VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Adrenalinová zábava

Albrechtičky, Frenštát pod Radhoštěm, Bruntál (ipa) – Kdo má rád vůni benzinu a řev motorů, má poměrně bohaté možnosti, jak se v tomto kraji odreagovat. Adrenalin při jízdě v motokáře je možno užít si na třech místech.

24.6.2012
SDÍLEJ:

Motokárová dráha v Albrechtičkách patří k největším.Foto: www.pskart.cz

Jednou z největších motokárových drah je ta v Albrechtičkách. Rozkládá se na bývalé odstavné ploše mošnovského letiště mezi Albrechtičkami a Petřvaldíkem a měří kolem 600 metrů. Vzhledem ke své poloze je velkým lákadlem pro nadšence rychlé jízdy z Novojičínska i Ostravska. „Máme sedm velkých motokár Honda, dětem se do nich dávají nadstávky," poznamenal před časem provozovatel Petr Sklenák a upozornil na skutečnost, že děti musí dosáhnout výšky minimálně 150 centimetrů. Motokáry dosahují maximální rychlosti 70 kilometrů v hodině. Dráha je otevřena každý den, a to od 15.30 do 19 hodin, o víkendech je otevřeno již od 13 hodin. Sedm minut jízdy vyjde na 130 korun. Samozřejmostí je občerstvení. Podrobné informace, včetně fotografi í a mapy polohy areálu, naleznou zájemci na www.pskart.cz.

Nejdelší dráhou na sverní Moravě je ale ta ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní půjčovna motokár se nachází na parkovišti u Dolu Frenštát směrem na Rožnov pod Radhoštěm. Jezdí se tam na motokárách značky Honda, které dosahují rychlosti až 65 kilometrů v hodině. Otevřeno je denně od 16 do 20 hodin, o víkendech a prázdninách je otevřeno již od 10 hodin. Sedm minut přijde jezdce na 130 korun. K dispozici je i dětská motokára. I tam je možnost občerstvení. Podrobné informace a zajímavosti včetně fotogalerie jsou na www.frenkart.cz.

Skvělé motokárové vyžití nabízí společnost Janků trade v Bruntále. Tam se jezdí na kryté motokárové trati dlouhé 300 metrů, která má více než třináct zatáček. Motokáry se po dráze řítí až sedmdesátikilometrovou rychlostí. Bruntálská dráha je svým řešením jediná v Evropě, neboť má mimoúrovňové překřížení jako trať v Suzuce, klopenou zatáčku jako v Indianapolisu a tunel jako v Monte Carlu. Pětiminutová jízda vyjde zájemce na 120 korun. Otevřeno je denně, v pracovní dny od 13 do 22 hodin. O sobotách a nedělích již od 10 hodin. Také v Bruntále je možno se občerstvit, a to ve Ferrari baru. Více informací na www.jankutrade.cz.

Na Trúbu po laně

Štramberk (edm) – Bez debat jedinečný adrenalinový zážitek nabízí Valašské království, které provozuje ve Štramberku zdejší Letos poprvé se na Trúbě ve Štramberku nebude jen slaňovat.dominantu Trúbu. Odvážlivci nemusejí z věže jít po schodech, ale netradičně po laně.

O možnost slanit se z ochozu Trúby o téměř třicet metrů níže je mezi návštěvníky velký zájem a široká veřejnost může okusit adrenalionový cestu po prázdninách a v sobotu 15. září. „Máme tady sportovní den a v rámci toho tady děláme i adrenalinovou soutěž," informoval Jan Bartoš, ředitel hradu Štramberk. Soutěž však nebude o slaňování, ale zcela naopak. Budou zapotřebí silné paže, neboť tentokrát se bude na Trúbu šplhat. „Je to soutěž o to, kdo nejrychleji sedmadvacet metrů až nahoru vyšplhá," upřesnil Bartoš. Valašské království však slaňování nabízí i v rámci svých balíčků zážitků a není tak třeba čekat až na zářijové datum. „Máme vyhlášené i další plovoucí termíny s tím, že čekáme, zda nám naplní kapacita," doplnil Jan Bartoš s tím, že se musí naplnit kapacita dvaadvaceti lidí. Bližší informace nejen o tomto zážitku je v odkaze na webu www.stramberskatruba.cz.

Lanové centrum, které stojí za to

Opavsko (mar) – Areál Davidova mlýna v Kružberku nabízí skvělé adrenalinové zážitky. Nad všemi vyčnívá lanové centrum. A právě do něj jsem se rozhodl zavítat.

Davidův mlýn u Kružberku stojí za návštěvu.Někdo by si mohl pomyslet, že na tom nic není. Vždyť to jsou obyčejné prolézačky. Ale není tomu tak. Protože se člověk pohybuje ve výšce zhruba pěti metrů, je nezbytné, aby byl jištěný. Jeho nácvik mi po zaplacení vstupu pomohl zvládnout sympatický instruktor, který se představil jako Ondra.

