Například strážníci Městské policie Nový Jičín řešili kouření na autobusových zastávkách letos již v 36 případech. „Ve čtyřiatřiceti případech byl tento přestupek řešen na místě v blokovém řízení,“ sdělila mluvčí novojičínské městské policie Ilona Majorošová a dodala, že strážníci uložili pokuty ve výši 13,6 tisíce korun. Letos novojičínští strážníci provedli rovněž dvě velké kontroly cíleně zaměřené na dodržování zákazu kouření na zastávkách. „Ale většinu přestupků v této oblasti strážníci zaznamenali a také řešili při běžné činnosti a kontrolách rajónů na denních i nočních směnách,“ poznamenala Majorošová.

Ve Studénce městská police ihned v začátcích platnosti zmíněného zákona vypracovala souhrn základních informací. „Tyto základní informace jsme v rámci pochůzkové činnosti v jednotlivých okrscích předávali v tištěné formě do pohostinských zařízení, novinových a tabákových stánků, prodejen, a podobně, ale i prostým občanům, kteří měli zájem seznámit se alespoň s některými novými předpisy, které tento zákon přinesl,“ uvedl ředitel studénecké městské policie Tomáš Žák.

Strážníci ve Studénce se ihned z počátku snažili působit na veřejnost preventivně a osvětou, aby předcházeli porušování zákonných stanov, především z důvodů nevědomosti občanů. „Snad se nám to i povedlo, ročně zaznamenáme a řešíme jen několik málo případů kouření v zastávkách a jinde,“ upozornil Žák a doplnil, že kontroly probíhají v rámci běžné kontrolní a pochůzkové činnosti. Cílené kontroly provádí Městská policie Studénka několikrát za rok ve spolupráci s Policií ČR.

V Bílovci se setkávají s porušováním zákona nejvíce na zastávkách. „S nástupem účinnosti zákona jsme začali kontrolovat na nástupiště Českých drah, kde bylo zřejmé o jaký typ čekárny se jedná, pak přišly na řadu autobusové zastávky. Zpočátku se jen domlouvalo, ale domluva platí jen na slušné lidi, tak přišly pokuty,“ přiznal ředitel Městské policie Bílovec Pavel Kudela. Letos strážníci přistihli čtyři přestupce, z nichž dva oznámili do správního řízení. „Využili jsme i kamerový systém a oba nevinní byli i s natočeným důkazem předání k zahájení řízení o přestupku,“ dodal Kudela a postěžoval si, že jej mrzí, že veřejnost více nespolupracuje a trpí tento nešvar.

Ve Frenštátě Frenštátě pod Radhoštěm tamní městská policie zatím cílené kontroly zaměřené na kuřáky neprovádí z důvodu nízkého personálního stavu. „V rámci hlídkové služby strážníci minulosti zaznamenali a řešili porušení tohoto zákona v ojedinělých případech, zejména na zastávkách. Toto řešili v blokovém řízení,“ popsal situaci ve Frenštátě pod Radhoštěm ředitel tamní městské policie Ondřej Matějek, jenž si myslí, že obyvatelé města jsou jedni z těch, kteří v rámci možností tento zákon dodržují i když výjimky se vždy najdou. (ipa)

Na radnici kouří jen v Novém Jičíně

Novojičínsko - Za nekuřácké by se dala označit většina městských úřadů na Novojičínsku. Pouze na radnici v Novém Jičíně mají kuřáci možnost zapálit si pod střechou.

V Novém Jičíně si zaměstnanci městského úřadu s kouřením příliš starosti dělat nemusí. „Pro kuřáky máme vyhrazeny dvě místnosti,“ sdělil tajemník novojičínského úřadu Tomáš Vindiš s tím, že jedna se nachází v budově radnice, druhá na městském úřadě na ulici Divadelní. Samotná pauza na kouření však nesmí ohrozit obvyklý chod úřadu. „Pokud má pracovník jednání nebo klienty, tak si samozřejmě musí cigaretu odpustit,“ dodal Vindiš.

Absolutní zákaz cigaret mají pracovníci městského úřadu v Kopřivnici. Podle tajemníka Josefa Jiříka je jedinou možností zakouřit si před pracovní dobou nebo během polední pauzy. „Vyhrazené prostory pro kuřáky v budově nemáme, navíc se tady kouřit ani nesmí. Pokud to však někdo do přestávky nemůže vydržet, tak musí přerušit pracovní dobu a tu si pak nahradit,“ vysvětlil vnitřní předpisy o kouření Jiřík. Podle něj by však takové zaměstnance, na které občas doléhají abstinenční příznaky, spočítal na prstech jedné ruky.

Přerušení pracovní doby kvůli cigaretě požadují rovněž ve Frenštátě pod Radhoštěm. Také tam by kuřák nenašel vyhrazené místo na kouření. „Kuřáci by museli chodit jedině ven. Ale mám pocit, že to je minimum lidí. Dokonce někteří už přestali kouřit,“ zmínil se frenštátský tajemník Petr Kubenka.

Lidé holdujicí cigaretám, kteří navštíví Městský úřad ve Studénce, zde sice najdou místo, kde si mohou v klidu zakouřit, to je ale jen u služebního vchodu do úřadu, jež slouží jak občanům-návštěvníkům, tak i zaměstancům. Ti však si svůj oblíbený nešvar mohou užít jen mimo pracovní dobu, neboť vedení města nemíní kuřáky podporovat. Ale ti jsou zde ve velké menšině. „Na městském úřadě máme kuřáků opravdu minimum. Jsou to pouze jednotlivci, a ti chodí kouřit o polední přestávce. Tudíž tady problémy, co se týkají kuřáků řešit nemusíme,“ zdůraznil Jiří Moskala, tajemník Studénky a dodal, že celkově velmi málo lidí využívá pro kuřáky určený popelník u vchodu.

Také mezi zaměstnanci příborské radnice je jen malý počet těch, kteří potřebují během pracovní doby doplnit nikotinovou dávku. Snad i proto tam nemají příznivci bílého kouře vyhraněný svůj prostor, kde by si mohli cigaretu zapálit. „K mému velkému překvapení, když jsem přijal funkci tajemníka, zakázal jsem kouření na úřadě a nesetkal jsem se s žádným tlakem, abych někde něco pro kuřáky vybudoval,“ pochvaloval si Arnošt Vaněk, tajemník města Příbor.

Ani v Bílovci zaměstnanci nemají vyhrazený prostor pro kouření. I pro ně platí zákaz kouření ve veřejných budovách, takže pokud si chtějí zakouřit, musejí ven. Tuto „kuřpauzu“ nemají proplacenou. Většina kuřáků si tak chodí zakouřit o poledních přestávkách.

Zákaz kouření platí i v budově Městského úřadu v Odrách. „Kuřáci chodívají kouřit v poledních přestávkách,“ uvedla personalistka Barbora Chodurová. „Pokud někdo jde mimo přestávku, příliš to nesledujeme. Pracovníci mají dost práce, kterou si vždy zvládnou udělat, třeba po pracovní době,“ doplnil tajemník oderské radnice Petr Mlčoch, sám kuřák.

Ve Fulneku mají podle místostarosty Jaroslava Štekbauera pouze dva kuřáky. „A ti myslím ani nechodí kouřit,“ poznamenal Štekbauer. V budově radnice žádné kuřácké místo vyhrazené není, případný kuřák by tak musel jít ven.

Na dvorku u městského úřadu si mohou zapálit milovníci cigaret ve Štramberku. Místo slouží jak návštěvníkům, tak zaměstnancům úřadu. „Během pracovní doby zaměstnanci kouří, ale ti mají dostatek práce. Jsme malý úřad, tudíž si to můžeme pohlídat,“ uvedla tajemnice města Štramberk Pavla Jurková. (red)

Kupuje se na cizí občanku

Novojičínsko – Cena cigaret neustálé vertikálně stoupá, ale ani to neodrazuje jejich příznivce o ukončení tohoto výhradně lidského nešvaru. Nakupovat do trafik chodí lidé téměř všech generací.

Je sice pravdou, že dražší značky cigaret na popularitě díky ceně ztrácejí, avšak levné kuřivo jde v dnešní době na dračku. „Kuřáci přešli na levnější cigarety. T,i co kupovali dražší značky, kupují většinou stejnou, ale ti ostatní přešli ze svých oblíbených značek na levnější,“ zhodnotila situaci trafikantka z Frenštátu pod Radhoštěm. Prodavačka z tabákové prodejny v Bílovci doplnila: „Ti co kouřili cigarety dražších značek, kouří levnější, a ti co kouřili levnější cigarety již dříve, vybírají levný tabák.“

Obě se shodly na tom, že zdražování tabákových výrobků jim počet zákazníků nebere. Často se setkávají s nikotinovými náruživci z řad neplnoletých žáků a studentů. Ti zkoušejí různé triky jak obsluhu trafiky přesvědčit o tom, že jim už bylo „dávno“ osmnáct. Chodí nakupovat na cizí občanský průkaz, který jim vypůjčí starší bratr, sestra či kamarád. Trafikantky se shodly, že u dívek je těžší poznat pravdivý věk, a jsou také mnohem drzejší. Ale do některých prodejen tabáků nezamíří ani ti nejotrlejší adolescenti. „Občas se setkám, že přijdou ke mně nakupovat školáci evidentně pod osmnáct let, ale už jsou u mně tak vycvičení, že ví, že jim cigarety neprodám,“ dodala závěrem trafikantka z Bílovce. (edm)

Kuřáci raději z nekuřácké restaurace odcházejí jinam

Nový Jičín - Připomínky, co všechno způsobuje kouření si může každý sám přečíst na krabičce cigaret. I přes to, že většina lidí tato poučení zná, nedbá jich ani v přítomnosti dětí ani v přítomnosti nekuřáků či v restauracích.

I přes výše uvedené se však v Novém Jičíně najdou světlé výjimky, potvrzující pravidlo, že ke kávě patří i cigareta. I když podniky, které se zaměřily na nekuřáky, jsou ve městě ojedinělé. „Nekuřáckou kavárnu jsme založili hlavně pro maminky s dětmi,“ uvedla Martina Vinklarová, provozní kavárny a penzionu U Dubu. A i přesto, že je nekuřáckých restaurací jako šafránu, lidé o nich stále nemají povědomí. „Zákazníci, kteří nekouří, se k naší restauraci staví pozitivně. Někteří kuřáci zákaz respektují a chodí na cigaretu ven, ale také se nám několikrát stalo, že do restaurace vešla rodina s malými dětmi, a když si jeden z rodičů všiml, že na stole nejsou popelníky, odešli,“ přiblížil své zkušenosti majitel restaurace U Holubů Libor Holub. Podle něj i jeden kuřák ovlivňuje celou skupinu. „Stačí když kouří jenom jeden a odejde s ním celá skupina návštěvníků,“ dodal.

S kouřícím personálem pak nemají problém nikde. „Pokud si chtějí zapálit, musí mimo pracoviště,“ řekla nekompromisně Vinklarová, která stejně jako je restaurace U Holubů, vede nekuřáckou kavárnu už od jejího založení. (mako)

Studenti prý respektují zákaz kouření

Novojičínsko - Přestávku na středních školách lze poznat snadno. Studenti postávají okolo školy a spěšně dokuřují svou dávku nikotinu. Zákon zakazuje studentům kouřit v budovách školy, nebo v jejím areálu, proto chodí do okolí. „Zatím se nestalo, abychom přistihli studenta, který pokuřuje přímo v budově školy. Oni vědí, že to nesmí a tak to prostě nedělají,“ uvedla Markéta Mičulková, profesorka angličtiny a němčiny na Střední odborné a Vyšší škole v Kopřivnici. Některé školy umožňují studentům o velkých přestávkách vyjít ven a v klidu si zakouřit. Problémem ale zůstávají nedopalky, které za sebou studenti zanechávají jako tichá mementa jejich závislosti. Úklid pak musejí řešit nejen technické služby, ale i například majitelé okolních pozemků, kteří odmítají přihlížet rostoucí záplavě nedopalků.

Střední zdravotnická škola v Novém Jičíně přistupuje k problematice kuřáků aktivní metodou. „Máme tady protidrogového preventistu, který samozřejmě brojí proti kouření. Dále pořádáme protikuřácký den. Myslím, že to funguje, kuřáků opravdu ubývá,“ pochvaluje si Jaroslava Šrámková, zástupkyně ředitelky.

Zákaz kouření začlenilo ředitelství škol do svého školního řádu již před lety. Od té doby zaznamenal personál jen pár případů, kdy by studenti porušili zákaz. „Ne, nestává se to. Ve škole nesmí kouřit, a pokud toto nedodrží, jedná se o porušení školního řádu a podle toho zvolíme formu postihu. Záleží na tom, jestli je to poprvé, podruhé nebo podesáté,“ informovala zástupkyně ředitele Věra Nováková ze Střední školy přírodovědné a zemědělské. Obdobný postoj zachovávají i na jiných školách. „Asi bychom to řešili domluvou a poté napomenutím třídního učitele. Je to přeci jen porušení školního řádu,“ doplnila Mičulková.

Kouřící personál škol je na tom obdobně. Jestliže zaměstnanci dostanou chuť na cigaretu, musejí opustit areál školy a zakouřit si po boku svých studentů. Pravidla se totiž vztahují i na ně. Podle vedení místních škol je ale zastoupení kuřáků-profesorů minimální.

Pokud bychom srovnali počet dívek a chlapců, kteří propadli dýmivému kouzlu cigarety, dívky by nejspíš vedly. Podle profesorky Mičulkové je k tomu tlačí smýšlení vrstevníků, podporované dnešní módou. „Dívek kouří určitě více, než v minulých letech. Možná se cítí dobře, ale já si myslím, že jim to moc nesluší,“ přiznala. (vru)