Teplé jarní počasí vytáhlo do ulic novojičínských měst nejen jejich obyvatele, ale také pracovníky technických služeb. Důvodem je jarní úklid, do kterého se města pustila s plnou vervou. Nezvyklé teplo minulých dní dokonce způsobilo, že se s „jarním úklidem“ začalo o několik týdnů dříve, než bývá zvykem.

Úklidové čety jsou v těchto dnech k vidění například v Kopřivnici, Novém Jičíně, Příboře nebo Frenštátě pod Radhoštěm, kde je úklid, stejně jako v Kopřivnici, rozdělen do etap a týká se odstraňování posypového materiálu a dalších věcí, kterými jsou chodníky a silnice znečištěné. „Již několik dní uklízí pracovníci technických služeb cesty a chodníky. Město bylo rozčleněno na několik částí, na kterých se postupuje podle potřeby,“ sdělila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. Podobně jsou na tom také v Příboře. „Protože chceme být s úklidem co nejdříve hotovi, ustavičně pracujeme. Prodloužili jsme směny, zapřáhli všechny stroje a děláme, co můžeme, abychom byli do čtrnácti dnů hotoví,“ potvrdil Josef Kisza, který je vedoucím technických služeb v Příboře.

Městem, kde se na velký úklid teprve chystají, je Fulnek. I když zde již probíhá drobné zametání, stoje vyrazí do ulic až v dalším týdnu. „S úklidem začneme od příštího pondělí. Na strojové plošné zametání města a jeho místních částí jsme si najali externí firmu. Ta by s pracemi měla být hotová tak za tři dny,“ uvedla vedoucí technických služeb města Fulnek Zuzana Gřešíková.

Jak se všichni oslovení shodli, obyvatelé měst se mohou těšit na to, že prostory budou od zbytků zimy vyčištěny dříve než v předchozích letech. Může za to enormně teplé počasí posledních dní. „Oproti jiným letům jsme s úklidem začali o tři týdny dříve, protože nám přeje počasí. Počasí se zbláznilo, vynechalo jaro a skočilo hned do léta. Tak nám nezbylo než se vrhnout na úklid,“ smál se vedoucí technických služeb Kisza. Podobná slova byla slyšet také z mluvčí novojičínské radnice Marie Machkové: „Hrubé úklidové práce v Novém Jičíně začaly již na počátku března. V současné době je už od posypových materiálů uklizen například Kojetín a Straník, což nebývá tak brzy zvykem.“

Odlišností oproti minulým rokům je nejen brzký začátek úklidových prací, ale také to, že se ve většině novojičínských měst nebudou přes překážení při čištění odtahovat automobily. „V loňském roce jsme nějaká auta odtahovali, ale letos tuto informaci nemám. Pracovníci při čištění silnic a parkovišť vozy, které tam přes upozornění zůstaly, objížděli. Neřešili to odtahy, aby se nezdržovali,“ potvrdila starostka Leščišinová. Podobně jsou na tom také v Příboře, v Novém Jičíně nebo ve Fulneku. Jediným novojičínským městem, kde se vozy odtahovat budou, tak zůstává Kopřivnice. Tam se vozy zaparkované i přes upozornění, že se v daném datu bude na místě uklízet, sice odtáhnou, avšak následně je služby opět vrátí zpět. Jedinou nevýhodou tak zůstane, že jejich majitele vyjde tento „výlet“ na odstavné parkoviště firmy Slumeko pěkně draze.