Nejprve přišla první dávka teorie: nezapomenout se nahoře jistit vždy minimálně jednou karabinou, mobily a další předměty z kapes ven, stejně jako žvýkačka, na překážku může vždy jen jedna osoba a ostatní čekají na plošinkách mezi jednotlivými atrakcemi… Poté mě oblékl do celotělového úvazku.

Zprvu jsem se v něm necítil nejpohodlněji, ale stačilo jednoduché nastavení a bylo po problému. Po této operaci na mě Ondra připnul samotný jisticí set. Ten se skládal z černého lana s duralovou karabinou a lana bílého, na kterém visela kladka. Druhé konce lanyardu, jak se jisticímu setu také říká, byly secvaknuté do velké ocelové karabiny, kterou jsem měl připevněnu u pasu. Tak vypadala má výbava.

To, že jištění není věc jednoduchá, jsem pochopil na trenažéru. Jedná se vlastně o zmenšeninu lanové dráhy. Výhodou je, že člověk má pod nohama ještě pevnou zem. Tady mi můj instruktor Ondra vysvětloval, kterou karabinu mám kde zacvaknout, jakou naopak odcvaknout a přidal pár rad, jak se nahoře pohybovat.

Jako důkaz toho, že jsem vše pochopil, bylo závěrečné přezkoušení. Obstál jsem na výbornou a mohl vyrazit do korun stromů. První dvě překážky, což byl jakýsi most a přechod po kládách, jsem zvládl poměrně rychle. První perná chvíle přišla při prolézání obrovských kovových obručí, které se mi všemožně motaly do cesty.

Ale to nejtěžší mělo teprve přijít. To, že tomu tak opravdu je, jsem vzápětí pochopil. Provazové žebříky, visící kůly a nakonec ještě síť, to bylo opravdu náročné. Člověku na síle nepřidá ani pohled do náhonu protékajícího přímo pod celou dráhou. Závěrečné dvě lanovky daly mým rukám odpočinout. Jízdu jsem si po zásluze užil.

Pocit pevné země pod nohama byl sice příjemný, ale i tak ve mně hlodal červík si trasu prolézt ještě jednou. Bohužel už na to nebyl čas. Čekala mě další atrakce – skok z dvanáctimetrové výšky na laně. Zde mě Ondra znova připnul na jakýsi naviják a s přáním pěkného letu mě vyslal šplhat vzhůru po žebříku.

Plošinka, odkud se skáče, byla pořád stejně vysoko, zato hloubka pode mnou se zvětšovala neuvěřitelně. Přiznám se, že když jsem nahoru dolezl, nenapadlo mě, že skočím. Co kdyby se něco stalo? Opravdu mě to lano udrží? Takové otázky mi lítaly hlavou. Připadalo mi, že čím déle nahoře stojím, tím se víc bojím.

Dost, řekl jsem si. Jedna, dva, tři a letím. Přítomní diváci nestačili ani vytáhnout fotoaparáty a já už byl dole živý a zdravý. Ondra mě odepnul z postroje, rozloučili jsme se a já si to namířil do blízké Rybářské bašty na plně zasloužené pivo.

Beskydy nabízejí řadu atrakcí

Beskydy (lew) – Beskydské ski areály se pomalu připravují na start letní sezony. Atrakce jsou v provozu, i když někde pouze dva dny v týdnu.Kempaland v Bukovci je vhodným místem pro milovníky adrenalinu.

Lidé, kteří vyhledávají adrenalinové sporty, mohou využít i některé areály v Beskydech.

Adrenalin si můžete zvednout například v areálu Kempaland v Bukovci. Z letních atrakcí si zde lidé mohou užít například aquazorbing, při kterém je člověk schovaný v nafukovací kouli na vodě. Pořádně si zaskákat můžete na bungee trampolíně, ti odvážnější mohou vyzkoušet horské káry. Pořádný sešup z kopce zase zažijete při summertubingu, což je jízda na gumové duši v korytě.

„Návštěvníci si mohou vyzkoušet i střelbu z luku. Pro malé děti máme připraveny aku-čtyřkolky," řekl provozovatel areálu Kempaland Bukovec Jiří Heczko.

Na boby do Mostů

Pořádný adrenalin lze zažít i na bobové dráze v Mostech u Jablunkova, která začala fungovat v roce 2004 jako první nadzemní bobová dráha v České republice. Délka bobovky je 950 metrů, z toho sjezd dráhy je dlouhý 650 metrů.

„Dráha je velmi oblíbeným zařízením všech generací. Na vozíku bobu je možno jet nejen samostatně, ale také ve dvojici. Bezpečnostní pásy a účinné brzdy zaručují každému bezpečnou jízdu. Elektronická časomíra umocňuje zážitek z každé jízdy a motivuje k organizování neofi ciálních i ofi ciálních závodů," prozradil ředitel Ski areálu Mosty u Jablunkova Jaroslav Bojko.

Od jara 2007 je u bobové dráhy turniketové odbavení, což je obrovská výhoda pro okamžité statistické ukazatele návštěvnosti a pro dodržení bezpečnostní zóny v prostorách nástupiště bobové dráhy. Provoz je celoroční, děti do šesti let mají bobovou dráhu zdarma, děti do osmi let mohou být přepravovány pouze v doprovodu dospělé osoby. Zranění zde zaznamenávají jen výjimečně. „Několik zraněných jsme už u nás měli. Pokaždé to byla ale chyba uživatele. My technický stav bobové dráhy pravidelně kontrolujeme," ujistil Jaroslav Bojko.

Komu by pak nevadilo, že nemá pevnou půdu pod nohama, může si adrenalin zvýšit také ve vzduchu. Krásné prostředí Moravskoslezských Beskyd lze totiž zhlédnout i z ptačí perspektivy při takzvaném tandemovém paraglidingovém létání.

Můžete si zalétat

Do výšin každého dostane například zkušený pilot Jiří Večerek se svými kolegy z XFLY týmu. „Létáme od jara do podzimu, na nejnovějším a testovaném vybavení za použití nejmodernějších ochranných pomůcek. Vždy vyčkáme na vhodné letové počasí, neboť bezpečnost stojí vždy před touhou letět," řekl Jiří Večerek, který má za sebou více než dvacetileté zkušenosti.

„S paraglidingem jsem začínal na Rané u Loun, později se stala z mého koníčku práce," prozradil pilot. Zažít ten pocit létat volně jako pták může opravdu každý, včetně zdravotně handicapovaných i vozíčkářů.

Se zbraní do lesa

Vyznavači týmových adrenalinových sportů mohou využít areál v Návsí. Zde je možné zahrát si paintball přímo v lesním prostoru s kryty a opevněním. V areálu vhodném pro začátečníky i pokročilé poskytují veškeré potřebné vybavení i seznámení s pravidly hry i hřiště.

Koupaliště nabízí adrenalin v kouli

Příbor (edm) – Docela slušný adrenalin nabízí již několik let koupliště Ricco v Příboře. Kdo netrpí klaustrofobií, může se nechat zavřít do nafukovací koule a spustit na vodu.

Koupaliště v Příboře.Jak v roce 2008 uvedl provozovatel příborského koupaliště Rudolf Korčák, příborské zařízení bylo prvním v České republice, které aquazorbing nabídlo.

A co to vlastně aquazorbing je? „Jedná se o průhlednou kouli, která má v průměru dva metry a vejde se do ní kolem dvou a půl kubíku vzduchu. Člověk se do koule nechá hermeticky uzavřít a poté se nechá pustit na vodní hladinu," nastínil Rudolf Korčák. Na vodní hladině pak dočasný obyvatel koule může provádět různé kousky. Může běhat nebo se v kouli točit. Nesmí ale dlouho ležet. „Ještě před vstupem do koule je každý náležitě poučen třeba o tom, že v kouli nesmí ležet déle než pět až sedm sekund. Nedá se totiž poznat, zda člověk uvnitř koule odpočívá nebo má nějaké zdravotní potíže," vysvětlil Rudolf Korčák.

Na aquazorbing dohlíží z důvodu bezpečnosti vždy několik lidí připravených zasáhnout právě v případě, že osoba uvnitř koule se přestane hýbat, nebo dá pokyn smluveným signálem. V kouli se totiž prakticky jede na takzvaný kyslíkový dluh. Ve spojení s hermeticky uzavřeným prostorem, v němž člověk neslyší okolní svět, tato zábava může přinést skutečné adrenalinové napětí. „V kouli je zásoba vzduchu asi na dvacet minut. Ale nestalo se, že by člověk vydržel déle než sedm minut. Lidem doporučujeme tak čtyři až pět minut," přiblížil atrakci Rudolf Korčák a upozornil, že atrakci nesmí využívat člověk, který například trpí klaustrofobií, srdeční poruchou a podobně. „Na to všechno lidi upozorňujeme," zdůraznil provozovatel. Zájemci o aquazorbing by měli chodit na příborské koupaliště spíše, když bude pod mrakem a chladněji. „Dá se předpokládat, že se lidé nebudou koupat, a tak bude volná vodní plocha. Za hezkého počasí čekáme až do večera, kdy se bazén vyprázdní," uzavřel Korčák. Příborské koupaliště nabízí aquazorbing v době od 9 do 22 hodin.

Autor: Redakce

24.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT