Podle ředitelky Dagmar Klímkové je letošní nabídka dokonce menší než v jiných letech. „Loni jsme vššchno neobsadili, protože to přece jen stojí nějaké peníze. V ceně se, bohužel, projevuje i to., že podle zákoníku teď musíme platit i vedouzcí. Dříve to lidi dělali rádi a zadramo. Teď jim tu mzdu musíme dát,“ poznamenala Klímková.

Zájem o tábory je. Zejména o příměstské a o ty, které jsou určeny pro malé děti. „Asi se úrpjevuje to, že rodiče nemají ty malé děti o prázdninách kde dát. Tyto tábory už máme nacpané,“ uvedla Klímková.

Jinak je řada skalních, kteří jezdí pravidelně a jeden tábor je určený pro starší účastníky, z nichž si Astra vychovává instruktory. „To je taková zážitková pedagogika. Docela zabijárna,“ dodala Klímková.

Ředitelka frenštátského cnetra je v podstatě s obsazeností táborů spokojená, jen ji mrzí menší o pobytové tábory pod stany. „Je to docela smutné, že rodiče preferují spíše ubytování hotelového typu. Přitom tu základnu máme na Pulčinských skalách již třináct let. Jsou to nádherné stany,“ přiblížila Klímková a dodala, že je škoda, že nádherné prostředí připomínající botanickou zahradu rodiče nepřesvědčí jen proto, že místo je bez elektrické energie. „Přitom takovou romantiku těžko někde najdou,“ poznamenala.

Z nabídky táborů Astry si ale vybere téměř každý. Nejmenší děti mohou trávit hned první dny prázdnin v říši Galů s Astreixem a Obelixem, ti kteří chtějí zůstat ve Frenštátě pod Radhoštěm, mohou od 12. července putovat po okolí za strašidly. Další příměstský tábor je v posledním prázdninovém týdnu a tentokrát bude s Patem a Matem.

Ty, které přece jen zlákají zmíněné stany, čeká od 17. července podzemní Město Ember v Pulčinách, kam mohou děti od 12 do 16 let. Ve stejnou dobu mohou pod stany i mladší děti, ale jejich tábor, jehož mottem je Luna bude mít sídlo na základně v Jivové. Nejmenší děti mohou začátkem srpna objevovat v Jablůnkově-Návsí Tajemnou Atlantidu. Poslledních čtrnást dnů v srpnu si děti ve věku od 11 do 16 let mohou ve stanové základně na Pulčinách připomenout dobrodružnou dobu Rychlých šípů na táboře nazvaném Pulčiny se bouří.

Sportovcům budou patřit dvě táborová soustředění od 15. srpna. Ve Frenštátě pod Rdahoštěm se na něm sejdou volejbalisté ve věku 11 až 13 let, v Kunčicích pod Ondřejníkem si dají dostavěníčko vyznavači Taekwondo ve věku od 8 do 16 let. Na srpen Astra jěště chystá tábor zaměřený na tancování a ti, ktřeí mají rádi moře, mohu ztrávit přelom srpna a září v Chorvatsku.

Samozřejmostí každého tábora je colotáborová hra. „Až se divím, že ty naše instruktory pořád baví vymýšlet něco nového. Ale oni tvrdí, že staré hry nechtějí opakovat. Častokrát začínají, už když vyjíždějí,“ uzavřela Klímková.

Více informací k nábídce táborů najdete v úterním Regionu.