Bezmála 59 procent voličů na Novojičínsku dalo v druhém kole prezidentských voleb svůj hlas současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Volební účast v regionu dosáhla 65,97 procent. Vítěz dostal v okrese přesně 47 132 hlasů, jeho oponent, Jiří Drahoš, 32 889 hlasů. 

Jako první na Novojičínsku sečetla výsledky druhého kola prezidentských voleb komise jednoho volebního okrsku v Bílovci, kde vyhrál se 67 procenty Miloš Zeman. 

Při pohledu na údaje Českého statistického úřadu je zřejmé, že se na Novojičínsku podařilo prezidentovi zmobilizovat své příznivce. Oproti prvnímu kolu zde přišlo k urnám o 5 procent více voličů a Miloš Zeman získal o 14 tisíc více hlasů než před čtrnácti dny.

Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje.
Politolog: Společnost je polarizována, obávám se, že to zůstane

Na stranu Jiřího Drahoše se z velké části přiklonili sympatizanti některých poražených prezidentských kandidátů z prvního kola. Profesor Drahoš dostal oproti prvnímu kolu o 16 tisíc více hlasů.

Vyhrát se mu však podařilo pouze ve čtyřech obcích Novojičínska - v Albrechtičkách, v Bernarticích nad Odrou, v Rybí a v Závišicích. Za zmínku také stojí, že v posledně jmenované vesnici využilo své aktivní voličské právo nejvíce obyvatel, a to 79,90 procent. Naopak největší nezájem volit projevili Kujavané (58,66%).

Prezident Miloš Zeman po tiskové konferenci v TOP Hotelu Praha, poté co byl 27. ledna 2018 oznámen výsledek druhého kola prezidentských voleb. Zeman byl zvolen i na další funkční období.
ON-LINE: Je dobojováno. Drahoš neuspěl, Zeman míří znovu na hrad

Stejně jako v kole prvním, i v tom druhém měl Miloš Zeman, v rámci Novojičínska, největší podporu v Mošnově (75,18%). Jiří Drahoš pak nejlepší volební zisk zaznamenal v Albrechtičkách (55,27%). Nejvyrovnanější boj zaregistrovali členové volební komise ve Spálově, kde po sečtení všech hlasů činil výsledek 50,79 procent pro znovu zvoleného prezidenta.

V přepočtu na volební lístky, to činilo 226 pro Miloše Zemana a 219 pro Jiřího Drahoše.

V drtivé většině všech 54 obcí okresu druhé kolo prezidentských voleb přilákalo k urnám více občanů. Největší rozdíl byl v Mankovicích, kde byl nárůst téměř desetiprocentní.

Podívejte se na ty nejzajímavější postřehy našich redaktorů, kteří sledovali z dění v kraji během obou volebních dnů:

Členové volební komise Filip Mitan a Patrik Farý dávají voličce prostor, aby v klidu vložila svůj hlas do obálky.
OBRAZEM: 2. kolo prezidentských voleb v novojičínské nemocnici
Volička - nevěsta a nyní už mladá paní Lída Martinů stihla v sobotu nejen říci "ANO" svému vyvolenému, ale i vhodit svůj hlas do urny.
Prezidentské volby skončily. Podívejte se, jak vypadaly v Moravskoslezském kraji
Online reportáž