Vydatné sněhové srážky a následné oteplení přináší tání, které zvedá hladiny řek. V obcích pod beskydskými kopci však zatím problémy nečekají, navíc je proti nebezpečí varuje nový povodňový systém.

„Masivnější tání nebude," uklidňuje Barbora Tobolová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Jak sdělila, teploty v nejbližších dnech dosáhnou v našem regionu přes den až pěti stupňů nad nulou, v ranních hodinách budou kolem nuly. „Nadále bude zataženo s mrholením, slunce v nížinách neuvidíme," zopakovala letošní trend, kdy sluneční paprsky jsou velká vzácnost. Větší komplikace v nejbližších dnech nepředpokládají ani vodohospodáři. S aktuální situací Deník seznámil Čestmír Vlček z Povodí Odry. „V přehradách je dostatečný prostor pro tající sníh s ohledem na objem vody ve sněhu. Současný stav naplněnosti přehrad se pohybuje od osmdesáti do 95 procent zásobního prostoru, retenční prostory jsou volné. Hladiny dále snižujeme z preventivních důvodů," sdělil mluvčí státního podniku Povodí Odry.

Pomáhá nový varovný systém

V Mořkově, obci na úpatí beskydských kopců, nijak dramatické chvíle v důsledku oteplení neočekávají, přesto jsou zde „v pozoru". „Co se týká problémových míst, tak my o nich v obci víme a sledujeme je. Jsou dvě a snažíme se z nich ledové kry a sníh odklízet, aby kanály, které v té uličce jsou, stíhaly odvádět dešťovou vodu," informovala starostka Ivana Váňová s tím, že v Mořkově nebývají průtoky vody abnormální.

To se však nedá říct o sousední a o něco málo níže položené vesnici Životice u Nového Jičína, kde zdejší potok Jičínka napáchal v minulosti obrovské škody. Zatím to však vypadá, že voda poteče přesně, kudy má. „Problém s ledem jsme řešili spíše v loňském roce, letos ten potok není příliš zamrzlý, tak z toho strach moc nemáme. Vypadá celkem dobře, ani ta zem není až tak promrzlá, takže si myslím, že to bude postupně i vsakovat a odtávat," předpokládá místostarostka Monika Hajná. Pokud přece jen dojde k nějakým dramatickým výkyvům průtoku, vedení obce se o tom dozví okamžitě. „Máme v obci protipovodňový systém, který nám hlásí stav hladiny. Stavy jsou nám hlášené na počítač i na telefon, na který nám chodí informace vždy, když se hladina zvedne na určitý stupeň," vysvětlila místostarostka.

V provozu je varovné opatření od srpna loňského roku a kromě Životic jsou jím vybavené i nedaleké Veřovice, Hodslavice a Šenov u Nového Jičína. Protipovodňový systém je napojený přímo na integrovaný záchranný systém (IZS) Moravskoslezského kraje a zahrnuje sirény, hladinoměry, bezdrátový rozhlas, informační tabule a navíc i srážkoměr. Nutnost jeho pořízení vyplynula po bleskové povodni, která Novojičínsko zasáhla v roce 2009.