VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Podzim na zahradách

Nový Jičín – Nejen na podzim mají všichni zahradkáři vNovém Jičíně více možností, jak se zbavit nepotřebného listí či klestí. Město samotné nemá vplatnosti žádnou obecně závaznou vyhlášku o zákazu pálení suchých rostlinných materiálů.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ladislav Olejníček

„Kdybychom to zakázali, tak si nelze ani na zahradě rozdělat oheň a upéct si špekáček,“ vysvětlila Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí v Novém Jičíně a dodala, že vždy budou postihovat ty občany, kteří budou spalovat odpadky. Jejich pálením se uvoňují jedovaté látky, jež jsou zdraví nebezpečně a mají negativní vliv na životní prostředí. Suchý rostlinný materiál tudíž občané pálit mohou, ale u mokré trávy či odpadků již tomu tak není.
Avšak v Novém Jičíně jsou i jiné možnosti jak se zbavit zeleného odpadu. K dispozici je nejen separační dvůr na Palackého ulici, ale také hnědé popelnice na bioodpad, které se v ulicích Nového Jičína poprvé tento rok objevily. „Netušili jsme, jak obrovský zájem bude. Začali jsme s patnácti popelnicemi, pak jsme rychle přidali dalších třicet a nyní přidáme dalších dvacet a to vše v průběhu jednoho roku,“ uvedla Eva Bártková.

Jejich vývoz nyní probíha jednou týdně, ale pracovníci radnice jednají s firmou, jež službu zajištujě, aby se bioodpad vyvážel dvakrát týdně. Často dochází k tomu, že lidé nechají odpad ležet v blízkosti kontejnerů, neboť jsou plné. Proto bude v nejbližších dnech rozmístěno po městě dalších dvacet popelnic. A to na ta místa, kde se nacházejí biokontejnery již dnes, avšak jejich kapacita je nedostačná. (edm)

Ohniště by nemělo zůstat bez dozoru

Dušičkový čas se blíží a ten má hodně lidí spojen také s úklidem zahrady. Při podzimních pracích však může snadno dojít k požáru. A byť by se mohlo zdát, že jde v takovém případě o zásah vyšší moci, stojí za požárem na volném prostranství téměř vždy člověk.

Počet požárů, vzniklých při úklidu na zahradě, nebývá podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Petra Kůdely mnoho. „Bývá jich tak do dvaceti za rok, ale jejich rozšířením do lesních prostorů, případně na majetek nebo obydlí může dojít až k milionovým škodám,“ informoval o možném nebezpečí Kůdela a dodal, že často se zraní sama osoba, která likvidaci provádí. „Člověk se nadýchá zplodin, ale může dojít také k těžkým popáleninám,“ přiblížil s tím, že zejména starší lidé mohou v případě rozšíření ohně mimo ohniště podlehnout panice.

Lidé však mohou kromě fyzické újmy přijít také k té finanční. „V případě, že poruší zákazy, stanovené zákonem o požární ochraně, můžou dostat pokutu až dvacet pět tisíc korun,“ sdělil Kůdela. Zároveň dodal, že při opakovaném jednání se může částka vyšplhat až k půl milionu korun.

Podle Petra Kůdely dochází k požárům zvláště při silnějším větru či zanechání nevychladlého ohniště bez dozoru. Pokud tedy lidé nemají jinou možnost, například odvézt odpad do sběrných dvorů a kontejnerů, měli by dodržovat určitá pravidla. „Lidé by neměli rozdělávat oheň pod větvemi stromů nebo v blízkosti lesů a křovin. Od hořícího ohně by pak neměli jen tak odcházet, ale uhasit jej vodou a případně překrýt vrstvou zeminy,“ poučil o způsobu pálení Kůdela. (mako)

Zahrádkáři radí, co s rostlinným odpadem

Podzim přináší nejen předzvěst vánočních svátků, ale i povinnosti týkající se přípravy zahrady na zimu. Toto období totiž znamená pro mnoho zahrádkářů čas úklidu a zazimování rostlin. Vyvstává však problém, co s rostlinným odpadem, který zbyl po podzimním úklidu záhonků?

Otázka, která trápí snad každého zodpovědného hospodáře. Deník se zeptal tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Novém Jičíně Pavly Jeličové. „V podstatě jakýkoli odpad ze zahrádek se dá zužitkovat. Listí ze stromů se může dát na kompost, tedy ne listí z ořechu, větvičky se podrtí a použijou buď jako mulč, nebo jako přirozené hnojivo. Ohně se dělat nemůžou, takže jedině když někdo pálí dřevo. Pleveloviny by se měly vyvážet pryč, pokud není k dispozici kompost,“ informovala Jeličová.

Před každou zahrádkářskou osadou by měl stát kontejner technických služeb, který je určený přímo na organický odpad, podotkla tajemnice. Komplikace však mohou nastat, pokud je málo kompostů a jen jeden kontejner. „Veliká chyba je v tom, že je málo kontejnerů, lidé by je určitě využívali. Možná by se měly používat spíše velkoobjemové vany, ale věřím, že je to pro technické služby nákladné,“ dodala Jeličková. Za několik dní po vystavení kontejnerů jsou totiž tak plné, že z nich zbytky ze zahrad vypadávají a znehodnocují prostor kolem.

Některé zahrádkářské osady jsou vybaveny drtiči ovoce, nebo vlastní moštárnou. „Sdružení Nový Jičín, ti mají moštárnu v Loučce, zahrádky na Prachárně disponují drtičem ovoce a moštují i pro cizí,“ doplnila tajemnice. Podle ní je však stále méně a méně lidí, pěstující vlastní ovoce a zeleninu. Většina obyvatel si totiž raději pořídí okrasnou zahradu k odpočinku a potraviny nakoupí v obchodech. (vru)

Pálení listí někde řeší vyhláškou

Hustý štiplavý kouř linoucí se ze zahrad není v podzimním období ničím neobvyklým. Někde pálení listí a klestí řeší vyhláškami, jinde nijak. Žádnou vyhlášku, která by nějak regulovala nebo zakazovala pálení listí, klestí či jiného zahradního odpadu nemají například v Novém Jičíně a stejně jsou na tom i v Příboře. „Na to pamatuje zákon o ochraně ovzduší,“ poznamenal velitel příborských strážníků Libor Bolom.

Vyhlášku kdysi měli v Odrách, ale zrušili ji právě kvůli tomu, že na podobné situace myslí zákon. Obdobně reagovali také ve Studénce. „V současné době město takovou vyhlášku nemá. Bývalá vyhláška měla různá omezení. Lidi si asi tehdy tak zvykli, že nyní už ani moc nepálí. Těch případů je velmi málo,“ sdělil velitel studéneckých strážníků Tomáš Žák.

Naopak v Bílovci mají nařízení o ochraně ovzduší, které povoluje pálení listí a klestí pouze při vhodných klimatických podmínkách a pokud neobtěžuje okolní obyvatelstvo. Asi nejpřísnější je vyhláška, kterou má Kopřivnice. Ta povoluje pálení, obdobně jako ve Studénce, za vhodných klimatických podmínek a dobré viditelnosti. V sobotu a neděli se ale nesmí pálit vůbec. (ipa)

Černé skládky v zahradkářských koloniích

Kopřivnická radnice vydala již před čtyřmi roky nařízení, které jasně stanovuje podmínky pro spalování suchých rostlinných materiálů. Jestli občané nepálí při úplném bezvětří, sněžení či deště nebo při výskytu mlhy, na to dohlíží v Kopřivnici a jeho okolí strážníci městské policie.

Ti většinou vyjíždějí na udání sousedů, ale případy se snaží řešit domluvou. „Je lepší to řešit touto cestou, neboť jednou potřebuje pálit jeden občan, a jindy zase jeho soused,“ sdělil Jan Müller, velitel Městské policie v Kopřivnici.

Přísnější tresty se však ukládají majitelům pozemků v zahradkářských koloniích. Zde se strážníci často setkávají s nelegálními skládkami, které vznikají často za ploty zahrad. „Zahradkáří mají možnost sypat odpak do nádob k tomu určených, ale nevyužívají toho a zakládají černé skládky.“ uvedl velitel Müller a doplnil, že tady už strážníci neváhají uložit blokovou pokutu, nebo celou věc posílají ke správnímu řízení.

Nejčastěji vyjíždějí muži zákona k případům, kde někdo pálí zelený odpad o víkendu, avšak na podzim jejich intenzita stoupá i přes všední dny. Městská policie v Kopřivnici využívá především mobility cyklohlídek a strážníků pochůzkářů, jež v případě nutnosti řeší věci přímo na místě. (edm)

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 19.09.2018, Přeprava materiálu pro vnitřní potřeby firmy. Pouze vnitrostátní doprava. Pracovní poměr na dobu určitou., Požadujeme: Řidičský průkaz skupiny ,,C" + profesní průkaz, kartu řidiče. Samostatnost, flexibilita a ochota učit se novým věcem., Poskytneme zaškolení. Zajištěné stravování, zvýhodněné tarify pro volání, 25 dnů dovolené, 2x ročně prémie. , Kontakt: Ondřej Bršťák, telefonicky v pracovní dny od 6:00 do 14:00 hod. na č.: 734 766 559, písemně na e-mail: brstak@pamet.cz.. Pracoviště: Pamet, spol. s r.o. pracoviště sedlnice, 742 56 Sedlnice. Informace: Bršťák Ondřej, +420 734 766 559. Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovači s obsluhou. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: z: 22.8.2017 a: 19.9.2018 Požadavky: úplné střední odborné s vyučením (nejlépe strojní, technické) nebo praxe (strojní, technická), zkušenosti z automotive výhodou, zodpovědný přístup k plnění pracovních úkolů, ochota pracovat ve 3 směnném provozu, schopnost pracovat v týmu a jednat s lidmi., Nabízíme: zajímavou práci na závodě světelné techniky v Šenově u Nového Jičína, motivující finanční ohodnocení a variabilní bonusový systém, možnost odborného a kariérního růstu, po zaškolení možnost přestupu do kmenového stavu., Popis činnosti: pracuje na svařovací peci, zodpovídá za správný chod a nastavení stroje, kontroluje a zodpovídá za kvalitu dílců, které opustí jeho pracovní proces, zodpovídá za nastavení parametrů dle technologického postupu, provádí výměnu nástrojů na plánovanou výrobu, Výhody: 25 dnů dovolené, příspěvek na stravu, výkonnostní odměny, možnost kariérního růstu., Kontakt: Michaela Dunková, telefonicky v době od 07:00 do 16:00 hodin na č.: 722 904 782, písemně na email: michaela.dunkova@comacjobs.cz, osobní kontakt po předchozí telefonické domluvě na adrese Lužická 1237/29, Nový Jičín.. Pracoviště: Comac jobs s.r.o. pracoviště varocc, suvorovova ul., Suvorovova, č.p. 195, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Michaela Dunková, +420 722 904 782. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 13.8.2018 a: 20.9.2018, Požadavky: Praxe v oboru nutností. Jedná se o vaření hotových pokrmů (menu), pizzy a vaření pro rodinné akce. Výhody: Doprava zdarma, oběd zdarma, měsíční premie až do výše 4000,- Kč. , Nástup možný ihned nebo dohodou., Kontakt: Jan Kneblík, tel.: 736 178 034 od 13:00-20:00 hod., email: restauraceubriz@seznam.cz. Pracoviště: Jan kneblík - restaurace u bříz - bernartice nad odrou, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Jan Kneblík, +420 736 178 034. Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběči kovů - CNC soustruh, CNC centrum. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:31.5.2018.A:19.9.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice. Náplň práce: Tvorba programu dle výkresové dokumentace, zvolení správné technologie obrábění, sestavení nástrojů obrábění dle programu stroje, dílčí krokování při oživování programu, proměřování veličin s přerušením cyklu, korekce, kontrola stavu nástrojů, břitových destiček, případná výměna. Požadujeme: Vyučení ve strojírenském oboru (i bez maturity), výhodou v oboru obráběč kovů, platný průkaz jeřábník, vazač, orientace v technických výkresech, samostatnost, pečlivost, schopnost přesné práce, fyzická zdatnost. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, měsíční a čtvrtletní odměny, zvýhodněné hlasové a datové tarify pro mobilní telefony, odměna za inovaci či úsporu nákladů, od 1. 1. 2019 penzijní připojištění. Telefonický kontakt od 7:00 do 15:00 hodin. Osobní kontakt na výše uvedené adrese od 7:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Lucie Žáková, +420 556 455 140.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
53

Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Evžena Tošenovského

Tento balíček s nebezpečnou drogou zajistili policisté.
20

Smrtící drogy na Ostravsku distribuoval i školák. Vzhledem k věku nebude stíhán

Vlakové neštěstí ve Studénce: soud v Ostravě zřejmě zrušil zprošťující verdikt

Tragédie ve Studénce ze srpna 2008 se pravděpodobně vrací k novému projednání.

Spor o kůrovce na Rejvízu: odmítají kácení i chemii

FOTOGALERIE/ Kůrovec už dorazil do rezervace Rejvíz, která patří mezi čtyři nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky. Bylo správné tam povolit kácení a použití pesticidů?

Nové centrum v Ostravě nabízí firmám koboty. Umí spolupracovat s člověkem

FOTOGALERIE/ Zatímco úkolem robota je nahradit pracovníka, takzvaný kolaborativní robot neboli kobot umí dělat s člověkem takzvaně ruku v ruce. Nové centrum s koboty bylo otevřeno v prostorách Moravskoslezského inovačního centra.  

Hokejisté Studénky jdou do boje! Obhájce je však stále bez stadionu

V minulé sezoně si i bez vlastního stadionu došli pro titul v Krajské lize, ale druholigové boje se jich v novém ročníku týkat nebudou. Hokejisté Studénky budou nadále součástí Krajské ligy, kterou opustily celky Orlové, která právě od Studénky dostala druholigovou licenci, a B týmu Poruby, který po roce ukončil svou činnost. Nováčkem je pak znovuzrozená Karviná.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT