Loňská lyžařská sezona na Svinci se nedočkala ani konce února. Byl to právě 22. únor 2008, kdy měli lyžaři naposledy možnost sjet sjezdovku. Změny pro tento rok jsou podle prezidenta Lyžařského klubu Svinec Pavla Andrýska proto jasné. „Hlavní změnou oproti loňsku by měl být dostatek sněhu. Alespoň v to doufám,“ uvedl Andrýsek.
Byť by se to nemuselo zdát, jisté novinky se ve Ski areálu na Svinci v této sezoně objeví. A ocení je zřejmě především ti, co vyrazí ke sjezdovce autem. „Upravovali jsme parkovací plochu, kdy jsme dobudovávali a zvětšovali prostor pro parkování,“ prozradil Andrýsek.
Změnou prošla také chata, umístěná v dolní části sjezdovky. Ta byla podle Andrýska legální v době, kdy na místě probíhaly stavební práce. „Objekt pozbyl platnosti a teď je vlastně stavebně nepovolený. Proto teď žádáme o ponechání objektu a dobudování na funkční zařízení se sociálním zázemím,“ sdělil Andrýsek s tím, že letošní sezonu se budou muset sportovci obejít bez této chaty. Jisté zázemí jim však poskytne objekt v horní části areálu. „Kromě chaty na kopci hledáme i možnost umístit v dolní části nějaký stánek s občerstvením,“ dodal Andrýsek.
K hlavním změnám, které by na sjezdovce na Svinci přicházely v úvahu, však asi jen tak brzy nedojde. „Měli jsme představy o rozšíření vrchní části sjezdovky, ale bohužel není tak lehké domluvit se s některými majiteli pozemku,“ konstatoval Andrýsek.
Další novinka Ski Svinec pak zřejmě příliš sportovců nepotěší, ovšem podle Andrýska byla nezbytná. „Zvýšili jsme jízdné zhruba o patnáct procent. Zavedli jsme ale dětské jízdné, které vloni nebylo. To je teď na stejné úrovni, jako loňské univerzální a v podstatě pouze dospělí si připlatí. Děti budou platit stejně, jako platili minulou sezonu,“ vysvětlil Andrýsek. „Tři roky jsme nezdražovali, ale vzhledem ke změně DPH a dalšímu zdražování už to opravdu přijít muselo,“ dodal závěrem Andrýsek. (mako)
Pustevny otevírají snowpark
Stálice českých lyžařských areálů, SK Skialpin Pustevny, přichystala dvě novinky. Jednou z letošních novinek na Pustevnách snowpark pro snowboardisty, druhou zprovoznění vláčku, který by pomohl návštěvníkům dostat se snáze od zastávky k areálu. Pracovníci Skialpinu Pustevny upozorňují, že z důvodů pravidelných oprav a údržby se mění odjezdy lanové dráhy. Změna bude platit až do 19. prosince tohoto roku. Ve všední dny, pondělí až pátek bude lanová dráha jezdit co druhou hodinu od osmi hodin, do hodiny šestnácté. O víkendu a svátcích bude lanová dráha vozit lyžaře každou hodinu, počínajíc sedmou ráno až do osmnácti hodin. „Připravujeme se jako každý jiný areál, který doufá, že se zima vydaří,“ podotkl vedoucí SkiAlpin Pustevny Jan Mikeska. Pustevny mají devět sjezdových drah, jednu sjezdovou trasu a jeden okruh. Nejdelší sjezdovka má více než kilometr, nejmenší, padesátimetrová patří dětem. (vru)
Ve Veřovicích láká karneval
Zalyžovat se dá na Novojičínsku, pokud je sníh, i jinde, než jen ve známých střediscích. Z menších vleků patří asi k nejznámějším vleky ve Veřovicích a v Rybí. Rybí nabízí dokonce dvě trati, jednu 220 metrů dlouho, zvanou Polďák, druhá, Bartoňka-Kocmínek, měří 450 metrů. Denně se tam lyžuje od 16.30 do 19.30 hodin o víkendech již od 9.00 hodin se dvěma přestávkami. Lyžařský klub Veřovice udržuje sjezdovku se stometrovým vlekem. „Sjezdové lyžování pro začátečníky a rodiny s dětmi o víkendech a zimních prázdninách na upravené sjezdovce s osvětlením,“ láká na svých stránkách lyžařský klub. Tamní sjezdovka ale zejména proslula velkými karnevalovými reji na konci sezony. To, kdo si chtějí zalyžovat v klidu, za menšího počtu lyžařů se mohu vydat třeba pod kopec Noříčí v Traojanovicích-Bystrém. Zhruba stometrový kopec s pomou uspokojí hlavně amatéry. K takzavným domácícm sjezdovkám lze řadit i trať v Jakubčovicích nad Odrou, které zůstali věrni hlavně ti, jimž vadí davy v nedalekých Tošovicích u Oder. Doslova domácí je pak sjezdovka s vlekem, kterou si udělali na kopci v Lukavci, místní části Fulneku, tamní nadšenci lyžování. (ipa)
HEIpark Tošovice v provozu celoročně
Lyžařský areál HEIpark v Tošovicích u Oder, který je v současné době jedním z vyhlášených středisek zimních radovánek i adrenalinu, v nabídce aktivit na období zimy opět nezklamal. Zkušenější lyžaři mohou využít tři uměle vytvořené sjezdovky s vlastními kotvovými vleky, děti a začátečníci pak mají vyčleněné dvě sjezdovky s vlastním lanovým vlekem. Délka sjezdovek se pohybuje od čtyřista metrů pro zkušené do sto a šedesáti metrů. Převýšení je na nejvyšším místě 80 metrů. Návštěvníci sjezdovek se nemusejí bát, že by sněhu pochybělo. Veškerá plocha areálu bude pod dohledem umělých zasněžovačů, které lyžařům a jiným zájemcům umožní nerušené prožití zimních dnů. Mimo to nabízí HEIpark vyžití i snowboardistům, kteří mají vyčleněný svůj vlastní prostor s umělými skoky a překážkami. K dispozici nabízí park také činnost zvanou snowtubing, při které se účastníci projíždějí korytem na speciálních pneumatikách. Vyhládlí sportovci mohou navštívit restauraci HEIkalku. Asi největší pozornost však budí bobová dráha, která je v provozu celoročně. Její délka je 964 metrů s převýšením 77 metrů. Má sedmnáct zatáček, jednu točnu, jeden velký hup a čtrnáct malých hupů. Zájemci o sjezd se musejí nejprve dostat nahoru na trať, kam je odveze vlek o délce 300 metrů. Vozíčky, ve kterých se jezdí po jednom, nebo ve dvojicích se pohybují po nerezové konstrukci a jsou zajištěny proti vypadnutí. Každý jezdec má navíc možnost regulovat svou rychlost brzdou. Dráha je v provozu stejně na jaře, jako i v zimě. „Jediný problém by mohl nastat, pokud by napadlo tolik sněhu, že by zapadal samotnou konstrukci,“ uvedla před třemi lety Eliška Heinová, manželka majitele. Tehdy se bobová dráha otevírala veřejnosti. Dráha je v provozu do deváté hodiny večerní. Dráha je osvětlena uměle. (vru)
O lyžařské helmy je v obchodech zájem
Zima klepe na dveře a již nyní někteří lidé nakupují zimní výbavy na lyže a snowboard. Za poslední roky stoupl zájem o lyžařské přilby, což také potvrzují někteří prodejci z našeho okresu. V České republice není uzákoněna povinnost, aby děti do určitého věku musely mít na sjezdovkách ochranné lyžařské helmy, tak jak je to běžné například v Itálii. Tam se povinnost nosit přilbu vztahuje na děti do patnácti let. „Helmy kupují spíše rodiče pro děti, ale začínají si je už kupovat také rodiče sami sobě. Prodej helem narůstá, a také tomu pomohly hodně zdravotní pojišťovny, které začaly ochranné helmy proplácet, nebo alespoň jejich část,“ sdělila zaměstnankyně oderské prodejny zimního sportovního příslušenství. Ceny dětských ochranných helem se pohybují průměrně kolem tisíce korun, pro dospělé lyžaře a snowboardisty jsou k dostání od jednoho tisíce sedmi set korun a výše. I když nejsou helmy pro děti povinné podobně jako pro cyklisty u nás, již nyní je vyžaduje většina škol na lyžařských kurzech a výcvicích. Prodejci lyží, snowboardů, zimních bund či ochranných helem teprve čekají na příliv zákazníků, i když někteří mají nakoupeno již nyní. „Ti co jezdí na ledovec, různé sportovní kluby a podobně, tak už jsou vybaveni od září. Pak lidé začínají chodit v listopadu, v prosinci a samozřejmě někteří chodí nakupovat až podle toho kolik je sněhu,“ dále uvedla pracovnice oderské prodejny a jedním dechem dodala, že více se prodá lyží, i když u mladých lidí, především školou povinných je dominantní zimní zábavou jízda na snowboardu. Každý rok se i v tomto odvětví najde spousta novinek, které chrlí vývojářské centra světových lyžařských značek. Ať už jde o samotný materiál z něhož jsou lyže či snowboardy vyrobené, nebo design, který z velké části preferuje mladá generace. (edm)