"Smyslem akce je upozornit na nutnost prevence i včasné léčby ledvinových onemocnění, která se mnohdy dlouho neprojevují, přestože ohrožují člověka na životě,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Lucie Drahošová. Nemocnice nabídne prohlídky hemodialyzačního oddělení, a to konkrétně v čase od 11 do 12:30 hodin. Odpoledne od 12:30 do 17 hodin pak bude k dispozici bezplatná nefrologická poradna v prvním patře pavilonu interních oborů.

„V rámci nabídky poradny si zájemci budou moci nechat změřit krevní tlak a hladinu krevního cukru, stanovit tzv. Body Mass Index (BMI), a také budou moci zdarma požádat o chemické vyšetření moči. V tomto případě si ale každý zájemce musí přinést ranní moč s sebou z domova,“ informuje staniční sestra hemodialyzačního oddělení Lea Řehulková.

Zájemci se pak na základě výsledků a posouzení jejich anamnézy od zdravotníku dočkají rad ohledně prevence, stanoví riziko vzniku ledvinových onemocnění, nebo v případě podezření na ledvinové onemocnění ihned doporučí další vyšetření.

Také Městská nemocnice Ostrava vyzývá veřejnost, aby nepodceňovala prevenci a přišla na bezplatné vyšetření ledvin. Také ona se připojí ke Světovému dni ledvin a ve zítra od 8 do 13 hodin nabídne možnost bezplatného preventivního vyšetření v nefrologické ambulanci, která je součástí pavilonu A. Vloni tam bylo ošetřeno v průběhu roku 2686 pacientů.

Zájemcům zdravotníci změří hladinu krevního cukru, vyšetří moč, zkontrolují tlak a stanoví BMI. Následovat bude konzultace s lékařem.