VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také ve Vrchách zanechají poselství budoucím generacím

Vrchy - Letošní rok byl na Novojičínsku ve znamení oprav kostelů. K těm, jehož opravy nyní finišují, se řadí i kostel sv. Jiří ve Vrchách. Ve čtvrtek se na obecním úřadě sešli obyvatelé obce a další hosté z řad církve i stavitelů, aby vložili do dvou připravených tubusů materiály, které se vážou k historii i současnosti obce.

19.10.2012
SDÍLEJ:

V obci Vrchy uložili do kostelní báně listiny, které tam byly během oprav nalezeny, a přidali k nim také poselství ze současnosti.Foto: Deník/Simona Mikšová

Opravy kostela začaly letos v červenci a ukončeny by měly být v listopadu. A právě 3. srpna byly v báni nalezeny dvě schránky s dokumenty. Starostka obce Jiřina Pešlová přiblížila, co všechno se tehdy našlo: „Jednalo se o pergamenovou listinu, která tam byla vložena už v roce 1784, a torzo dokumentů z let 1891 a 1893. Byly psány latinsky a německy." Staré listiny byly značně poškozené. Obec zajistila jejich překlad, který však zatím není dokončený.

„Do dnešního dne nevíme, co nám tam místní obyvatelé odkázali. Bohužel překlad dvacetistránkové listiny psané švabachem ještě není hotový. Měli jsme problém sehnat latináře," přiblížila strasti spojené se starými texty starostka. Překlad bude později zveřejněn na internetových stránkách obce a také bude uložen v Muzeu Novojičínska i v církevních dokumentech.

Jiřina Pešlová se poté pustila do čtení pamětní listiny, kterou sepsalo zastupitelstvo obce. Zmínila v něm třeba počet obyvatel a domů, místní spolky i podnikatele. Vypsány v něm byly také úspěchy obce, která je v posledních letech úspěšná v žádostech o dotace a postupně se zvelebuje. Obec má nové cesty, hřiště, opravený kostel i jeho okolí a obnovy se letos dočká i obecní úřad. Svůj vzkaz budoucím generacím přečetl také farář působící ve Vrchách Pawel Pruszyński. Zmínil v něm všechny, jež se finančně podíleli na opravách, a přiblížil, co všechno se opravilo a obnovilo.

Poté přišlo na řadu samotné vložení dokumentů do jednotlivých tubusů jeden patřil církvi a druhý obci. Kromě již zmíněného se jednalo o pohlednice, mince z roku 2012, které jsou v současné době v oběhu, nechyběla ani stará papírová padesátikoruna, leták firmy, jež kostel opravovala, fotografie, které tam původně byly, poselství místního faráře či listinu z roku 1993, již sepsal kostelník, pan Vícha. „A to je v podstatě všechno, protože tam se víc nevleze," dodala s úsměvem starostka. Následně se obě pouzdra zaletovala a pracovníci je později vynesli do báně, kde budou čekat na své znovuobjevení.

Nová barva fasády prý v obci vzbudila diskuze. „Ale vesměs byly reakce velice příznivé. Samozřejmě se našli i takoví, kteří si přáli, aby ten kostel byl žlutý. Ale každý kostel v okolí je žlutý. Dohoda o barvě byla těžká, i když jsme to řešili s panem farářem sami dva. Ale přesto jsme se nakonec shodli. Kdyby to nevzbudilo žádné emoce, bylo by to špatné," ukončila své vyprávění Jiřina Pešlová. A zdá se, že i místní obyvatelé jsou s novým vzhledem kostela spokojení. „Je moc hezký," řekla jedna z žen, jež se uložení účastnila.

SIMONA MIKŠOVÁ

Autor: Redakce

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení