Do chystané soutěže se mohou přihlásit nejen studenti středních a vysokých škol, ale také již úspěšně vystudovaní absolventi nejrůznějších technických oborů. Ti budou mít jedinečnou šanci navrhnout užitkový terénní vůz tohoto století. Hlavním cílem projektu je podpořit technické obory na školách a celkově technické vzdělávání.

Již na přelomu roku 2015 a 2016 se na několika středních a vysokých školách uskuteční přednášky konstruktérů a hlavních manažerů kopřivnické společnosti. Bude se jednat zejména o školní instituce v Moravskoslezském kraji, do projektu by se však měla zapojit alespoň jedna zahraniční škola, například ze sousedního Polska, Slovenska či Maďarska.

Zájemci a techničtí nadšenci mohou posílat přihlášky do soutěže do konce března příštího roku, a to buď poštou na adresu společnosti nebo na emailovou adresu navrhnitatru@tatra.cz. Finální autorské projekty musí obsahovat nejen grafické a konstrukční návrhy, ale také doprovodný text. Do odborné poroty zasednou přední manažeři Tatry, zástupci závodního týmu Tatra Buggyra Racing a zástupci mediálního partnera Auto.cz, kteří během dubna vyberou vítězné projekty, z nichž vznikne úzká skupinka finalistů. O měsíc později proběhnou jejich prezentace a nakonec bude vyhlášen celkový vítěz. Ten si odnese věcné ceny a získá stipendium a možnou praxi přímo v kopřivnické automobilce, absolventi si pak výhrou zajistí nabídku zaměstnání. Společnost přizve do projektu také konkrétní učitele, kteří budou studenty motivovat a pohánět je k lepším výkonům.

„Tento projekt neslouží jen Tatra Trucks, ale celému českému automobilovému průmyslu. Jde také o podporu technického vzdělávání a zaměstnanosti v technických oborech v České republice," vysvětlil nově zvolený generální ředitel Tatra Trucks, Martin Bednarz, s tím, že automobilka se zaměřuje na výrobu speciálních užitkových vozidel, jež mnohdy vymýšlí právě na konkrétní přání zákazníků. Zůstat by nemělo jen u letošního prvního ročníku, ale naopak, projekt je zamýšlen jako dlouhodobý, s mezinárodním dosahem.

Ivana Reková