Slavnosti pořádané k 250. výročí hraběnky Marie Walburgy a k 200. výročí posvěcení kostela Povýšení svatého Kříže, které trvaly od soboty rána do nedělního podvečera, přinesly kromě klasických představení i jedno výjimečné. Tím bylo bezesporu výtvarně-taneční představení Šachy v podání ZUŠ Bystré z východních Čech. Část zahrady zámku pokryla velká šachovnice a na ní se za tónů dramatické hudby odehrávala šachová partie, která dospěla až do závěrečného souboje dvou královen.

„Bylo to něco, co jsem ještě neviděl. Hodně se mi to líbilo," uvedl muž, jenž se představil jako Petr, s tím, že je místní. Aplaus byl jasným důkazem toho, že se představení líbilo i ostatním návštěvníkům zámku, možná i proto, že nezanedbatelnou roli v něm hrála děvčata ve věku od devíti do dvanácti let v rolích pěšců. „Hraji šachy, a ráda," přiznala jedna z dívek, Barbora Jurášová, která ubezpečila, že s pohybem na šachovnici nemá problém. Obdobně se vyjádřila i její kolegyně Kristýna Andrlíková. „My hrajeme ty pindíky a věže, střelce a královny hrají velké holky," uvedla dívka a dodala, že už byly s představením i v zahraničí.

Více fotografií ze slavností najdete ZDE!

Vystoupení za hranicemi České republiky potvrdila také učitelka Hana Malíková, která si jako záskok zahrála bílou královnu. „Vystupovaly jsme s tím v Amsterdamu. Původně jsme měly jet na mistrovství světa v šachu v Amsterdamu v lednu. Bohužel jsme na to nesehnaly peníze, takže jsme tam jely o půl roku později. Vystupovaly jsme v tamním šachovém muzeu, které je druhé největší v Evropě," sdělila Hana Malíková a doplnila, že kunínská vystoupení byla zároveň posledními, neboť představení hrají již od roku 2008.

„Ty duety se secvičovaly asi rok, celkové secvičení jsme zvládly na týdenním soustředění. Je nám trošku líto, že to teď končí, ale myslím si, že si to užijeme zase za pět let, až nám malí pěšáci dorostou do rolí královen," poznamenala učitelka Malíková. Taneční číslo mohli návštěvníci zámku vidět díky tomu, že v obci Bystré je rovněž zámek, který vlastnila Marie Walburga. „Je tam sociální ústav. Byl jsem tam přednášet a na jejich slavnostech má manželka s ředitelkou základní umělecké školy domluvila toto představení," vysvětlil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík.