Mnoho rodin si na Vánoce pořizuje živý stromeček. Ten však po svátcích často znamená neuskladnitelný odpad, kterého se jinak špatně zbavuje. Technické služby tak vycházejí občanům vstříct a dosloužilé stromky vyzvedávají u kontejnerů. Sníh jim však jejich práci nepříjemně ztěžuje.

Pro většinu občanů jsou vánoční a silvestrovské radovánky chvílemi oslav. Pro technické služby však tyto svátky znamenají zkoušku, která prověří jejich schopnosti rychle manipulovat s odpadem. „Ta vytíženost po svátcích je dost vysoká, protože se provádí likvidace odpadu, jako jsou například vánoční stromky. Denně to dělá taková čtyřicet, padesát stromků. Teď do toho padá sníh, takže musíme provádět údržbu komunikací a podobně,“ informoval Zdeněk Zeman, ředitel Technických služeb města Frenštátu pod Radhoštěm. Podobně jsou na tom i ostatní technické služby Novojičínska. „Jsme vytíženi průběžně, ale co se týče povánočního a posilvestroském úklidu tam je ten nápor největší. Vánoční stromky se už začínají objevovat, takže je vyvážíme. Po třech králích bude hlavní nápor, ale výrazněji se to projeví v druhé polovině ledna, pak to začne zase pomaličku klesat,“ vysvětlil ředitel firmy Slumeko, která obstarává technické služby v Kopřivnici a v Odrách, Karel Březina.

Podle zkušeností nejen frenštátských technických služeb si obyvatelé již zvykli na svoz použitých vánočních stromků. „Lidé je většinou dávají k popelnicím, protože jsou už tak naučení, že tam to naše vozidlo přijede, naloží a zase odveze,“ potvrdil Zeman. „Vypadá to, že jsou lidé dneska už poučeni a víceméně odkládají stromečky ke kontejnerům na sběrná místa. Nahlíží se na to, jako na jiný druh odpadu,“ sdělila ekoložka Šárka Kozáková z Technických služeb Nového Jičína.

Osud takových využitých rostlin bývá vskutku prozaický. Poskytnou totiž na jaře hnojivo a zároveň i ochranu před nežádoucím plevelem. „My máme štěpkovač a když děláme ořezy, tak ty stromky zároveň zeštěpkujeme a na jaře se to například využije na záhony ve městě,“ nastínil ředitel příborských služeb Josef Kisza. Stejný přístup mají i technické služby například v Novém Jičíně a Frenštátě pod Radhoštěm. Naproti tomu kopřivnické Slumeko likviduje stromky žehem. „Ty stromečky pálíme, na mulčování máme jiné věci,“ uzavřel Březina.