Promítat se bude, ale jaké fi lmy?

Důvod je prostý. Výsledný produkt fi lmového průmyslu dostávají kina a multiplexy v současnosti v digitální podobě a nákladné vybavení, které fi lm přehraje divákům na plátno, v technickém arzenálu letního kina v Novém Jičíně chybí. „My v letním kině promítáme na 35mm pásu a to jsou ty klasické fi lmy. Nic jiného tam promítat nemůžeme, a těchto fi lmů se už dělá velice málo," přiznala vedoucí Kina Květen Kateřina Novotná a zároveň potvrzuje aktuální trend: „Všechny nové fi lmy vycházejí na digitálních nosičích."

Dobrou zprávou je, že fanoušci kinematografi e pod širým nebem usednou do starých lavic letního kina i letos.

Na co se však budou, schoulení pod dekou, dívat, je zatím velkou neznámou. Nabídka nových snímků není velká, zato poptávka ano. „Jsou už dopředu zamluvené a my zrovna tento týden řešíme, jaké fi lmy jsme schopni sehnat do letního kina na červenec a srpen," uvedla dále Novotná. Letní kino pravidelně hrálo o prázdninových pátcích a sobotách. Pokud se nepodaří sehnat dostatek kvalitních fi lmů, je možné že počet promítacích dnů zeštíhlí.

Otázka je, jaká budoucnost čeká kina již příští rok. „Na klasických fi lmech totiž nebude vycházet vůbec nic a nejsem si vůbec jistá, jestli lidé budou chodit na pět deset let staré fi lmy," uzavírá vedoucí novojičínského kina. A možná tak zde bude „plno" pouze na 1. máje stejně jako letos, kdy si zde dali dostaveníčko příznivci strany s dvěmi třešněmi ve znaku.

Začínáme později

Bílovec (vru) – Jen málo měst se může pochlubit letním kinem jen pár kroků od svého náměstí. Například Bílovec může.Letní kino v Bílovci je hned vedle areálu zámku v klidném prostředí za náměstím.
První promítání v letním kině mělo začít už od prvního červnového dne. Počasí je ale proti. „Chtěl jsem začít už od prvního června, ale zatím je dost chladno, tak jsem to raději posunul na patnáctého," podotkl provozovatel kina Radost Josef Jermář.

Naopak dobrou zprávou pro návštěvníky je dozajista to, že je nataženo nové plátno, opravují se záchodky a pokladna a také lavičky kina.

Amfi teátr letního kina v Bílovci je známý také tím, že se sem sjíždějí během roku také motorkáři, kteří si vychutnávají filmy s motorkářskou tematikou. V minulosti se zde představily také žesťové a rockové kapely či jiní zajímaví umělci.

Pokud se náhodou stane, že se v den promítání počasí doslova zjančí a diváci by venku buď zmrzli nebo by byli promočení až na kost, přesouvá se obvykle promítání do krytého kina, kde je k dispozici i malý bar.

Přijde Kopřivnice o letní kino?

Kopřivnice (jah) – Nejasná je budoucnost letního kina, které po pět sezon na konci srpna zpříjemňovalo život obyvatelům města Kopřivnice. Důvodem je změna provozovatele kopřivnického kulturního domu, který týdenní letní kino dosud pořádal.
Jak to s kinem pod širým nebem bude nebo nebude, zatím není nikdo schopen říct. „Opravdu vám neřeknu, protože nevím ani to, zda tady budu já, natož tak letní kino," sdělila vedoucí kina Puls Radana Korená a pokračovala: „Město má na vše zatím spoustu času a na letním kině jsme se žádným způsobem nedomluvili. Zarezervovala jsem sice promítací maringotku na stejný termín, který vždycky míváme, ale jinak neobjednáváme fi lmy, neděláme prostě nic, protože nejsme s nikým domluveni."

Letní kino, kterému vždy patří předposlední srpnový týden, se v Kopřivnici slušně uchytilo. Milovníky fi lmů promítaných na venkovní plátno od návštěv neodradilo ani to, že se kino minulý rok přestěhovalo do nových prostor. „Po čtyři roky jsem jej pořádali na hřišti Základní školy Dr. Milady Horákové, hned vedle kulturního domu. V loňském roce se tam ale dělalo nové hřiště, a protože je tam umělý povrch, který pro naše účely není vhodný, museli jsme najít nové prostory. Zalíbilo se nám hřiště házené, které je kousek vedle a vyhovuje jak technicky, tak zvukově. Tak jsme se přestěhovali," uvedla Korená.

Jestliže letní kino ve městě zůstane a bude jej zajišťovat právě Radana Korená, návštěvníci ve stejném termínu zavítají do stejných prostor jako loni. „Pokud letos letňák bude a město si bude přát, aby zůstal v podobném duchu jako doposud, dá se předpokládat, že znovu využijeme hřiště. Já osobně i přes řeči, že se to může udělat kdekoliv jinde, bych jej upřednostňovala, protože je to v centru města, pro obyvatele blízko a naše potřeby splňuje," prozradila vedoucí kina s tím, že návštěvníci si také rychle zvykli, o čemž svědčí jejich účast na posledních třech ročnících. „Na poslední tři ročníky chodilo spousty lidí, asi se to pomalu ale jistě dostalo do podvědomí. Navíc nám vždycky vyšlo pěkné počasí a tak v průměru nás navštívilo 450 až pět set diváků," dodala Korená na závěr.

Ve frenštátském autokempu bude minibiják Špalek

Frenštát pod Radhoštěm (ipa) – To, že promítání pod širým nebem má své specii cké kouzlo, si uvědomili také ve Frenštátě pod Radhoštěm. Letos se tak poprvé bude promítat v autokempu.

Prostředí autokempu, špekáčky, posezení na špalcích a fi lmy Smoljaka a Svěráka – to vše slibuje návštěva frenštátského minibijáku Špalek.Právě zadní, stanová část autokempu se pracovníkům frenštátského městského kulturního střediska a tamních technických služeb jevila k promítání jako nejvhodnější. „Koupili jsme plátno čtyři krát tři metry, projektor, dvě reprobedny. Není to nic světoborného, ale chceme to jako zpestření místní nabídky kultury," sdělil ředitel frenštátského městského kulturního střediska Marian Žárský.

Ten si společně s dalšími spolupracovníky vyzkoušel ve středu 16. května první projekci, s níž byli všichni přítomní spokojeni. „Bude to hlavně o takové pohodě. Lidi si tam budou moci koupit špekáček, který si rovnou můžou opéct, sedět se bude na špalcích, vstupné bude spíše symbolické," doplnil Marian Žárský.

Právě skutečnost, že místo lavic poslouží k sezení například špalky, dala tomuto minibijáku i jméno – letní kino Špalek.
První promítání se uskuteční 7. července od 21 hodin a promítat se bude zhruba jednou týdně až do srpna. „Návštěvníci uvidí výhradně komedie pánů Svěráka a Smoljaka, tedy Jára Cimrman ležící, spící, Vrchní, prchni, Rozpuštěný a vypuštěný a Na samotě u lesa. Tak snad se to lidem bude líbit. Jen aby vyšlo počasí," uzavřel Marian Žárský.

Přijíždí kinematograf

Novojičínsko (ipa) – Promítání pod širým nebem si mohou užít i tam, kde nemají letní kina. Do některých měst totiž v létě zajíždí pojízdný Kinematograf bratří Čadíků.

Maringotku kinematografu už znají obyvatelé mnoha měst.Maringotky, které zastavují na náměstích, kde se na pět dnů objeví promítací plátno, brázdí Českou republiku již přes dvacet let. Ti, co přijdou, mohou dát dobrovolné vstupné, které jde na dobročinné účely, například pro nadace Kapka naděje, Pomozte dětem, Archa Chantal pro Masarykův onkologický ústav v Brně, Konto Bariéry a další. Kinematograf věnoval již více než 5,55 milionu korun.

Mobilní kino měli na Novojičínsku možnost navštívit například obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm, Nového Jičína, loni to byli obyvatelé Studénky a Příbora. „Jezdíme jen tam, kde nás chtějí," uvedl kdysi pro Novojičínský deník jednatel společnosti Kinematograf Josef Čadík.

Letošní program Kinematografu zatím není známý. Jisté ale je, že stejně jako v předchozích letech přiveze toto mobilní kino to nejlepší z české fi lmové tvorby posledních let.