Jednání s Ondřejem Landou, náměstkem ministryně financí, se v úterý 17. dubna zúčastnili starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, Jiří Novotný, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, a předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba, kteří iniciovali schůzku poté, co společnost OKD převzal státní podnik Prisko.

Beskydské samosprávy a občanské iniciativy usilují již zhruba patnáct let o zrušení a zasypání Dolu Frenštát, proto jejich zástupci očekávali na úterním jednání vyslovení nějakého termínu. „Konkrétní termín likvidace Dolu Frenštát nepadl, ale padl jiný termín, a to, že tak za měsíc bychom se měli sejít znovu. Stát by do té doby měl získat více informací ke stanovisku společnosti OKD k případné likvidaci a zasypání Dolu Frenštát. Náměstek ministryně Ondřej Landa, který to má na starosti, řekl, že stát převzal OKD proto, aby utlumil a ukončil do roku 2026 těžbu na Karvinsku,“ sdělil pro Novojičínský deník Jiří Novotný.

„Konkrétní termín likvidace Dolu Frenštát nepadl, ale padl jiný termín, a to, že tak za měsíc bychom se měli sejít znovu. Stát by do té doby měl získat více informací ke stanovisku společnosti OKD k případné likvidaci a zasypání Dolu Frenštát. Náměstek ministryně Ondřej Landa, který to má na starosti řekl, že stát převzal OKD proto, aby utlumil a ukončil do roku 2026 těžbu na Karvinsku,“ sdělil pro Novojičínský deník Jiří Novotný.

Utlumení těžby by se tím pádem mělo jednat i Dolu Frenštát, ale jak řekl Jiří Novotný, byť pro ně je to důležitá věc, pro stát je frenštátský důl okrajová záležitost ve srovnání s útlumem v Karviné. „Náměstek Landa přiznal, že problematiku Frenštátu přesně nezná a musí se s ní seznámit. Mimo jiné řekl: Když mi to takto líčíte, je zřejmé, že když se to má utlumovat, tak by mělo dojít i k likvidaci Dolu Frenštát,“ pokračoval Jiří Novotný.

Stát tak nyní potřebuje získat informace, aby věděl, jak má postupovat. „Náměstek také řekl, že momentálně jsou s těžbou na Karvinsku v zisku, ale že stát to převzal proto, aby těžbu utlumil, a k tomu bude směřovat. Peníze, které se teď vydělají, se mohou použít na likvidaci,“ doplnil Jiří Novotný s tím, že bylo důležité, že se schůzka uskutečnila. „Viděli, že máme potřebu to řešit. Takže za měsíc bychom se znovu měli sejít OKD, stát a my. Takže za mě zatím spokojenost,“ uzavřel Jiří Novotný.

Důl Frenštát je vybudovaný od 90 let minulého století, nikdy se v něm ale nezačalo těžit. Odpůrci těžby mají obavy o narušení přírodního prostředí a snaží se o likvidaci a zasypání dolu. Před několika lety navíc zhruba padesátce staveb došlo dočasné stavební povolení, mimo jiné i těžebním věžím, a stavební úřad nařídil odstranění těchto staveb. Společnost OKD se tomu ale brání, takže ve věci probíhá již několikátý soudní spor.