Listopadová nezaměstnanost meziměsíčně poklesla o pouhé dvě setiny, na hodnotu 8,14 procenta. V evidenci Úřadu práce v Novém Jičíně je aktuálně přes šest a půl tisíce práceschopných lidí.

Ve výhledech se spíše počítalo s tím, že nezaměstnaných bude přibývat nebo jejich počet bude alespoň stagnovat, a tak každé snížení je pozitivní zprávou. Obzvlášť s blížícím se koncem roku, kdy už nejsou v nabídkách sezonní práce.

Nabídek rapidně ubylo

Položkou, která doznala na Novojičínsku v nejnovějších statistikách ministerstva práce a sociálních věcí změn, je ta s názvem Volná místa. „Oproti říjnu jich je o téměř osm desítek méně, a to 376,“ vyplývá z měsíční zprávy. Jedno místo tak připadá na více než sedmnáct žadatelů. „Nejčastěji volná hlášená místa v listopadu na Novojičínsku byli kuchaři, pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy, manipulační dělníci ve výrobě, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, obchodní zástupci a uklízeči veřejných prostranství,“ sdělila Yvona Jungová, ředitelka krajské ostravské pobočky úřadu práce. Co se týká zastoupení nabídek podle dosaženého vzdělání, tak mezi vysokoškoláky je například největší zájem o elektrotechniky a praktické lékaře. „U základního vzdělání jde o krejčí, pokladníky a řidiče,“ dodala Jungová.

V Moravskoslezském kraji nepadala nezaměstnanost zdaleka všude. Růst zaznamenali úředníci v okresech Bruntál a Frýdek-Místek. V rámci Moravskoslezského kraje, ve kterém hledá práci přes sedmdesát tisíc lidí a míra nezaměstnanopsti (MN) překračuje hranici deseti procent, patří Novojičínsko mezi regiony s podprůměrnou MN.

V prosinci se nedá očekávat, že by se firmám roztrhl pytel s pracovními nabídkami. Ze zkušeností z let minulých to téměř s jistotou bude přesně naopak. Mnozí zaměstnavatelé nebudou prodlužovat lidem smlouvy končící datem 31. prosince 2011 a budou s opatrností vyčkávat, jak se bude vyvíjet hospodářská situace v prvních měsících nového roku. Při meziročním srovnání si Novojičínsko vede v oblasti trhu práce mnohem lépe. Loni ve stejnou dobu nepracovalo v okrese přes osm tisíc lidí a MN úspěšně atakovala deset procent.