VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma: Podzim na zahradách

Nový Jičín – Nejen na podzim mají všichni zahradkáři vNovém Jičíně více možností, jak se zbavit nepotřebného listí či klestí. Město samotné nemá vplatnosti žádnou obecně závaznou vyhlášku o zákazu pálení suchých rostlinných materiálů.

21.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ladislav Olejníček

„Kdybychom to zakázali, tak si nelze ani na zahradě rozdělat oheň a upéct si špekáček,“ vysvětlila Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí v Novém Jičíně a dodala, že vždy budou postihovat ty občany, kteří budou spalovat odpadky. Jejich pálením se uvoňují jedovaté látky, jež jsou zdraví nebezpečně a mají negativní vliv na životní prostředí. Suchý rostlinný materiál tudíž občané pálit mohou, ale u mokré trávy či odpadků již tomu tak není.
Avšak v Novém Jičíně jsou i jiné možnosti jak se zbavit zeleného odpadu. K dispozici je nejen separační dvůr na Palackého ulici, ale také hnědé popelnice na bioodpad, které se v ulicích Nového Jičína poprvé tento rok objevily. „Netušili jsme, jak obrovský zájem bude. Začali jsme s patnácti popelnicemi, pak jsme rychle přidali dalších třicet a nyní přidáme dalších dvacet a to vše v průběhu jednoho roku,“ uvedla Eva Bártková.

Jejich vývoz nyní probíha jednou týdně, ale pracovníci radnice jednají s firmou, jež službu zajištujě, aby se bioodpad vyvážel dvakrát týdně. Často dochází k tomu, že lidé nechají odpad ležet v blízkosti kontejnerů, neboť jsou plné. Proto bude v nejbližších dnech rozmístěno po městě dalších dvacet popelnic. A to na ta místa, kde se nacházejí biokontejnery již dnes, avšak jejich kapacita je nedostačná. (edm)

Ohniště by nemělo zůstat bez dozoru

Dušičkový čas se blíží a ten má hodně lidí spojen také s úklidem zahrady. Při podzimních pracích však může snadno dojít k požáru. A byť by se mohlo zdát, že jde v takovém případě o zásah vyšší moci, stojí za požárem na volném prostranství téměř vždy člověk.

Počet požárů, vzniklých při úklidu na zahradě, nebývá podle tiskového mluvčího moravskoslezských záchranářů Petra Kůdely mnoho. „Bývá jich tak do dvaceti za rok, ale jejich rozšířením do lesních prostorů, případně na majetek nebo obydlí může dojít až k milionovým škodám,“ informoval o možném nebezpečí Kůdela a dodal, že často se zraní sama osoba, která likvidaci provádí. „Člověk se nadýchá zplodin, ale může dojít také k těžkým popáleninám,“ přiblížil s tím, že zejména starší lidé mohou v případě rozšíření ohně mimo ohniště podlehnout panice.

Lidé však mohou kromě fyzické újmy přijít také k té finanční. „V případě, že poruší zákazy, stanovené zákonem o požární ochraně, můžou dostat pokutu až dvacet pět tisíc korun,“ sdělil Kůdela. Zároveň dodal, že při opakovaném jednání se může částka vyšplhat až k půl milionu korun.

Podle Petra Kůdely dochází k požárům zvláště při silnějším větru či zanechání nevychladlého ohniště bez dozoru. Pokud tedy lidé nemají jinou možnost, například odvézt odpad do sběrných dvorů a kontejnerů, měli by dodržovat určitá pravidla. „Lidé by neměli rozdělávat oheň pod větvemi stromů nebo v blízkosti lesů a křovin. Od hořícího ohně by pak neměli jen tak odcházet, ale uhasit jej vodou a případně překrýt vrstvou zeminy,“ poučil o způsobu pálení Kůdela. (mako)

Zahrádkáři radí, co s rostlinným odpadem

Podzim přináší nejen předzvěst vánočních svátků, ale i povinnosti týkající se přípravy zahrady na zimu. Toto období totiž znamená pro mnoho zahrádkářů čas úklidu a zazimování rostlin. Vyvstává však problém, co s rostlinným odpadem, který zbyl po podzimním úklidu záhonků?

Otázka, která trápí snad každého zodpovědného hospodáře. Deník se zeptal tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Novém Jičíně Pavly Jeličové. „V podstatě jakýkoli odpad ze zahrádek se dá zužitkovat. Listí ze stromů se může dát na kompost, tedy ne listí z ořechu, větvičky se podrtí a použijou buď jako mulč, nebo jako přirozené hnojivo. Ohně se dělat nemůžou, takže jedině když někdo pálí dřevo. Pleveloviny by se měly vyvážet pryč, pokud není k dispozici kompost,“ informovala Jeličová.

Před každou zahrádkářskou osadou by měl stát kontejner technických služeb, který je určený přímo na organický odpad, podotkla tajemnice. Komplikace však mohou nastat, pokud je málo kompostů a jen jeden kontejner. „Veliká chyba je v tom, že je málo kontejnerů, lidé by je určitě využívali. Možná by se měly používat spíše velkoobjemové vany, ale věřím, že je to pro technické služby nákladné,“ dodala Jeličková. Za několik dní po vystavení kontejnerů jsou totiž tak plné, že z nich zbytky ze zahrad vypadávají a znehodnocují prostor kolem.

Některé zahrádkářské osady jsou vybaveny drtiči ovoce, nebo vlastní moštárnou. „Sdružení Nový Jičín, ti mají moštárnu v Loučce, zahrádky na Prachárně disponují drtičem ovoce a moštují i pro cizí,“ doplnila tajemnice. Podle ní je však stále méně a méně lidí, pěstující vlastní ovoce a zeleninu. Většina obyvatel si totiž raději pořídí okrasnou zahradu k odpočinku a potraviny nakoupí v obchodech. (vru)

Pálení listí někde řeší vyhláškou

Hustý štiplavý kouř linoucí se ze zahrad není v podzimním období ničím neobvyklým. Někde pálení listí a klestí řeší vyhláškami, jinde nijak. Žádnou vyhlášku, která by nějak regulovala nebo zakazovala pálení listí, klestí či jiného zahradního odpadu nemají například v Novém Jičíně a stejně jsou na tom i v Příboře. „Na to pamatuje zákon o ochraně ovzduší,“ poznamenal velitel příborských strážníků Libor Bolom.

Vyhlášku kdysi měli v Odrách, ale zrušili ji právě kvůli tomu, že na podobné situace myslí zákon. Obdobně reagovali také ve Studénce. „V současné době město takovou vyhlášku nemá. Bývalá vyhláška měla různá omezení. Lidi si asi tehdy tak zvykli, že nyní už ani moc nepálí. Těch případů je velmi málo,“ sdělil velitel studéneckých strážníků Tomáš Žák.

Naopak v Bílovci mají nařízení o ochraně ovzduší, které povoluje pálení listí a klestí pouze při vhodných klimatických podmínkách a pokud neobtěžuje okolní obyvatelstvo. Asi nejpřísnější je vyhláška, kterou má Kopřivnice. Ta povoluje pálení, obdobně jako ve Studénce, za vhodných klimatických podmínek a dobré viditelnosti. V sobotu a neděli se ale nesmí pálit vůbec. (ipa)

Černé skládky v zahradkářských koloniích

Kopřivnická radnice vydala již před čtyřmi roky nařízení, které jasně stanovuje podmínky pro spalování suchých rostlinných materiálů. Jestli občané nepálí při úplném bezvětří, sněžení či deště nebo při výskytu mlhy, na to dohlíží v Kopřivnici a jeho okolí strážníci městské policie.

Ti většinou vyjíždějí na udání sousedů, ale případy se snaží řešit domluvou. „Je lepší to řešit touto cestou, neboť jednou potřebuje pálit jeden občan, a jindy zase jeho soused,“ sdělil Jan Müller, velitel Městské policie v Kopřivnici.

Přísnější tresty se však ukládají majitelům pozemků v zahradkářských koloniích. Zde se strážníci často setkávají s nelegálními skládkami, které vznikají často za ploty zahrad. „Zahradkáří mají možnost sypat odpak do nádob k tomu určených, ale nevyužívají toho a zakládají černé skládky.“ uvedl velitel Müller a doplnil, že tady už strážníci neváhají uložit blokovou pokutu, nebo celou věc posílají ke správnímu řízení.

Nejčastěji vyjíždějí muži zákona k případům, kde někdo pálí zelený odpad o víkendu, avšak na podzim jejich intenzita stoupá i přes všední dny. Městská policie v Kopřivnici využívá především mobility cyklohlídek a strážníků pochůzkářů, jež v případě nutnosti řeší věci přímo na místě. (edm)

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 22 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technolog výkovků a výlisků s němčinou/angličtinou. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:7.11.2017. A:23.4.2018.Místo výkonu práce Studénka. Upřesňující informace: Zajišťuje komplexní technologickou a normotvornou činnost v oblasti výkovků a výlisků, Řízení a vyhodnocování průběhu zkoušek nářadí ve výrobě, změnového řízení, aj. Poskytování technické podpory při řešení problémů při výrobních operacích.Požadavky: Minimálně středoškolské vzdělání technického charakteru. Znalost na komunikativní úrovni, alespoň jednoho z jazyků - angličtina, němčina. Znalost práce na PC v MS Office - exel, word, outlook., Dobrá orientace ve výkresové dokumentaci. Jisté vystupování, organizační a řídící schopnosti, technické myšlení, samostatnost. Velkou výhodou k přijetí je praxe v oboru kovárenství, znalost statistických metod, řízení procesů, dokumentace, PPAP/VDA, FMEA. Zaměstnanecké výhody: 5. týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, závodní stravování, prémie a mimořádné odměny.Telefonický kontakt v pracovních dnech od 8:00 do 16:00 hodin. Osobní kontakt každé úterý a čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin v sídle firmy.. Pracoviště: Msv metal studénka, a.s., R. Tomáška, č.p. 859, 742 13 Studénka 3. Informace: Hana Bártová, +420 727 881 410.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Z:1.6.2017.A:24.4.2018.Místo výkonu práce Velké Albrechtice u Bílovce.APOLMONT,s.r.o.,hledá nové zaměstnance na pozici svářeč.Podmínky:vyučen ve strojírenském oboru,metoda svařování ČS EN 135,nutná znalost čtení výkresové dokumentace+praxe.Dobrý zdravotní stav,pracovní morálka.Mzda 130 až 150,-Kč za hodinu čistého dle praxe a znalostí.Ubytování v místě výkonu práce zajištěno a hrazeno nebo proplácíme cestovné+benefity.Nástup ihned.. Pracoviště: Apolmont, s.r.o.-pracoviště velké albrechtice, 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Marek Janoušek, +420 732 300 022.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 26.4.2017, a: 23.4.2018, Příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou, není však podmínkou. Certifikát strážný 68-008-E popř. zajistíme., Info. na tel.: 731 988 699 po-pá od 9-15 hod.. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - kopřivnice č.p. 1409, Štefánikova, č.p. 1409, 742 21 Kopřivnice. Informace: Martina Šromová, +420 731 988 699.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 13 500 Kč

Stavební klempíři Stavební klempíři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Z:16.1.2018.A:23.4.2018. Místo výkonu práce celá ČR, převážně však Moravskoslezský kraj. , Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Osobní kontakt: Každou středu na adrese Poštovní 591, Studénka od 8:30 do 9:00 hodin. , Požadujeme: Zkušenosti v oboru a při stavbách střech. Práce ve výškách.. Pracoviště: Michal dresler, Poštovní, č.p. 573, 742 13 Studénka 3. Informace: Michal Dresler, +420 603 711 746.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
28

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poznáte ho? Policisté pátrají po totožnosti muže možná z Novojičínska

Policisté se obrací na na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání po totožnosti neznámého muže, který se měl pohybovat v uplynulých dnech na Novojičínsku.

Kauza OKD: rozsudek padne 7. května. Obžalovaní vinu odmítli

Soudní znalec Rudolf Doucha a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek dnes v závěrečných řečech odmítli obžalobu, která je viní z chyb při privatizaci podniku OKD z roku 2004, při níž údajně vznikla škoda 5,7 miliardy korun. Doucha je přesvědčen, že neměl ocenit veškerý majetek firmy, ale jen akcie ve vlastnictví státu.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Spálov to dokázal! Jako první obral vedoucí Fulnek

Druhé Veřovice sice v Jeseníku nad Odrou brzy prohrávaly, ale nakonec si odvážely vítězství 4:1. Kopřivnice doma v derby jasně přehrála Vlčovice a u nováčka z Pustějova nezaváhala Tichá, která vezla výhru 4:0. Starý Jičín ve druhé půli zlomil odpor Fryčovic a spodní část tabulky opouštějí Odry, které loupily na hřišti Ostravice. Poslední Hukvaldy pak byly blízko ke druhé výhře v sezoně, ale Mořkov v závěru vyrovnal na konečných 2:2.

Frenštátu to doma pod Radhoštěm znovu nevyšlo

Ani ve druhém jarním domácím utkání to gólově a bodově nedopadlo! Fotbalisté Frenštátu pod Radhoštěm totiž podlehli třetímu celku krajského přeboru z Heřmanic 0:2, když hosté rozhodli zápas dvěma rychlými góly po hodině hry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT