Historická bitva nazvaná Dobytí Bělehradu se uskuteční v Novém Jičíně v neděli 5. září. Vše je již připraveno, jediné, co dělá organizátorům vrásky, je počasí. „Bude to opravdu velká bitva. Teď ale s obavami sledujeme, jak se nám vyvíjí bojiště,“ naznačil ředitel novojičínského městského kulturního centra Petr Orság, jenž dodal, že bitva se uskuteční za každého počasí. „Pokud by ale mělo nadále pršet, pak budou podmínky pro vystupující i diváky značně zhoršeny,“ podotkl.

„S dětmi ze základní školy, které se zúčastní zahájení, bude počet vystupujících kolem dvou set šedesáti až dvou set osmdesáti, což je, myslím si, obrovská síla,“ pokračoval Orság.

Více informací o slavnostech najdete ZDE!

Bitva bude zobrazením vývoje rakousko osmanské války, kterou započal Josef II. „Bude to zobrazení doby, kdy se mu příliš nedařilo a byl donucen přijmout nabídku již deset let penzionovaného generála Laudona. A teprve on to tam doslova obrátil a svou důkladností a systematičností dosáhl toho, že dobýval jednu pevnost za druhou. Toto tam bude v takovém velmi hutném zobrazení. V závěru bude zobrazen soustředěný útok a soustředěná obrovská dělostřelba na pevnost Kalemegdan, která bránila město Bělehrad,“ představil další průběh bitvy Orság.

Ředitel MěKS Nový Jičín připomenul, že za tento počin obdržel Laudon od Josefa II. nejvyšší vyznamenání, velkokříž Marie Terezie. „Po smrti Josefa druhého získal nejvyšší možný vojenský titul generalissima z rukou císaře Leopolda, což tam také bude zobrazeno. Diváci uvidí rovněž závěr života generála Laudona v Novém Jičíně, kdy si pro něj přijede smrt a generálovi nezbude nic jiného, než poslechnout tento nejvyšší rozkaz,“ doplnil Orság.

Ten zároveň upozornil, že každý návštěvník by měl dbát osobní bezpečnosti a hlavně bezpečnosti dětí, aby se nedostaly do míst válečné vřavy. Obvod bojiště bude mít kolem 1200 metrů. Bitvy se zúčastní pluky z Novojičínska, z bližšího i vzdálenějšího okolí i ze zahraničí. Nejvzdálenější budou Chorvaté z města Požega, kteříbudou stát jako turečtí válečníci proti Rakušanům.

Vše začne již v 9.00 hodin, kdy na Masarykově náměstí složí zúčastněná vojska poctu generálu Laudonovi a po čestné salvě se vydají Palackého ulicí v doprovodu policie na bojiště. „Myslím, že tento průvod válečníků bude určitě vítaným dopoledním zpestřením,“ poznamenal starosta Nového Jičína Ivan Týle. Samotné dobývání Bělehradu na Bochetě nedaleko Kauflandu začne v 10.30 hodin.

Z výše uvedených důvodů bude částečně uzavřena ulice B. Martinů. „Bude kde parkovat, parkoviště bude podél této komunikace, před zimním stadionem. Městská policie to bude mít v režii a bude navádět řidiče, aby měli kde zaparkovat. Místním doporučujeme, aby šli pěšky nebo využili městské hromadné dopravy,“ uzavřela Oldřiška Navrátilová, vedoucí odboru kultury, tělovýchovy a školství novojičínské radnice.