Přijelo tam totiž patnáct nadaných studentů ze Střední soukromé umělecké školy Ave Art z Ostravy, aby se při své tvorbě nechali unášet právě prostředím zámku. „Inspiraci čerpáme z okolí, tedy buď ze stromů, nebo z architektury. Někteří ale dělají i abstrakci,“ podotkl jeden ze studentů Václav Václavík. Pro kresbu v plenéru si však studenti volili třeba i pohádkové náměty. „V minulých ročnících tady tvořili třeba i řezbáři. Teď jsou tady většinou studenti z oboru malba nebo grafici,“ nastínil profesor studentů Aleš Vavrečka.

Přítomnost mladých malířů budila zájem i u místních dětí. „Chodí tady a ptají se, jestli můžou malovat taky. Samozřejmě jim v tom nebráníme. Dokonce je tady i jeden nadaný hoch,“ poukázal Vavrečka.

Na bartošovickém zámku se studenti této školy neobjevili poprvé. „Jsme tady už popáté. Letos tvoříme pro děti, které jsou během prázdnin v nemocnici,“ řekl Vavrečka s tím, že část expozice bude následně umístěna v nemocnici v Ostravě-Porubě, druhá část v Třinci. Ještě předtím ale mohou zhlédnout díla návštěvníci bartošovického zámku, a to už od včerejška až do poloviny srpna.

Projekt, v rámci nějž studenti strávili na zámku uplynulý týden tvorbou v plenéru, je nazvaný Tvoříme pro jiné a organizuje jej Česká národní agentura mládeže.