Školní výuku zahájí v objektu kopřivnická automobilka Tatra ve spolupráci s První mezinárodní školou v Ostravě. „Začneme velmi rychle opravovat a připravovat prostory školy, abychom od prvního září mohli začít s výukou,“ prohlásil generální ředitel automobilky Ronald Adams poté, co se dozvěděl, že radní města schválili firmě pronájem školní budovy. „V ní je spousta místností. Nebudeme potřebovat ihned všechny, ale připravíme minimálně ty dvě co nejlépe,“ poukázal Američan, který stojí v čele Tatry.

Důvod, proč se automobilka pustila na tenký led českého školství je podle něj prostý. „Tatra je mezinárodní společnost a proto jsme tady chtěli zřídit takovou instituci, která by poskytovala vzdělání s mezinárodními osnovami. Přejeme si ale také, aby k nám přišlo pracovat co nejvíce mladých lidí. A pro ně bude určitě zajímavé a atraktivní, když jejich dětem nabídneme tento druh vzdělávání,“ naznačil Adams. A prozradil, že zřízením základní školy aktivity společnosti v oblasti školství nekončí. „V příštím roce plánujeme mít i mateřskou školu pro děti našich zaměstnanců.“

Chybělo však málo a První mezinárodní škola nemusela být v budově bývalé školy Náměstí vůbec otevřena. Hlasování o pronájmu budovy Tatře totiž v mimořádné radě města prošlo jen velmi těsně. „Nebyl na to jednoznačný názor, protože Tatra s tímto nápadem přišla poměrně pozdě,“ vysvětlil starosta města Josef Jalůvka. Podle něj hlasování ovlivnil fakt, že nová škola může přinést na začátku roku problémy ředitelům ostatních kopřivnických škol. „Může tam dojít k poklesu žáků,“ podotkl Jalůvka s tím, že v případě problémů by se na řešení těchto záležitostí podílelo i město. I přes tyto protiklady dala rada přednost pokrokovější budoucnosti města. „Je to historické rozhodnutí, které určí, jakým směrem dál jít. Věděli jsme, že podobné rozhodování už se nebude opakovat,“ dodal Jalůvka.

Město se rovněž myšlenkou na mezinárodní školu nechalo inspirovat a od příštího školního roku chce rozjet podobnou výuku na jedné z kopřivnických škol. „Chceme podporovat nejen děti Tatrováků, ale všechny kopřivnické děti,“ nastínil.

Podle Bretta Gray, ředitele První mezinárodní školy v Ostravě, by měly být v kopřivnické škole otevřeny od letošního září dvě třídy. „Jedna první a jedna druhá. V každé třídě by mělo být dvacet studentů,“ upřesnil. Výuka bude probíhat bilingvním způsobem, to znamená dvojjazyčně. „V angličtině budou mít děti možnost naučit se mnohem víc, než v klasické české škole,“ upozornil Gray. Jeho zástupkyně, Renáta Paličková, připojila informaci, že v angličtině se budou ve škole vyučovat všechny předměty kromě češtiny a prvouky. Učitelé by měli být „domácí“ i cizinci.

Že by škola měla nouzi o žáky se momentálně nezdá. „Asi polovina dětí je prý z Kopřivnice, dalších dvacet z blízkého okolí,“ řekl Gray. Prohlásil, že zřízení mezinárodní školy v Kopřivnici, je pro něj velkým dnem českého školství. „Mám z toho radost, protože si myslím, že tento druh vzdělávání by měl být v severomoravském regionu rozšířenější. Doufám, že se to stane symbolem pro další školy, aby i ony nabídly výuku v cizím jazyce.“

IVA JALŮVKOVÁ, PAVEL KARBAN