Podzim se pomalu ale jistě hlásí o slovo. Ruku v ruce s nižšími teplotami a inverzí jde také smog, jenž je zejména na Ostravsku velkým problémem. Všechny tyto faktory mohou vyústit v řadu onemocnění zejména malých dětí.

Jedním z typů infekce dýchacích cest je akutní zánět hrtanu. Jak jej poznat? Dítě se obyčejně v noci probudí s náhlým štěkavým kašlem, i když bylo přes den bez příznaků. Občas je kašel tak intenzivní, že donutí rodiče navštívit ještě v noci lékařskou pomoc. Vir se v této době už uchytil v hrtanu a způsobuje překrvení sliznice a zúžení prostoru, jímž vniká vzduch do dolních dýchacích cest. Dítě proto těžce dýchá, což je i poměrně dobře slyšet. „Vývoj tohoto onemocnění lze jen velmi těžko odhadovat. Další zhoršení mohou přicházet velmi rychle, takže je to onemocnění, které není vhodné podceňovat. V řadě případů je nutná i krátká hospitalizace, aby komplexní terapií došlo co nejrychleji k uvolnění zúžení hrtanu a tím k obnovení normálního dýchání,“ přiblížil primář dětského oddělení novojičínské nemocnice Miroslav Kobsa.

V drtivé většině se jedná o virovou infekci, na níž antibiotika neplatí. Pokud se tyto symptomy u dítěte projeví, je třeba mu ulehčit dýchání a zmenšit otok tím, že se nadýchá chladného vzduchu. Ať už z ledničky nebo otevřeného okna. „Odborné vyšetření se obvykle skládá z názoru ORL lékaře a pediatra, a tam pak může padnout doporučení další léčbu realizovat v lůžkovém zařízení. Zde jsou k dispozici různé možnosti inhalací, aplikace zklidňujících léků, ale i aplikace léků, které mají již život zachraňující efekt, kortikoidů,“ dodal mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Miroslav Fajkus.

Neobjeví-li se u malého pacienta komplikace, může jít během dvou až tří dnů zase domů. „Rekonvalescence nebývá dlouhá a další vyšetření obvykle nejsou nutná. Pouze tam, kde se akutní záněty hrtanu objevují i v jiném, než podzimní období, můžeme uvažovat o podílu možné alergie,“ uzavřel ředitel novojičínské nemocnice Tomáš Nykel.