, kde po očištění, konzervaci a nutné evidenci budou vystaveny v letecké expozici muzea. Co bude s ostatky ruského pilota, mají Suchdolští jasno. „Ostatky budou po antropologickém ohledání předány ruskému konzulátu v Brně a následně, podle toho, jak bude věci nakloněn, jsme domluveni, že by měl na místě vzniknout nějaký pomníček, připomenutí památky letců,“ uzavřel Bartošík.

Suchdolský spolek již objasňoval množství případů spadlých letounů, nejen v okrese. Účastnil se také výkopu stíhačky Messerschmidt BF 109 v nedalekých Hynčicích, ale taktéž v Polouvsí, Libhošti a dalších oblastech.