VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Památka zesnulých

Novojičínsko – Památka zesnulých znamená pro většinu lidí oprášení náhrobků, přinesení kytic na hroby a rozsvícení svíček. Pro zloděje je to pak rej a městské strážníky nepřetržité hlídky na hřbitovech.

28.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Ota Bartovský

Květiny, smuteční věnce a především plápolající plamínky svíček plní v těchto dnech hřbitovy snad nejvíce za celý rok. Lidé si během dušiček připomínají své blízké a zloději při tom zákeřně útočí na jejich majetek. Ať už ten položený na hrobech nebo ten, co si nepozorní lidé zapomněli ve vozidle, zaparkovaném před hřbitovem.

Přesto, že jsou známy případy, kdy z hrobů během Památky zesnulých zmizely věnce a květiny, strážníci městských policií na Novojičínsku takovéto skutky neevidují. „V minulých letech a ani doposud jsme nezaznamenali vzestup krádeží věnců a kytic na hřbitovech. Je to spíše ojedinělé a většinou až po tomto svátku se z hrobů ztrácí nejen květinová výzdoba, ale také svíčky,“ potvrdil situaci Libor Bolom, vrchní strážník Městské policie Příbor. Stejnou situaci zaznamenali také strážníci ve Studénce, Štramberku či Frenštátě pod Radhoštěm. Bílovečtí strážníci evidují případ pouze jeden. Podle Pavla Kudely, velitele Městské policie Bílovec však nejsou takové krádeže ničím ojedinělým. „Lidé si sice postěžují, že jim zmizela kytice nebo nějaká součást hrobu, ale na stanici nám to nehlásí z různých příčin. Třeba pro to, že kytice nestála tolik peněz nebo si myslí, že ji odfoukl vítr,“ sdělil Kudela s tím, že má ale v paměti případ, kdy strážníci zadrželi bezdomovce, kteří kradli svíčky a petrolejky z hrobů za účelem svícení o ohřívání se ve svém brlohu.

Zloděje tak zřejmě nelákají květiny tolik, jako auta, a především pak cennosti v nich, na parkovištích před hřbitovem. K předejití takových krádeží provádějí strážníci každoročně zvýšené namátkové kontroly. „V tomto období míváme nad lokalitou městského hřbitova zvýšený dohled. Nejinak tomu bude i letos,“ potvrdil Ondřej Matějek, ředitel Městské policie Frenštát pod Radhoštěm. „Ve spolupráci s Policií ČR provádíme dva až tři dny před a týden po dušičkách zvýšenou preventivní činnost na hřbitovech i přilehlých parkovištích,“ uvedl vrchní strážník Bolom. To, že dušičky znamenají pro strážníky městských policií přijetí zvláštních opatření, potvrzuje také velitel Kudela. „Už týden předem navštěvujeme hřbitovy a to nepravidelně a vícekrát, abychom působili preventivně na nepoctivé lidi,“ dodal Kudela. (mako)

Kamenictví mívají napilno

Novojičínsko – Památka zesnulých je jedním z nejdůležitějších svátků podzimu. Důležitý je také pro řadu firem zabývajících se opravami pomníků. Firmy, či živnostníci podnikající v oboru kamenictví si na nezájem v tomto období stěžovat nemohou. Jedním ze spokojených podnikatelů je i Jaroslav Langer, vedoucí kamenictví v Jeseníku nad Odrou. „My jsme přetížení, zájem o kamenické práce na hrobech je velký. Největší zájem evidujeme o dušičkách. V červnu, červenci si nikdo ani nevzpomene,“ informoval Langer. Podobnou situaci zažívá i kamenictví Milana Hufa ve Staré Vsi, místní části Bílovce. „Lidé mají zájem o opravy hrobů, broušení, opravy nápisů a podobné práce,“ doplnil Huf. Pokud by chtěl zákazník využít služeb kamenictví, doporučuje Langer osobní návštěvu. „Pokaždé se nás někdo ptá, proč nemůže zakázku vyřídit po telefonu. Ten člověk musí přijet, já si s ním v klidu promluvím, zajedu se podívat na hrob, přeměřím si ho. Zákazník si vybere materiál a nakonec se sepíše smlouva,“ vysvětlil Langer. Podle něj je konkurence na trhu velká a rozhoduje hlavně kvalita práce a cenová nabídka. (vru)

S úklidem na hřbitovech nebude problém

Novojičínsko – Žádné komplikace neočekávají provozovatelé, správci hřbitovů nebo ti, kteří mají na zodpovědnost pořádek na hřbitovech.
Například ve Studénce stávající kontejnery na hřbitově doplní velkokapacitními vanami. „Ty tam necháváme i po období po Památce zesnulých, dokud si to lidé na hrobech beze zbytku po tomto svátku nevyklidí,“ uvedla Eva Ďuláková z odboru místního hospodářství a údržby majetku Městského úřadu Studénka. Dvě velkoobjemové vany a kontejnery k tomu mají po celý rok na hřbitově v Kopřivnici. „Jakmile jsou ty nádoby plné, vyvážíme je,“ ubezpečila Jana Grelová ze společnosti SLUMEKO, která v Kopřivnici zajišťuje tyto služby. Poněkud horší situaci mají třeba ve Fulneku. Tam totiž není velkokapacitní vanu kam přistavit. „Když ji dáme mimo hřbitov, lidé to tam zpravidla nedonesou,“ poznamenala Martina Dočkálková z odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice a dodala, že společnosti OZO, která provádí odvoz použitých květin a dalších věcí ze hřbitova, nezbude nic jiného než častěji odvážet. Na častější cyklus odvozů ze hřbitova najeli již o uplynulém víkendu v Novém Jičíně. „Začalo to nějak moc rychle přibývat,“ uvedl na adresu „hřbitovního odpadu Ivan Junášek, vedoucí střediska odpadu Technických služeb města Nový Jičín. O přidání odpadových nádob nebo van v Novém Jičíně neuvažují. „Přidali jsme jednu multikáru a situaci budeme řešit operativně i za cenu vyššího počtu odvozů,“ dodal Junášek. (ipa)

Provozní doba bude delší

Novojičínsko - Na všech hřbitovech se o dušičkách počítá s velkým náporem návštěvníků z celé země, kteří přijedou uctít památku svých blízkých. Toho si jsou vědomi také zaměstnanci hřbitovů, jež nechají jejich brány otevřené o pár hodin déle, než jindy. Většina měst na Novojičínsku bude mít své hřbitovy otevřené od sedmé hodiny ranní až do deváté večerní. Správci hřbitovů však uznávají, že jsou ochotni v případě zájmu otevírací dobu o dušičkách prodloužit. Městský hřbitov v Novém Jičíně otevírá pro návštěvníky na dušičky také svůj zadní vchod, neboť jeho rozloha je veliká a především starší návštěvníci tak ušetří spoustu námahy. To již také ocenila jedna z návštěvnic: „Jsem ráda, že jsou dva vchody otevřené, teď je to pro mě méně fyzicky náročné. Nebylo by vůbec špatné, kdyby to tak bylo po celý rok, protože já tady třeba chodím dvakrát týdně,“ svěřila se paní Marie. (edm)

Dušičky jsou příležitostí pro zloděje

Novojičínsko - Konec října a začátek listopadu e každoročně obdobím, kdy policisté evidují větší množství krádeží na hřbitovech nebo v jejich okolí. V případě krádeží na hřbitovech se dá s klidem říci, že zlodějům není nic svaté. „Pachatelé se kromě běžných krádeží květin a věnců zaměřují na části funerální architektury: sošky, části náhrobků, kovové okrasné předměty, dveře a mříže,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Jako příklady by mohly posloužit dva případy krádeží z poslední doby. V noci na 16. října letošního roku neznámý zloděj ukradl na hřbitově v Palačově, místní části Starého Jičína, dvoukřídlou kovovou vstupní bránu. Obecnímu úřadu tak nenechavec způsobil škodu ve výši 25 tisíc korun. V blíže nezjištěné době od 20. srpna do doby ohlášení 15. října odcizil neznámý pachatel na Městském hřbitově ve Frenštátě pod Radhoštěm z náhrobku básníka Josefa Kaluse okrasný bronzový reliéf. Ten znázorňoval postavu ženy a měl rozměr 96x46 centimetrů. Škoda odcizením činí 80 tisíc korun. Podle Tomšíka by si měli majitelé hrobů pořídit celkový snímek hrobu či hrobky a vyfotografovat různé části tohoto objektu zvlášť, například sošky, okrasné kování a podobně. Dobré je poznamenat si rozměry těchto součástí, znak autora, výrobce či vady materiálu. „Fotografie s popisem by si měl majitel uložit na spolehlivé místo, pro pozdější případné použití. Zvyšuje tím šanci na to, že se mu odcizené předměty vrátí,“ vysvětlil důvod Tomšík. Kromě krádeží z hrobů policisté řeší u hřbitovů každoročně případy vloupání do vozidel nebo přímo krádeže vozidel. „Majitelé či cestující by neměli nechávat na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze či další věci. Cokoliv může pachatele nalákat,“ upozornil Tomšík s tím, že obecně platí, že ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu věcí. (ipa)

28.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky Číšníci/servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:6.3.2018.A:19.9.2018. Místo výkonu Studénka.Do nově otevírané restaurace ve Studénce přijmeme servírky/číšníky. Požadujeme: samostatnost, spolehlivost a preciznost. Praxe alespoň 1 rok výhodou. Výborný zdravotní stav.základní vzdělání, výhodovu vyučen v oboru., Nabízíme: dlouhodobou práci na hlavní pracovní poměr, odpovídající platové ohodnocení.. Pracoviště: Jolami s.r.o. - restaurace a penzion u nádraží, studénka, Nádražní, č.p. 136, 742 13 Studénka 3. Informace: Pan Hrnčíř, +420 602 530 447. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech CAD Konstruktéři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: z: 23.8.2017 a: 29.8.2018 místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání technického směru. Angličtina nebo němčina nebo srbština nebo ukrajinština nebo polština nebo rumunština nebo bulharština nebo kazachstánština. Znalost CAD softwaru/Catia výhodou., Náplň práce: Týmová spolupráce v konstrukci a vývoji. Vývojové práce ve 3D systému Catia V5 či v jiném CAD softwaru dle potřeby. Zpracování výkresové dokumentace, kusovníků a rozpadů. Zástavbové a montážní analýzy v CAD. Konzultace a řešení technických problémů se zákazníkem. , Kontakt: Bc. Tereza Čuříková, telefon: 326 700 494, email: afd@afd.cz. Pracoviště: Aufeer transportation, s.r.o. pracoviště nový jičín, Slovanská, č.p. 928, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Tereza Čuříková, +420 326 700 494. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči mezinárodní kamionové přepravy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 2.3.2018 a: 19.9.2018 Požadavky: ŘP sk. C, E s minimálně 2 letou praxí v mezinárodní dopravě, platný profesní průkaz, digitální karta řidiče., Pravidelné přepravy z NJ a okolí do D, B a zpět., Nástup možný ihned nebo dohodou., Kontakt: Rostislav Švrček, telefonicky v pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin na č.: 606 664 688, písemně na e-mail: info@formannj.cz. Pracoviště: Forman adamec a.s., B. Martinů, č.p. 2103, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontakt:, +420 606 664 688. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Šenov u Nového Jičína. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Suvorovova č.p. 525, Šenov u Nového Jičína., , Provádění běžného úklidu - zametání a vytírání podlah, utírání prachu, větrání místností, čištění nábytku a zařízení, vynášení odpadků, provádění desinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem, běžný úklid a čištění sociálního zařízení (WC) a kuchyňských koutků. , , Základní požadavky a povinnosti uchazeče:, - pracovat řádně podle svých sil, znalostí a schopností, - dodržovat pracovní dobu / dobrou pracovní morálku, - plnit pokyny nadřízených, - spolupracovat s ostatními zaměstnanci, - využívat pracovní dobu a výrobní prostředky k vykonávání svěřených prací, - plnit kvalitně a včas pracovní úkoly, , Pracovní doba (od - do): 15:00 - 19:00 hod., , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP), První kontakt POUZE telefonicky 723 612 506,prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - šenov u nového jičína, suvorovova, Suvorovova, č.p. 525, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie balíčků, které obsahují nebezpečnou látku.
20

Smrtící drogy: další obviněný

Ilustrační fotografie.

I.A třída: Gólové řádění Smolarčíka odnesly Dobratice

Šenov pocítil sílu vedoucího Frenštátu

Fotbalisté Frenštátu pod Radhoštěm otočili nepříznivý vývoj utkání, upevnili se pozici lídra krajského přeboru a ve šlágru kola nyní hrají v sobotu od 16 hodin na hřišti nedaleké Čeladné.  

Zájemci se mohou registrovat na výšlap na kopřivnický Everest

Mílovými kroky se blíží sportovní akce, při které budou zájemci v Kopřivnici zdolávat pomyslný vrchol nejvyššího hory světa. Extrémní výstup na Mount Everest se uskuteční tradičně o první říjnové sobotě.

Pěstitelé technického konopí: Nezahráváme si s marihuanou

Zatímco okolo chemického svinstva nazývaného syntetické kanabinoidy je v Ostravě po sérii otrav a dvou úmrtích dost rušno, za humny se v klidu chystá sklizeň legální „trávy“ na ploše 300 metrů čtverečních.

Studenti postaví opravdickou tatru

Sestavit si motokáru nebo motorku bylo kdysi snem každého kluka. Studenti z Třebíče dostali možnost sestavit nákladní vůz Tatra Phoenix 4x4.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT