Budoucí využití táborové základny Hůrka v Jeseníku nad Odrou, která nutně potřebuje celkovou rekonstrukci, je momentálně zcela nejisté. Ještě loni základna byla součástí novojičínského Střediska volného času (SVČ) Fokus. To však od letošního ledna přešlo z kraje pod město Nový Jičín, avšak již bez Hůrky. Táborová základna se tak stala krajským zařízením SVČ Juventus Karviná.

„Rýsovaly se nám dvě možnosti. Buď zůstat pod krajským Juventusem Karviná i s Hůrkou, a nebo pod městem Nový Jičín bez Hůrky. Novojičínští zastupitelé nakonec odsouhlasili převod Fokusu pod město bez Hůrky, na rozhodnutí města jsme čekali rok a půl. Konečné rozhodnutí je od počátku podpořeno ekonomickými argumenty,“ uvedla ředitelka SVČ Fokus, Hana Růžová, podle které oprava táborové základny bude řádově stát miliony korun. „Hůrka poslední tři roky prošla jen tak tak hygienou, která poukazovala na nevyhovující stav a nutnou opravu budovy, kuchyně, oken, čerpací stanice. Byli jsme s karvinským Juventusem domluveni, že pokud by kraj poskytl potřebné finance, rádi bychom spolupracovali. V rámci programu pro děti a mládež byla Hůrka skvělým místem. Finance nejsou a město nemělo sílu na další velkou investici, takže ekonomická stránka byla rozhodující,“ doplnila Růžová.

Ani ředitel SVČ Juventus Karviná, Bronislav Drobný, nevidí budoucnost zmíněné základny v růžových barvách. „Máme pod sebou šest táborových základen. S Hůrkou jsme původně měli své plány, chtěli jsme tam zřídit krajské vzdělávací centrum,“ prozradil Drobný. „Hůrka však potřebuje velkou finanční injekci, na kterou nemáme. Pro nás je to v tuto chvíli nadbytečný majetek, který nám město Nový Jičín nechalo. Je tam nutná kompletní rekonstrukce. My nemáme peníze ani na projektovou dokumentaci. Je možné, že to skončí jejím prodejem. Jsem ochoten případný prodej Hůrky na kraji pozastavit, pokud na ni dostanu finance,“ sdělil Drobný.

„Potřebuji se podrobněji seznámit s ucelenými materiály včetně nákladů na opravu táborové základny a její provoz,“ uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle, který je i členem rady kraje. „Táborová základna Hůrka je svěřena do správy Střediska volného času JUVENTUS Karviná. Ředitel jmenované příspěvkové organizace nahlásil kraji tento majetek jako nepotřebný a o jeho dalším využití rozhodnou samosprávné orgány kraje. Záměr kraje nebyl zatím projednán,“ uzavřela Tereza Hlaváčová, vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů krajského úřadu.