V březnu příštího roku se fandové Symfonického orchestru YouTube po dvou letech dočkají jeho návratu. Jak to tak vypadá, obnovená verze orchestru by se i tentokrát mohla rozrůst o českého zástupce. Hudební video kopřivnického trombonisty Pavla Debefa, jenž se do konkurzu probíhajícího na serveru youtube.com přihlásil, totiž odborná porota s dalšími třemi hráči na basový trombon z celého světa vybrala do nejužšího výběru konkurzu.

„YouTube Symphony Orchestra je ojedinělý orchestr, který se poprvé sešel před dvěma lety ve slavné Carnegie Hall v New Yorku,“ představil seskupení, do kterého se v listopadu tohoto roku přihlásil, Pavel Debef. „Jak již název orchestru napovídá, jeho členové se zúčastnili konkurzu přes internet, a to tak, že na server youtube.com nahráli své video s určenými skladbami,“ pokračoval Debef s tím, že poté, co porota vybrala vítěze, se zrodil orchestr. Ovšem pouze na týden, poté zanikl. „Po dvou letech, kdy se nejspíš sháněli sponzoři a podobně, se projekt velmi podobný tomu prvnímu vrací, tentokrát do australského Sydney Opera House,“ uvedl trombonista.

V průběhu letošního listopadu se kopřivnický muzikant rozhodl zkusit své štěstí a do prestižního konkurzu se přihlásil. „Dvacátého osmého listopadu jsem svou nahrávku poslal do konkurzu. Odborná porota poté zvolila finalisty, kteří se o postup do orchestru utkají. No a já byl shodou okolností společně s dalšími třemi hráči na basový trombon z celého světa vybrán,“ prozradil Debef. O tom, kdo si ve světoznámém orchestru nakonec zahraje, rozhodne internetové hlasování.

„Od 10. prosince do 17. prosince včetně je možné hlasovat pro favority na internetu, konkrétně na adrese youtube.com/symphony, záložka konkurz do orchestru nebo přímo na http://goo.gl/AVyFF. Prestižní místo pak vyhraje ten hudebník, jehož video se lidem na celém světě bude nejvíce líbit,“ vysvětlil trombonista vzápětí.

Hlasování, které není nijak složité a není při něm nutná žádná registrace, stále běží. Pavla Debefa se v něm rozhodli podpořit nejen přátelé z rodného města, ale také hudebníci z celé republiky s nimiž talentovaný hudebník spolupracuje.

Šestadvacetiletý kopřivnický rodák se hře na trombon věnuje již od svých desíti let. Za tu dobu absolvoval nejen klasickou výuku na příborské základní umělecké škole, ale posléze také studium na Janáčkově konzervatoři v Ostravě či JAMU v Brně. Koníček se kopřivnickému trombonistovi časem stal zdrojem obživy.

V současné době jej lze slyšet hned v několika souborech a hudebních seskupeních.

Na Novojičínsku v Dechové hudbě Javořinka, v Městském dechovém orchestru Kopřivnice, Dechovém orchestru mladých Příbor nebo Swingovém orchestru Bedřicha Pukovce. Mimo to je Debef také členem Filharmonie Brno, B Side Bandu Brno, či čistě trombónového seskupení BoneTeT. Výběr trombonu z široké škály hudebních nástrojů Pavel Debef zdůvodnil s humorem sobě vlastním: „Dalo by se vlastně říci, že já si nevybral jeho, ale on mě. Je to krásný nástroj, majestátní, noblesní, královský. Navíc, kdo by nechtěl umět sedm poloh.“