Vůně linoucí se ze sklepů rodinných domů, kde odpočívají po okraj naplněné sudy s kvasem, i typický „zápach" šířící se okolím pěstitelských pálenic dávají znát, že výroba domácích pálenek všeho druhu je na Novojičínsku v plném proudu.

Sezona přitom ve všech palírnách na Novojičínsku nezačala s padajícím listím, jak si mnozí myslí, ale už na konci léta, nejčastěji v srpnu. I když našly se i výjimky. Jednou z nich je pěstitelská palírna v Mořkově. „Prvního zákazníka nové sezony jsme u nás přivítali v polovině července. Pán se k nám objednal, abychom mu vypálili úrodu třešní," potvrdila majitelka zařízení Jana Doubravská.

„Třešně ostatně patří k prvnímu, takzvanému ranému kvasu, kterým každý rok začínáme," shodují se majitelé všech ostatních námi oslovených pálenic. Po červeném ovoci přišly na řadu další plody. Přestože léto se, co se týká počasí, podle mnohých vydařilo, některým druhům ovoce, konkrétně švestkám, se na Novojičínsku vesměs nedařilo.

„Loni jsem měl švestek jako šest let předtím ne. Letos, přísahám, ani jednu," postesknul si pěstitel z Oderska. Jeho zkušenost potvrzují také zaměstnanci palíren. „Letos pálíme hlavně jabka. Se švestkami přijde málokdo, urodily se pouze lokálně," sdělil za palírnu v Tiché jeden z jejích pracovníků. Ve Veřovicích jsou na tom velmi podobně: „U nás se teď pálí hlavně jablka. Švestek bylo málo, někde se neurodily vůbec, takže zatímco loni to byla samá slivovice, letos bude změna."

A co letos pálíte vy, čtenáři? HLASUJTE V ANKETĚ!

Oblíbenost pěstitelských pálenic na Novojičínsku, jak se zdá, mírně stoupá. Majitelé si na nezájem ze strany zákazníků nemohou stěžovat. Přesto čekací doby na možnost vypálit si svůj kvas zatím nejsou nijak závratné. Vesměs jde o několik dní. „U nás se teď čeká zhruba týden. Ale to je opravdu maximum," potvrdila Jana Doubravská z Mořkova. Na otázku, zda pocítila příliv zákazníků kvůli methylalkoholové kauze, vzápětí odpověděla. „Z vlastní zkušenosti vím, že v kupovaném alkoholu může být všelico, takže lidé dávají přednost tomu domácímu. U nás v Mořkově se počet zákazníků zvednul, což může být ovlivněno strachem z metylu, ale také nemusí." Ostatně to vnímají i v dalších palírnách: „Jasně, že k nám zajdou i noví zákazníci, ale hlavně se k nám vracejí ti staří, kteří pálí už nějaký ten pátek. Kvůli metylu v alkoholu se nám tržby nijak závratně nezvedly."

Konec sezony je v pěstitelských pálenicích na Novojičínsku zatím v nedohlednu. Stroje se tam zastaví až na jaře příštího roku. „Jak to mám vypozorované z předchozích let, s pálením skončíme nejspíš někdy v březnu," potvrdil pracovník palírny ve Štramberku.