Frenštát patří k nejmodernějším

Frenštátský aquapark stojí na příjezdu do města od Nového Jičína či Kopřivnice. Stál 74 milionů korun a dočkal se slavnostního otevření v srpnu 2001. Díky moderní technologii a předehřívané vodě si jej Frenštátští mohou dovolit otevřít již v první dekádě května, ale záleží na počasí. Například loni to bylo ve druhém květnovém týdnu a s výhledem na příští dny to letos zřejmě bude podobné.

Kulaté 10. výročí. Investice přibližně 74 milionů korun se rozhodně vyplatila, aquapark je v létě vítaným odpočinkovým místem nejen Frenštátských, rádi se sjíždějí návštěvníci z celého okolí.

Celkový objem vody v bazénech aquaparku je 1437 metrů krychlových. V areálu je velký plavecký bazén, víceúčelový bazén s mnoha vodními atrakcemi a dětský bazének. Velký bazén má klasické rozměry a hloubku 1,9 metru. Asi nejvíce ale láká vedlejší bazén s atrakcemi. Je u něj 5,8 metru vysoký a 60 metrů dlouhý tobogán, vedle něj je 13,1 metru dlouhá skluzavka. Na ploše 1049 čtverečních metrů je 8 masážních trysek, podvodní masážní lavice, děti se vydovádí na šplhací síti s ostrůvkem, povozí se v kanále s divokou vodou nebo se nechají osvěžovat některým z chrličů. Vyhledávaná je také „vodní houpačka" uprostřed bazénu. Brouzdaliště má 64 metrů čtverečních, hloubku od 0,15 metru do 0,30 metru s malým vodním hříbkem. Část slouží jako skluzavka.

Kromě sprch a převlékáren mají návštěvníci Aquaparku Frenštát k dispozici dva bufety, stolní tenis či plážový volejbal.
Otevřeno bývá v květnu a září od 10 do 18 hodin, od června do srpna od 9 do 20 hodin. Loni platili dospělí 85 korun, děti do 18 let a důchodci 60 korun. „Loňská sezona vypadala hlavně v první polovině hodně špatně, ale závěr léta to dohnal a byla nakonec o něco málo lepší než ta předešlá," sdělil správce frenštátského aquaparku Jiří Štefek.
Aqupark Frenštát by měl poprvé přivítat návštěvníky již 19. května. (ipa)

Nádherné prostředí

Kopřivnice (jah) – Letní koupaliště v Kopřivnici se pyšní polohou. Dva dosti rozměrné bazény se totiž nachází v nádherném přírodním prostředí na okraji městského lesa pod zříceninou hradu Šostýn a horským masivem Červeného kamene.

Obyvatelé Kopřivnice si tak za klasickým okoupáním musí udělat delší či kratší procházku. Podle slov většiny z nich to ale i tak stojí za to. „I když je naše koupaliště z ruky, jeho velkou devízou je prostředí. Je totiž zcela mimo město a ten výhled na stromy a kopce stojí za to," zní z úst návštěvníků nejčastěji.

V areálu kopřivnické plovárny se nachází plavecký bazén o rozměrech 50 x 20 metrů, bazén pro neplavce 50 x 20 m a dětský kruhový bazén. „Dva padesátimetrové bazény poskytují návštěvníkům dostatek prostoru pro pobyt ve vodě, neplavecký bazén je navíc doplněný tobogánem o délce sedmdesát metrů a nabízí tak zážitek z jízdy ve vodním korytě," uvádí provozovatel na stránkách koupaliště.

Kapacita areálu je odhadována až na 2400 osob, ale dostatek prostoru pro oddych a slunění nebo sport a občerstvení se vždycky najde. Co se týče občerstvení, jsou k dispozici dva letní bary s terasami a nově rekonstruovaná restaurace. Aktivnímu pohybu se mohou věnovat návštěvníci na beachvolejbalovém hřišti, na minigolfu, zahrát si stolní tenis nebo fotbálek. V areálu funguje půjčovna sportovních potřeb. Rovněž lze využít nedaleký tenisový kurt, volejbalové a nohejbalové kurty. V blízkosti se nachází značené cyklistické kondiční okruhy Šostýn a turistické trasy pro pěší.

Otevření koupaliště stejně jako v jiných městech závisí především na počasí. Jak tomu bude letos, zatím jasné není. „Chtěli bychom otevřít co nejdříve, ale jak to bude, se teprve uvidí. Snad nás čeká dlouhá a teplá sezona," uvedl provozovatel.

Novojičínský bazén v samotném centru

Nový Jičín (edm) – Venkovní bazén v největším městě okresu, v Novém Jičíně, se nachází v samotném centru města. Zdaleka však nenabízí nejatraktivnější koupání a o návštěvníky se musí prát s okolními provozovateli koupališť.

Venkovní bazén se nachází nedaleko centra, v blízkosti obchodního domu Lidl, v těsné blízkosti hlavního průtahu města. Areálu dominuje padesátimetrový bazén a téměř devadesát metrů dlouhý tobogán. V posledních letech došlo ke zlepšení zázemí. „Došlo zde k rozšíření celého prostoru, vybudování sociálního zařízení s teplou vodou ve sprchách, šatny pro návštěvníky. V tomto areálu je rovněž vybudováno sociální zařízení pro vozíčkáře a celý komplex byl uzpůsoben pro bezbariérový přístup," informuje provozovatel celého komplexu, kterým je Basketbalový klub Nový Jičín. Návštěvníkům je také k dispozici hříště na plážový volejbal.

Venkovní bazén se veřejnosti otevírá na začátku června. Ještě před tím ho musí zaměstnanci naplnit 1820 kubíky vody, což provozovatele vyjde přibližně na 100 tisíc korun. Maximální hloubka bazénu je 180 centimetrů a na jeho provoz je zapotřebí osm pracovníků. Největší návštěvnost basketbalový klub eviduje z 20. srpna 2001, kdy se do v jednom bazénu přes den zchladilo 2158 návštěvníků. Naopak 22. srpna 2009 si vstupenku do areálu zaplatil pouze jeden člověk.

Venkovní bazén se uzavírá s koncem prázdnin, což, například loni, nebylo příliš šťastné řešení. Na začátku léta totiž nepanovalo příliš ideální počasí, zato v září dosahovaly teploty až tropických hodnot a provozovatelé jiných koupališť tak dohnali slabý start sezony. Brány novojičínského koupaliště však byly tou dobou již zavřené.

Do Štramberku za klidným okolím

Štramberk-Libotín (jah) – Dalším koupalištěm na Novojičínsku, které se nachází zcela mimo městský ruch, je koupaliště ve Štramberku, respektive v jeho městské části nazvané Libotín.

Jeden bazén, hospoda, převlékárny a další zázemí pro lidi toužící po zchlazení za horkých letních dní se nachází zhruba jeden kilometr od Štramberka. „Koupaliště v Libotíně bylo slavnostně otevřeno v srpnu roku 1938. Od té doby je hojně navštěvováno zejména kvůli své poloze a klidnému okolí," uvádějí historické prameny něco málo k minulosti plovárny. Za léta existence se libotínské koupaliště nijak zvláště nezměnilo. „Stále se zde nachází jeden plavecký bazén, jeden malý bazén určený nejmenším dětem, travnatá plocha pro sport a restaurace. Před několika lety prošel areál drobnými úpravami, které se dotkly zejména plaveckého bazénu. K prostoru určenému ke koupání navíc přibyly ještě tenisové kurty a minigolf," uvedl provozovatel libotínského koupání.

Koupaliště bývá každý rok otvíráno na sezonu, která začíná na přelomu června a července. Jak tomu bude letos, se zatím neví. Nejdříve je nutná tradiční údržba bazénu a okolí. Teprve potom se dostane ke slovu napouštění, které, stejně jako všude jinde, ovlivní zejména počasí.

V Odrách chtějí ohřívanou vodu

Odry (ipa) – Také oderské koupaliště je již nějaký rok po rekonstrukci. Starý padesátimetrový bazén nahradila sestava Koupaliště v Odrách prošlo výraznou změnou. Modernizace bazénů tím však nekončí, v budoucnu by koupaliště mělo nabídnout také ohřívanou vodu.bazénů.

Oderské koupaliště se nachází na příjezdu do města od Hranic nebo Nového Jičína. Z původního plaveckého bazénu zůstal pro plavce bazén o délce 25 metrů, s hloubkou vody kolem 1,5 metru. Na něj navazuje bazén s chrliči a na ten další bazén, kde je dojezd tobogánu. Ten je svou délkou přes osmdesát metrů nejdelší na Novojičínsku. Samostatný bazén mají děti. V kruhu o průměru asi pěti metrů je vodní chrlič a dětská skluzavka. V oderském areálu je možno hrát plážový volejbal, stolní tenis či kuželky. Je možné si zapůjčit slunečník. Samozřejmostí jsou šatny, sprchy, bufet a stánky s občerstvením. Koupaliště také nabízí možnost celoročního ubytování.

V Odrách otevírají zpravidla v červnu podle počasí. Otevřeno bývá každý den od 9.30 do 19 hodin. V pracovní dny stálo vstupné pro dospělé 40 korun, pro děti 30 korun, o víkendech a svátcích dospělí platili o deset korun více, děti o pět. „Chceme zajistit předehřívanou vodu, aby mohla být sezona delší," nechal se před nedávnem slyšet oderský starosta Pavel Matůšů. V letošním roce ale ještě ohřívaná voda nebude. Neboť město musí dořešit některé nutné náležitosti. S otevřením koupaliště počítá jeho provozovatel, Oderská městská společnost, 1. června. „Samozřejmě bude záležet na počasí," sdělil ředitel Oderské městské společnosti Jaroslav Zdražil.