Jako o jedné z nejlepších výstav všech dob se od závěru minulého týdne mluví o kopřivnické expozici nazvané Salon první republiky aneb odívání v Československé republice v letech 1918-1938. Vernisáž výstavy, kterou uspořádal kurátor Technického muzea Tatra Kopřivnice Radim Zátopek ve spolupráci se Salonem první republiky, navštívilo přes šedesát zvědavců.

Nenápadná výstava vznikla díky přátelství kopřivnického kurátora a majitelkami salonu. „S holkama ze salonu jsem se poznal na výstavách. Bylo to v době, kdy byly holky obě na mateřské a sbírání dobového oblečení, klobouků, střihů a časopisů měly pouze jako koníček," prozradil Radim Zátopek s tím, že za nějaký čas hobby přerostlo ve vášeň, a to profesionální. „Když se pak šití dobových kostýmů začaly věnovat profesionálně, tedy šít je z dobových materiálů, podle dochovaných střihů, napadlo nás, že expozici veteránů propojíme s jejich uměním," pokračoval Zátopek.

Přípravy na výstavu začaly na podzim loňského roku. Již v první chvíli bylo jasné, že alespoň vernisáž akce, která se uskutečnila ve čtvrtek 23. května, nebude pouze o modelech vystavených na figurínách. Pořadatelé naplánovali komentovanou dobovou přehlídku. „Na ní měli návštěvníci možnost na živých modelkách vidět jak dámskou, tak pánskou módu, a to od volnočasového oblečení až po šaty určené na společenské akce, vše samozřejmě doplněné klobouky, kabelkami a dalšími doplňky," sdělil kopřivnický kurátor.

Návštěvníci vernisáže byli jak přehlídkou, tak novou expozicí nadšení. „To je konečně ono, tady se člověk vrátil v čase," okomentoval akci jeden z příchozích. Kopřivnický starosta Josef Jalůvka se nechal slyšet, že tato vernisáž je jeho splněným snem: „Něco takového jsem si tady v muzeu vždycky představoval. Byl to opravdu zážitek, výstava se podle mého moc povedla."

Ti, kteří nestihli slavnostní vernisáž, nemusí zoufat. Výstava se mezi veterány zabydlí až do 28. srpna. Přestože módní přehlídku dobových kostýmů již návštěvníci neuvidí, v jindy technickém prostředí na ně čeká dobová dílna, zajímavě zpracované informační panely a samozřejmě také šest kompletně oblečených figurín v nádherných modelech, kostýmy laděné ke sportovním automobilům či luxusní večerní róby.