Čínské zdravotní cvičení se zpomalenými bojovými prvky, tak by se dalo stručně charakterizovat Tai či, které učarovalo Jitce Kudělkové. Již několik let vede kurzy tohoto bojového umění ve středisku volného času Fokus v Novém Jičíně. „Asi jako nemalé části mladých se mi od malička bojová umění líbila, dříve však nebyl takový výběr jako je dnes a ani jejich dostupnost. Říká se, že žádná setkání nejsou náhodná a já se tak díky jednomu setkání měla možnost dostat zrovna na cestu tai či,“ přiblížila Kudělková. Nyní vede kurzy tai či pro začátečníky, a to jak pro dospělé, tak i pro děti.

Návštěvníci kurzů mají možnost seznámit se, cože to tai či je, s jeho principy, s prací s energií a dýcháním. „Hlavní náplní tohoto kurzu je dvaceti čtyř prvková sestava, pracující s energií a další, které jsou složitější. Pokročilí přecházejí na náročnější energetická cvičení, další sestavy, relaxační a vizualizační cvičení,“ vysvětlila. Její tréninky nejsou jen o tom, naučit lidi sestavu, ale i o pochopení a empatii. „Mě osobně dává tai či to, že mám moc ráda lidi a na trénincích se s nimi setkávám. Jsou fajn a to mě baví,“ přiznala s tím, že kdysi sama mívala problémy s bolestmi zad a nízkým tlakem, dnes však něco takového vůbec nezná. Dalším jejím počinem je právě praktikování cvičení proti bolestem zad. Cvičení není jen pro seniory a starší obyvatele. Na kurzy chodívají i mladší lidé, kteří potřebují pomoct uvolnit páteř a naučit se, jak bojovat proti těmto bolestem.

Jitka Kudělková si na nepřejícnost ze strany rodiny nejspíše nemůže stěžovat. Podle svých slov se podporují navzájem ve všem, co je baví. V budoucnosti by se ráda věnovala neslyšícím dětem. „Už druhým rokem si plním svůj dávný sen a učím se znakový jazyk pro neslyšící. Je to ale běh na delší trať,“ povzdechla si.

Přečtěte si také: Rozdíly mezi bojovými sporty nezná každý