Do severních Čech proto v tuto chvíli putuje nejen materiální pomoc, ať již ve formě finančního příspěvku či aktuálně nejpotřebnějších potravin, hygienických a čistících prostředků, a nářadí, ale také několik dobrovolníků.

Jedním z měst, které se rozhodlo podpořit občany, postižené povodněmi, je Nový Jičín. Zdejší radní na svém mimořádném zasedání schválili finanční příspěvek ve výši třikrát dvacet tisíc, který poputuje do povodní poničených Frýdlantu, Raspenavy a Chrastavy.

„Samozřejmě víme, že to nejsou nijak závratné částky, ale schválili jsme to, co rada města může,“ uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle. „Navíc, z loňské vlastní zkušenosti víme, že rychlé peníze v takové situaci pomáhají opravdu hodně,“ dodal Týle vzápětí.

Podle všeho by ale tyto tři příspěvky neměly být posledními, které město do zatopených oblastí pošle. Pro další jednání radních a také zastupitelstva totiž podle starosty bude připraven návrh mnohem vyšší finanční výpomoci.

„Hodláme pomoci ještě německému partnerskému městu Görlitz, které bylo povodní taktéž velmi poškozeno a vybereme ještě další místo na severu Čech,“ doplnil starosta s tím, že poslední slovo o příspěvcích a jejich výši budou mít v září zastupitelé.

Nový Jičín však není jediným, který se snaží občanům a rodinám, jimž voda vzala střechu nad hlavou, pomáhat. K těm, kteří se do pomoci aktivně zapojili, patří také Šenov u Nového Jičína, Kunín, Životice u Nového Jičína, Jeseník nad Odrou nebo Štramberk.

Také odtud putují do zatopených oblastí finanční příspěvky, materiální sbírky či dobrovolníci.