VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Památka zesnulých

Novojičínsko – Památka zesnulých znamená pro většinu lidí oprášení náhrobků, přinesení kytic na hroby a rozsvícení svíček. Pro zloděje je to pak rej a městské strážníky nepřetržité hlídky na hřbitovech.

28.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Ota Bartovský

Květiny, smuteční věnce a především plápolající plamínky svíček plní v těchto dnech hřbitovy snad nejvíce za celý rok. Lidé si během dušiček připomínají své blízké a zloději při tom zákeřně útočí na jejich majetek. Ať už ten položený na hrobech nebo ten, co si nepozorní lidé zapomněli ve vozidle, zaparkovaném před hřbitovem.

Přesto, že jsou známy případy, kdy z hrobů během Památky zesnulých zmizely věnce a květiny, strážníci městských policií na Novojičínsku takovéto skutky neevidují. „V minulých letech a ani doposud jsme nezaznamenali vzestup krádeží věnců a kytic na hřbitovech. Je to spíše ojedinělé a většinou až po tomto svátku se z hrobů ztrácí nejen květinová výzdoba, ale také svíčky,“ potvrdil situaci Libor Bolom, vrchní strážník Městské policie Příbor. Stejnou situaci zaznamenali také strážníci ve Studénce, Štramberku či Frenštátě pod Radhoštěm. Bílovečtí strážníci evidují případ pouze jeden. Podle Pavla Kudely, velitele Městské policie Bílovec však nejsou takové krádeže ničím ojedinělým. „Lidé si sice postěžují, že jim zmizela kytice nebo nějaká součást hrobu, ale na stanici nám to nehlásí z různých příčin. Třeba pro to, že kytice nestála tolik peněz nebo si myslí, že ji odfoukl vítr,“ sdělil Kudela s tím, že má ale v paměti případ, kdy strážníci zadrželi bezdomovce, kteří kradli svíčky a petrolejky z hrobů za účelem svícení o ohřívání se ve svém brlohu.

Zloděje tak zřejmě nelákají květiny tolik, jako auta, a především pak cennosti v nich, na parkovištích před hřbitovem. K předejití takových krádeží provádějí strážníci každoročně zvýšené namátkové kontroly. „V tomto období míváme nad lokalitou městského hřbitova zvýšený dohled. Nejinak tomu bude i letos,“ potvrdil Ondřej Matějek, ředitel Městské policie Frenštát pod Radhoštěm. „Ve spolupráci s Policií ČR provádíme dva až tři dny před a týden po dušičkách zvýšenou preventivní činnost na hřbitovech i přilehlých parkovištích,“ uvedl vrchní strážník Bolom. To, že dušičky znamenají pro strážníky městských policií přijetí zvláštních opatření, potvrzuje také velitel Kudela. „Už týden předem navštěvujeme hřbitovy a to nepravidelně a vícekrát, abychom působili preventivně na nepoctivé lidi,“ dodal Kudela. (mako)

Kamenictví mívají napilno

Novojičínsko – Památka zesnulých je jedním z nejdůležitějších svátků podzimu. Důležitý je také pro řadu firem zabývajících se opravami pomníků. Firmy, či živnostníci podnikající v oboru kamenictví si na nezájem v tomto období stěžovat nemohou. Jedním ze spokojených podnikatelů je i Jaroslav Langer, vedoucí kamenictví v Jeseníku nad Odrou. „My jsme přetížení, zájem o kamenické práce na hrobech je velký. Největší zájem evidujeme o dušičkách. V červnu, červenci si nikdo ani nevzpomene,“ informoval Langer. Podobnou situaci zažívá i kamenictví Milana Hufa ve Staré Vsi, místní části Bílovce. „Lidé mají zájem o opravy hrobů, broušení, opravy nápisů a podobné práce,“ doplnil Huf. Pokud by chtěl zákazník využít služeb kamenictví, doporučuje Langer osobní návštěvu. „Pokaždé se nás někdo ptá, proč nemůže zakázku vyřídit po telefonu. Ten člověk musí přijet, já si s ním v klidu promluvím, zajedu se podívat na hrob, přeměřím si ho. Zákazník si vybere materiál a nakonec se sepíše smlouva,“ vysvětlil Langer. Podle něj je konkurence na trhu velká a rozhoduje hlavně kvalita práce a cenová nabídka. (vru)

S úklidem na hřbitovech nebude problém

Novojičínsko – Žádné komplikace neočekávají provozovatelé, správci hřbitovů nebo ti, kteří mají na zodpovědnost pořádek na hřbitovech.
Například ve Studénce stávající kontejnery na hřbitově doplní velkokapacitními vanami. „Ty tam necháváme i po období po Památce zesnulých, dokud si to lidé na hrobech beze zbytku po tomto svátku nevyklidí,“ uvedla Eva Ďuláková z odboru místního hospodářství a údržby majetku Městského úřadu Studénka. Dvě velkoobjemové vany a kontejnery k tomu mají po celý rok na hřbitově v Kopřivnici. „Jakmile jsou ty nádoby plné, vyvážíme je,“ ubezpečila Jana Grelová ze společnosti SLUMEKO, která v Kopřivnici zajišťuje tyto služby. Poněkud horší situaci mají třeba ve Fulneku. Tam totiž není velkokapacitní vanu kam přistavit. „Když ji dáme mimo hřbitov, lidé to tam zpravidla nedonesou,“ poznamenala Martina Dočkálková z odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice a dodala, že společnosti OZO, která provádí odvoz použitých květin a dalších věcí ze hřbitova, nezbude nic jiného než častěji odvážet. Na častější cyklus odvozů ze hřbitova najeli již o uplynulém víkendu v Novém Jičíně. „Začalo to nějak moc rychle přibývat,“ uvedl na adresu „hřbitovního odpadu Ivan Junášek, vedoucí střediska odpadu Technických služeb města Nový Jičín. O přidání odpadových nádob nebo van v Novém Jičíně neuvažují. „Přidali jsme jednu multikáru a situaci budeme řešit operativně i za cenu vyššího počtu odvozů,“ dodal Junášek. (ipa)

Provozní doba bude delší

Novojičínsko - Na všech hřbitovech se o dušičkách počítá s velkým náporem návštěvníků z celé země, kteří přijedou uctít památku svých blízkých. Toho si jsou vědomi také zaměstnanci hřbitovů, jež nechají jejich brány otevřené o pár hodin déle, než jindy. Většina měst na Novojičínsku bude mít své hřbitovy otevřené od sedmé hodiny ranní až do deváté večerní. Správci hřbitovů však uznávají, že jsou ochotni v případě zájmu otevírací dobu o dušičkách prodloužit. Městský hřbitov v Novém Jičíně otevírá pro návštěvníky na dušičky také svůj zadní vchod, neboť jeho rozloha je veliká a především starší návštěvníci tak ušetří spoustu námahy. To již také ocenila jedna z návštěvnic: „Jsem ráda, že jsou dva vchody otevřené, teď je to pro mě méně fyzicky náročné. Nebylo by vůbec špatné, kdyby to tak bylo po celý rok, protože já tady třeba chodím dvakrát týdně,“ svěřila se paní Marie. (edm)

Dušičky jsou příležitostí pro zloděje

Novojičínsko - Konec října a začátek listopadu e každoročně obdobím, kdy policisté evidují větší množství krádeží na hřbitovech nebo v jejich okolí. V případě krádeží na hřbitovech se dá s klidem říci, že zlodějům není nic svaté. „Pachatelé se kromě běžných krádeží květin a věnců zaměřují na části funerální architektury: sošky, části náhrobků, kovové okrasné předměty, dveře a mříže,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Jako příklady by mohly posloužit dva případy krádeží z poslední doby. V noci na 16. října letošního roku neznámý zloděj ukradl na hřbitově v Palačově, místní části Starého Jičína, dvoukřídlou kovovou vstupní bránu. Obecnímu úřadu tak nenechavec způsobil škodu ve výši 25 tisíc korun. V blíže nezjištěné době od 20. srpna do doby ohlášení 15. října odcizil neznámý pachatel na Městském hřbitově ve Frenštátě pod Radhoštěm z náhrobku básníka Josefa Kaluse okrasný bronzový reliéf. Ten znázorňoval postavu ženy a měl rozměr 96x46 centimetrů. Škoda odcizením činí 80 tisíc korun. Podle Tomšíka by si měli majitelé hrobů pořídit celkový snímek hrobu či hrobky a vyfotografovat různé části tohoto objektu zvlášť, například sošky, okrasné kování a podobně. Dobré je poznamenat si rozměry těchto součástí, znak autora, výrobce či vady materiálu. „Fotografie s popisem by si měl majitel uložit na spolehlivé místo, pro pozdější případné použití. Zvyšuje tím šanci na to, že se mu odcizené předměty vrátí,“ vysvětlil důvod Tomšík. Kromě krádeží z hrobů policisté řeší u hřbitovů každoročně případy vloupání do vozidel nebo přímo krádeže vozidel. „Majitelé či cestující by neměli nechávat na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky, mobilní telefony, doklady od vozidla, peníze či další věci. Cokoliv může pachatele nalákat,“ upozornil Tomšík s tím, že obecně platí, že ani zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu věcí. (ipa)

28.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Ruční balič 16 000 Kč

Ruční baliči Pracovníci expedice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:14.2.2018.A:19.4.2018. Místo výkonu práce Lhotka., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Vhodné i pro absolventy bez praxe. Jedná se o práci v chladu. Pracovní doba od 6:00 do 14:30 hodin. Podle potřeby delší pracovní doba pro splnění pracovních úkolů. Pracovní víkendy podle harmonogramu. Jedná se o balení nasbírané produkce podle druhu a váhy a ruční zpracování podle požadavků odběratele. Práce je vhodná pro uchazeče/ky z Bílovce, Klimkovic, Ostravy - Poruby a jejich okolí. Zaměstnanecké výhody: Možnost stravování., Osobní kontakt ve všední dny od 8:00 do 14:30 hodin, na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Funghi cz, a.s., 743 01 Bílovec 1. Informace: Vladimíra Jedličková, +420 733 529 688.

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 20 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Servisní technici - vedoucí servisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 5.12.2017 a: 17.4.2018, Náplň práce: provádění oprav komunálních strojů, traktorů apod., Nutný řidičský průkaz skup. B, Výhodou praxe v oboru, elektrikářské práce, Nástup možný ihned., Kontakt: p. Petr Hanzelka, telefonicky v pracovní dny v době od 08:00 do 16:00 hodin na č.: 777 275 750 nebo osobně na adrese provozovny. Pracoviště: Sdo technika s.r.o. - pracoviště, Dukelská, č.p. 695, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Petr Hanzelka, +420 777 275 750.

Výroba - Výroba Seřizovači 22 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Frézaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: z: 16.3.2018 a: 17.4.2018 Požadavky: vyučení - obráběč kovů, mechanik - opravář pro obráběcí stroje a linky, znalost čtení výkresové dokumentace, Nabízíme: Silné zázemí českého podniku; zaměstnanecké benefity - 7,5 h pracovní doba, - týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění příspěvek na dopravu, - dotované závodní stravování, - příspěvky nad rámec ZP (jubilea, výročí), příplatky nad rámec ZP (profesní, odpolední)- závodní preventivní péči, cafeteria program - volnočasové aktivity a další., Kontakt: osobně na adrese podniku, personální oddělení ve dnech po - pá v době od 6:30 do 14:30 hodin, Ing. Věra Poláchová, telefonicky na č.: 556 783 631, písemně na email: polachova.v@vop.cz. Pracoviště: Vop cz, s.p., Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Věra Poláchová, +420 556 783 631.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč

Číšníci a servírky Kumulovaný výkon práce - Provozní/číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:28.3.2018.A:18.4.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Požadujeme: Flexibilitu, spolehlivost, komunikativnost, pozitivní přístup, zodpovědné a slušné chování, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem, smysl pro pořádek a čistotu, odolnost vůči stresu, vedení menšího kolektivu. Ochotu přijmout odpovědnost za dobré jméno podniku a snahu jej posunout o další krok dále.. Nejedná se o práci v klasické restauraci. Více informací na mkcf@fulnek.cz. Zaměstnanecké výhody: Závodní stravování, příspěvek na pracovní oděvy, příspěvek na rekondiční péči a vitamíny, 25 dnů dovolené, příspěvek na penzijní pojištění. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 7:30 do 15:00 hodin. Telefonický kontakt od 7:30 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Městské kulturní centrum fulnek, příspěvková organizace, Palackého, č.p. 305, 742 45 Fulnek 1. Informace: Eva Kočí, +420 739 478 086.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlk zachycený fotopastí v Javorníkách v sezoně 2017/2018.
2

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Dospělý čáp odmítl pustit mladé na komín. Trucovali na druhém až do něho spadli.
15

Dospělý čáp odmítl pustit mladé na komín. Trucovali na druhém až do něho spadli

POMOZTE: Ostravská policie hledá vězně na útěku

Policie hledá dvaapadesátiletého Pavla Chabičovského z Ostravy.

Strážníci ve Frenštátě začali měřit rychlost, v měření budou pokračovat

Nejen Policie České republiky, ale také městská policie bude měřit ve Frenštátě pod Radhoštěm rychlost projíždějících vozidel.

Bílov zakládá fotodatabázi psů

Se zajímavým nápadem přišla obec Bílov. Obrací se na majitele psů v obci s výzvou, zda by byli ochotni poskytnout aktuální fotografie jejich psů.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT