VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Podzim na zahradách

Nový Jičín – Nejen na podzim mají všichni zahradkáři vNovém Jičíně více možností, jak se zbavit nepotřebného listí či klestí. Město samotné nemá vplatnosti žádnou obecně závaznou vyhlášku o zákazu pálení suchých rostlinných materiálů.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ladislav Olejníček

„Kdybychom to zakázali, tak si nelze ani na zahradě rozdělat oheň a upéct si špekáček,“ vysvětlila Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí v Novém Jičíně a dodala, že vždy budou postihovat ty občany, kteří budou spalovat odpadky. Jejich pálením se uvoňují jedovaté látky, jež jsou zdraví nebezpečně a mají negativní vliv na životní prostředí. Suchý rostlinný materiál tudíž občané pálit mohou, ale u mokré trávy či odpadků již tomu tak není.
Avšak v Novém Jičíně jsou i jiné možnosti jak se zbavit zeleného odpadu. K dispozici je nejen separační dvůr na Palackého ulici, ale také hnědé popelnice na bioodpad, které se v ulicích Nového Jičína poprvé tento rok objevily. „Netušili jsme, jak obrovský zájem bude. Začali jsme s patnácti popelnicemi, pak jsme rychle přidali dalších třicet a nyní přidáme dalších dvacet a to vše v průběhu jednoho roku,“ uvedla Eva Bártková.

Jejich vývoz nyní probíha jednou týdně, ale pracovníci radnice jednají s firmou, jež službu zajištujě, aby se bioodpad vyvážel dvakrát týdně. Často dochází k tomu, že lidé nechají odpad ležet v blízkosti kontejnerů, neboť jsou plné. Proto bude v nejbližších dnech rozmístěno po městě dalších dvacet popelnic. A to na ta místa, kde se nacházejí biokontejnery již dnes, avšak jejich kapacita je nedostačná. (edm)

Ohniště by nemělo zůstat bez dozoru

Dušičkový čas se blíží a ten má hodně lidí spojen také s úklidem zahrady. Při podzimních pracích však může snadno dojít k požáru. A byť by se mohlo zdát, že jde v takovém případě o zásah vyšší moci, stojí za požárem na volném prostranství téměř vždy člověk.

Počet požárů, vzniklých při úklidu na zahradě, nebývá podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Petra Kůdely mnoho. „Bývá jich tak do dvaceti za rok, ale jejich rozšířením do lesních prostorů, případně na majetek nebo obydlí může dojít až k milionovým škodám,“ informoval o možném nebezpečí Kůdela a dodal, že často se zraní sama osoba, která likvidaci provádí. „Člověk se nadýchá zplodin, ale může dojít také k těžkým popáleninám,“ přiblížil s tím, že zejména starší lidé mohou v případě rozšíření ohně mimo ohniště podlehnout panice.

Lidé však mohou kromě fyzické újmy přijít také k té finanční. „V případě, že poruší zákazy, stanovené zákonem o požární ochraně, můžou dostat pokutu až dvacet pět tisíc korun,“ sdělil Kůdela. Zároveň dodal, že při opakovaném jednání se může částka vyšplhat až k půl milionu korun.

Podle Petra Kůdely dochází k požárům zvláště při silnějším větru či zanechání nevychladlého ohniště bez dozoru. Pokud tedy lidé nemají jinou možnost, například odvézt odpad do sběrných dvorů a kontejnerů, měli by dodržovat určitá pravidla. „Lidé by neměli rozdělávat oheň pod větvemi stromů nebo v blízkosti lesů a křovin. Od hořícího ohně by pak neměli jen tak odcházet, ale uhasit jej vodou a případně překrýt vrstvou zeminy,“ poučil o způsobu pálení Kůdela. (mako)

Zahrádkáři radí, co s rostlinným odpadem

Podzim přináší nejen předzvěst vánočních svátků, ale i povinnosti týkající se přípravy zahrady na zimu. Toto období totiž znamená pro mnoho zahrádkářů čas úklidu a zazimování rostlin. Vyvstává však problém, co s rostlinným odpadem, který zbyl po podzimním úklidu záhonků?

Otázka, která trápí snad každého zodpovědného hospodáře. Deník se zeptal tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Novém Jičíně Pavly Jeličové. „V podstatě jakýkoli odpad ze zahrádek se dá zužitkovat. Listí ze stromů se může dát na kompost, tedy ne listí z ořechu, větvičky se podrtí a použijou buď jako mulč, nebo jako přirozené hnojivo. Ohně se dělat nemůžou, takže jedině když někdo pálí dřevo. Pleveloviny by se měly vyvážet pryč, pokud není k dispozici kompost,“ informovala Jeličová.

Před každou zahrádkářskou osadou by měl stát kontejner technických služeb, který je určený přímo na organický odpad, podotkla tajemnice. Komplikace však mohou nastat, pokud je málo kompostů a jen jeden kontejner. „Veliká chyba je v tom, že je málo kontejnerů, lidé by je určitě využívali. Možná by se měly používat spíše velkoobjemové vany, ale věřím, že je to pro technické služby nákladné,“ dodala Jeličková. Za několik dní po vystavení kontejnerů jsou totiž tak plné, že z nich zbytky ze zahrad vypadávají a znehodnocují prostor kolem.

Některé zahrádkářské osady jsou vybaveny drtiči ovoce, nebo vlastní moštárnou. „Sdružení Nový Jičín, ti mají moštárnu v Loučce, zahrádky na Prachárně disponují drtičem ovoce a moštují i pro cizí,“ doplnila tajemnice. Podle ní je však stále méně a méně lidí, pěstující vlastní ovoce a zeleninu. Většina obyvatel si totiž raději pořídí okrasnou zahradu k odpočinku a potraviny nakoupí v obchodech. (vru)

Pálení listí někde řeší vyhláškou

Hustý štiplavý kouř linoucí se ze zahrad není v podzimním období ničím neobvyklým. Někde pálení listí a klestí řeší vyhláškami, jinde nijak. Žádnou vyhlášku, která by nějak regulovala nebo zakazovala pálení listí, klestí či jiného zahradního odpadu nemají například v Novém Jičíně a stejně jsou na tom i v Příboře. „Na to pamatuje zákon o ochraně ovzduší,“ poznamenal velitel příborských strážníků Libor Bolom.

Vyhlášku kdysi měli v Odrách, ale zrušili ji právě kvůli tomu, že na podobné situace myslí zákon. Obdobně reagovali také ve Studénce. „V současné době město takovou vyhlášku nemá. Bývalá vyhláška měla různá omezení. Lidi si asi tehdy tak zvykli, že nyní už ani moc nepálí. Těch případů je velmi málo,“ sdělil velitel studéneckých strážníků Tomáš Žák.

Naopak v Bílovci mají nařízení o ochraně ovzduší, které povoluje pálení listí a klestí pouze při vhodných klimatických podmínkách a pokud neobtěžuje okolní obyvatelstvo. Asi nejpřísnější je vyhláška, kterou má Kopřivnice. Ta povoluje pálení, obdobně jako ve Studénce, za vhodných klimatických podmínek a dobré viditelnosti. V sobotu a neděli se ale nesmí pálit vůbec. (ipa)

Černé skládky v zahradkářských koloniích

Kopřivnická radnice vydala již před čtyřmi roky nařízení, které jasně stanovuje podmínky pro spalování suchých rostlinných materiálů. Jestli občané nepálí při úplném bezvětří, sněžení či deště nebo při výskytu mlhy, na to dohlíží v Kopřivnici a jeho okolí strážníci městské policie.

Ti většinou vyjíždějí na udání sousedů, ale případy se snaží řešit domluvou. „Je lepší to řešit touto cestou, neboť jednou potřebuje pálit jeden občan, a jindy zase jeho soused,“ sdělil Jan Müller, velitel Městské policie v Kopřivnici.

Přísnější tresty se však ukládají majitelům pozemků v zahradkářských koloniích. Zde se strážníci často setkávají s nelegálními skládkami, které vznikají často za ploty zahrad. „Zahradkáří mají možnost sypat odpak do nádob k tomu určených, ale nevyužívají toho a zakládají černé skládky.“ uvedl velitel Müller a doplnil, že tady už strážníci neváhají uložit blokovou pokutu, nebo celou věc posílají ke správnímu řízení.

Nejčastěji vyjíždějí muži zákona k případům, kde někdo pálí zelený odpad o víkendu, avšak na podzim jejich intenzita stoupá i přes všední dny. Městská policie v Kopřivnici využívá především mobility cyklohlídek a strážníků pochůzkářů, jež v případě nutnosti řeší věci přímo na místě. (edm)

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 17 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Pracovníci šicí dílny - švadleny, šičky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 22.6.2016, a:16.3.2017, Volné prac.místo pro zaměstnaneckou kartu, , Požadavky: Práce v malé textilní dílně na výrobu triček a jiných výrobků z úpletoviny; nutná praxe v oboru, vyučení v oboru švadlena, dámská nebo pánská krejčová, znalost šití, zručnost, praxe a zkušenosti s úpletovinou výhodou;, Možnost ubytování., Kontakt: životopisy zasílejte na e-mail: radek@uax.cz pod značkou ,,švadlena´´ v předmětu zprávy, osobní pohovory pouze po domluvě schůzky emailem.. Pracoviště: Uax s.r.o., 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Radek Leskovjan, +420 603 462 531. Výroba - Výroba Strojírenští technici 17 000 Kč Strojírenští technici Technici výstupní kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:29.10.2018.A:10.12.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Požadované dovednosti: SOU, SŠ ve strojírenském oboru. Praktická zkušenost v oblasti kontroly kvality strojírenských výrobků výhodou. Zkušenosti s měřícími a zkušebními přístroji strojírenských výrobků. Znalost čtení výkresové dokumentace. Znalost práce s PC. Nabízíme: Příspěvek na stravování, motivační příspěvky, osobní ohodnocení, životní pojištění, nadstandardní mzdové ohodnocení v závislosti na vykonané práci., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis s popisem profesních zkušeností a dosažené kvalifikace na e-mail: petra.sokolova@nordicstel.cz případně volejte na tel.: 730 155 057. Pracoviště: Nordic steel s.r.o., Masarykova, č.p. 428, 742 45 Fulnek 1. Informace: Petra Sokolová, +420 730 155 057. Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 85 Kč Šéfkuchaři v pohostinství Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z:31.5.2017, a.:3.10.2018. , Nástup možný IHNED!, Požadujeme zodpovědnost a samostatnost, pracovitost, praxe v oboru vítaná., Nabízíme: zaučíme, možnost dopravy., Bližší info.: pan Seibert na tel. 608 482 954.. Pracoviště: Oldřich seibert - restaurace oáza příbor, 742 58 Příbor. Informace: Oldřich Seibert, +420 608 482 954. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 28 000 Kč Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Programátoři PLC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 19.2.2018 a: 4.10.2018 Požadavky: , vzdělání - střední s maturitou nebo VŠ elektro, elektrotechnická kvalifikace vyhláška 50/1978 §6, znalost programovacího prostředí SAPRO A SCOPE, angličtina na komunikační úrovní - podmínkou, řidičský průkaz skupiny B, komunikační schopnosti na vysoké úrovni, slovem i písmem, Náplň práce:, programování a oživování automaticky řízených plc, práce v zahraničí, komunikace se zahraničními zákazníky, programování měřících a řídících systémů, Zaměstnanecké výhody: práce v mladém kolektivu, stravenky, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., Kontakt: Michaela Večeřová, písemně na email: vecerova@smartheating.cz, telefonicky v době od 6:30 do 14:30 hodin na č.: 777 258 481. Pracoviště: Smart heating technology s.r.o. pracoviště šenov u nj, Dukelská, č.p. 125, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Michaela Večeřová, +420 777 258 481.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
13

Silnice v Moravskoslezském kraji pokryl rozbředlý sníh, řidiči mají být opatrní

Nová kniha, jejíž děj zasahuje do Nového Jičína, již vyšla. Její křest se odbude v únoru příštího roku.

Hrdina historického románu je z Nového Jičína

Kšefty s pejsky: kriminalisté z Ostravy hledají další podvedené

FOTOGALERIE/ Štěňata v papírových kartonech vystlaných pilinami, dospělí psi v přepravkách… Celkem sedmnáct jich objevili policisté ve dvoupokojovém bytě v neupřesněné ostravské části, kam přicházejí kvůli obchodům s domácími mazlíčky.

Město spustilo zdarma wi-fi na dalších místech

Rozšířit nabídku veřejně přístupných lokalit v centru města s bezplatným připojením k wi-fi se rozhodli v minulých dnech v Bílovci.

Je to příjemné ocenění naší práce, říká Policista roku 2018

Dvacet let se věnuje praporčík Aleš Mrazík výcviku policejních psů. Díky dobrému výcviku a schopnostem jeho čtyřnozí svěřenci pomohli jen v poslední době například vypátrat a dopadnou zloděje ukryté v kanále, úspěchy slaví i v kynologických soutěžích. 

Ďáblové padli počtvrté v řadě, tentokrát s Moravskými Budějovicemi

Už potřebují výhru jako sůl. Novojičínští hokejisté se nedokázali vypořádat s těžkým losem, ze čtyř posledních zápasů získali jen jeden bod. Naposledy poprvé nebodovali před vlastními fanoušky, když prohráli 0:2 s Moravskými Budějovicemi.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT