Obrazně doslova to platilo i v případě kamenného sokola, který léta zhlížel z budovy místní Sokolovny poblíž křižovatky ulic Tyršova a Františka Palackého. Ve středu ho odnesla větrná smršť.

Po historické památce tak teď zbyl jen důlek v zámecké dlažbě. „Vůbec už se nedá dát dohromady. Trup zůstal, ale křídla jsou roztříštěná,“ podotkla náčelnice Sokola Marie Žáčková, která se domnívá, že sokola vzal vítr právě proto, že měl roztažená křídla. Nyní frenštátští Sokoli zvažují, zda nechají udělat jeho repliku.

Své okolí sokol „střežil“, s nějakou přestávkou, patrně zhruba 100 let. „Sokolovna byla postavena v roce 1905, takže je možné, že tam byl od té doby,“ poukázal bývalý ředitel frenštátského muzea Jiří Klučka. To potvrdila i současná ředitelka muzea Alena Figarová. „Myslím, že tam byl od začátku, v té době to bylo běžné. Těžko by ho dodávali dodatečně,“ domnívá se Figarová. Všichni se ale shodují na tom, že určitou dobu zde nebyl. „Mluvila jsem s jednou Sokolkou, která vzpomínala, že přes válku byl schovaný. V roce 1947 ho údajně dali zase nahoru,“ podotkla Žáčková.

Jak dále uvedla Figarová, sokol měl zcela jistě nějakou hodnotu. „Už kvůli tomu, že byl s budovou spjatý tak dlouho,“ řekla a dodala, že zhotovit přesnou repliku zřejmě bude těžké udělat.