„Včera byl za přítomnosti strážníků proveden úklid veřejného prostranství na ulici Karla Schwarze. Jako reakce na neoprávněný zábor a neustálé znečišťování veřejného prostranství, a také množící se podněty občanů,“ potvrdila v úterý Městská policie Nový Jičín. V kontejneru tak skončily matrace, špinavé deky, oblečení nebo nábytek.

„Je zřejmé, že vyklizením tohoto místa problém nezmizí, potíže s nepřizpůsobivými občany má téměř každé město …Městské pozemky a různá zákoutí budou častěji kontrolovat strážníci a pracovníci technických služeb budou bezodkladně a opakovaně odklízet věci a odpadky, které po bezdomovcích zůstanou,“ sdělují dále strážníci s tím, že lidé by bezdomovcům vůbec neměli dávat peníze. Většinou je utratí za alkohol a opilé je pak nepřijme ani nedaleký azylový dům. Z vyjádření policie lze očekávat, že hlídky budou nyní více vidět i ve Smetanových a Janáčkových sadech, v ulici Mendelova či Gregorova nebo v lesoparku Skalky. Jedná se o další oblíbená místa bezdomovců v Novém Jičíně.

Problematická sociální skupina před pár měsíci obsadila park za Českou spořitelnou, kde pod dohledem městského kamerového systému z vesela popíjela, spala a do křovin si chodila ulevovat. Lavičky zde byly od bezdomovců tak zaneřáděné, že je musely technické služby odvést a nechat vyčistit a opravit. Jenže v centru byla neoblíbená komunita všem příliš na očích a údajně bylo bezdomovcům „doporučeno“ přesunout se o 300 metrů dále od centra a blíž k azylovému domu. Přímo pod okna místních a logicky k jejich velké nevoli.

„Chápeme, že problematika kolem bezdomovců a narkomanů ve městech je složitě řešitelná, avšak zároveň nedokážeme pochopit fakt, že jste rozhodli tyto problémové a nepřizpůsobivé lidi nastěhovat před bytový dům, kde bydlí slušní pracující a daně platící lidé s rodinami. To vše zcela bez našeho vědomí, i když se nás tato situace přímo dotýká a negativně ovlivňuje naše životy!“ napsali vedení města rozhořčení občané z bytového domu Dolní brána 39. Ti museli mít během srpna okna zavřená, aby neslyšeli neustále pokřikování, hádky a necítili silný zápach. „Vše se rozléhá po celé ulici, nedá se spát, děti mají strach. S dětmi jsme si chodívali na travnatou plochu před dům a k potoku hrát, což je nyní zcela nemyslitelné. V domě žijeme teprve přes rok, investovali jsme do něho mnoho peněz a úsilí a nenecháme se takto omezovat. Jsme opravdu nešťastní a naštvaní zároveň,“ stěžovali si občané během srpna.

TĚŽKO ŘEŠITELNÝ PROBLÉM

Jak potvrdil Deníku starosta města Stanislav Kopecký (ANO), nebyli zdaleka jediní. „Bavil jsem se s mnoha starosty a je to problém, který lze velice těžko řešit. Sociální síť je nastavena tak, že jsme schopni těmto lidem pomoc, ale ne když ji odmítají. Musí samí chtít,“ přiznal. Na začátku letošního roku radnice dělala součet bezdomovců na území města a došla k číslu 48.

„Momentálně je těch osob ale více. Oni totiž migrují, část z nich je z Kopřivnice, část je ze Vsetínska, někteří jsou z Frýdku-Místku. Snažíme se je motivovat a pomoct jim, spolupracujeme úzce s Charitou, ale bohužel 90 procent z nich stabilně pomoc odmítá. Jsou to tři kategorií lidí – někteří jsou alkoholově závislí, někteří drogově a třetí jsou takoví, že téměř nic nepotřebují, jsou bez domova a chtějí tak žít,“ vysvětlil dále starosta.

Připomněl, že samosprávy nemají legislativní sílu bezdomovce přesouvat. Samotný fakt, že smrdí a jsou škaredě oblečeni, není protizákonný, ať už jsou na náměstí, v parku nebo pod mostem. Z města ti přespolní většinou odejdou v době, kdy se vyplácí v místě jejich trvalého bydliště sociální dávky.