Počet oddaných párů v posledních třech letech ve Frenštátě pod Radhoštěm narostl. Vloni tam bylo oddáno 71 párů, v roce 2013 si své ano řeklo 65 snoubenců.

Čtyřikrát se novomanželé rozhodli pro církevní obřad a více jak polovina svateb se odehrála mimo radnici, která je schváleným obřadním místem.

„Místa, jež si snoubenci pro obřad vybírají, se nacházejí v rámci celého správního obvodu matričního úřadu, tedy v katastru obcí Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice a Bordovice. Na jaře a v létě často oddáváme venku, na zahradách, u hotelů, oddávali jsme u Zvoničky na Horečkách, na Vyhlídce Cyrilka na Pustevnách, a také na rozhledně na Javorníku." uvedla Jana Prášková z odboru vnitřních věcí, školství a sportu.

Netradiční místa

Ve Frenštátě jsou obřadními dny první a třetí sobota v měsíci, zájemci si však mohou dohodnout termín mimo tyto dny.

„Stejně tak pokud snoubenci požadují některé nadstandardní služby, jako je zajištění živé hudby, recitace, rádi je zajistíme. V obřadní síni jsou tyto služby standardem. Více informací k obřadům naleznou zájemci na webových stránkách města," uzavřela Jana Prášková.

Také ve Studénce vloni přibylo svateb (33). V roce 2014 si zde řeklo ano 30 párů, o rok dříve 40 dvojic a v roce 2012 sňatek uzavřelo 36 snoubenců. Nejčastěji se svatby konají v obřadní síni nového zámku, ale také v tamní zámecké zahradě.

„Nasmlouvaných svateb na letošní rok už máme, oproti jiným rokům, poměrně dost. Nejvíce termínů máme tradičně na červen a září," prozradila matrikářka Studénky Svatava Moskalová s tím, že nejnetradičnější svatba se vloni uskutečnila na louce v Pustějově.

Naopak v Kopřivnici svateb vloni ubylo. Sezdáno zde bylo 52 snoubenců, o rok dříve se uskutečnilo 54 svateb.

„Svateb obecně ubývá, za poslední desetiletí se jejich počet ustálil do 60 obřadů za rok. Mladí lidé se neberou, zato chodí hromadně na matriku určovat otcovství ke svým dětem. Není výjimkou, že rodiče dlouhodobě žijí ve společné domácnosti, mají spolu dvě tři děti, ale sezdáni nejsou," informovala Ilona Mazalová, referentka vnějších vztahů.

V Kopřivnici probíhají svatební obřady v obřadní síni, snoubenci se však mohou sezdat také v Muzeu Fojtství, Šustalově vile nebo v Technickém muzeu.

„Na každém z těchto míst bývá maximálně jedna až dvě svatby za rok. Svatby se občas konají i na zahradách v domácím prostředí, loni svatba proběhla v areálu Lyžařské chaty pod Červeným kamenem," doplnila Ilona Mazalová s tím, že v posledních letech bývají svatby spíše menší, co do počtu svatebních hostů. Velké svatby jsou výjimkou.

Léto vede

Malebné město Štramberk se řadí k velmi oblíbeným svatebním místům, a to především díky věži Trúba. Vloni však ve městě svateb ubylo. Oddáno tam bylo 46 snoubenců, přitom o rok dříve se uskutečnilo 57 svateb. Kromě Trúby si snoubenci vybírají pro svůj velký den třeba Roubenku, terasu hotelu Štramberk, arboretum či dům U Písařů.

„Měli jsme svatbu také u skály pod Bílou horou. Kromě těchto míst je po celý rok svatebčanům k dispozici obřadní síň. Nejvíce svateb bývá v letních měsících, v červnu, červenci a srpnu," doplnila matrikářka Eliška Hyklová.

Svatební statistiky jsou různé

V Odrách zaznamenali v posledních dvou letech stejný počet sňatků, a to 43.

„Oddáváme na radnici v Odrách, svatby probíhaly také v Rodném domě Johanna Gregora Mendela ve Vražném-Hynčicích, ve sportovním areálu Heipark v Tošovicích či v oderském Dělnickém domě, kde mívají svatby na střeše na terase, a teď byly nově svatby ve vodním mlýně Wesselsky v Loučkách," prozradila top místa snoubenců matrikářka Kateřina Kelnarová.

Město Odry má na svém webu dokonce seznam skladeb hraných při svatebních obřadech. Kromě tradičních svatebních pochodů si mohou snoubenci nechat zahrát třeba hity z filmů Titanic, Shrek či Forrest Gump, ale také pohádkové melodie z Princezny ze mlejna či Tří oříšků pro Popelku.

V nabídce je také další romantická a populární hudba i lidové písně.

V Novém Jičíně bylo vloni uzavřeno 66 sňatků, čtyři svatby se uskutečnily v Šenově u Nového Jičína, po dvou obřadech měli v Rybí, Sedlnicích a Životicích u Nového Jičína a třeba Bernartice nad Odrou zaznamenaly jeden svatební obřad.

Nové místo

Ve Freudově rodišti byl v minulém roce nejoblíbenějším místem svateb piaristický klášter, který prošel celkovou rekonstrukcí. Možná i proto došlo v roce 2015 k navýšení svateb na 51, v roce předešlém to bylo pouhých jedenatřicet.

Příborská matrika však loni zaznamenala pokles zájmu novomanželů říct si ano v exteriérech, ale letos by se měla situace obrátit.

„Už teď máme nasmlouvaných hodně svateb v nově otevřené piaristické zahradě," sdělila Deníku matrikářka Ivana Bolomová.

Kromě tradičních oddávacích míst, bývají obřady i na netradičních místech a v Příboře tomu nebylo loni jinak. Jeden pár si užil svůj významný den u kapličky na Pasekách.

Dalšími velmi oblíbenými svatebními místy v okrese jsou zámky.

„Na zámku a v zámeckém parku v Kuníně se vloni uskutečnilo 46 svatebních obřadů, z toho tři svatby kunínských občanů," uvedla za obec Eva Rusková.

Na zámku v Bartošovicích bylo vloni oddáno 46 párů 28 svateb se uskutečnilo v obřadní síni, 18 v zámecké zahradě. Svatby se pravidelně konají také na hradě Starý Jičín.