Adresa Masarykovo náměstí 1, Nový Jičín bývá již řadu let tradičním místem, kde se na budově na jeden den v roce objeví vlajka tibetské exilové vlády s charakteristickou bílou horou, jejíž vrcholek zdobí zářící slunce a také šest červeno-modrých pruhů a dva sněžní lvi.

„Jsem rád, že Nový Jičín patří k tradičním podporovatelům této akce a že se zde vlajka vyvěšovala 16 let nezávisle na tom, kdo zrovna vládl na radnici. Je to jen symbolická podpora samostatnosti Tibetu, ale vzhledem k tomu, že se jí celorepublikově účastní okolo 800 měst a obcí, mohla by být slyšet i v Číně,“ doplnil místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Jak připomíná mluvčí radnice Marie Machková, letos si připomínáme již 59. výročí povstání, při kterém zahynulo nejméně 80 tisíc Tibeťanů a více než milion jich zemřelo v následujících letech ve vězeních, v pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. „Na porušování lidských práv v Tibetu poukazuje západní Evropa od poloviny 90. let. Česká republika se ke kampani připojila v roce 1996,“ připomíná.

Symbolické připomenutí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci připadá každoročně na 10. března a Nový Jičín vyvěšuje vlajku pravidelně od roku 2003. Není ale zdaleka jediným městem v okrese. Solidárnost s tvrdě zkoušeným národem vyjádří opět třeba Kopřivnice.

„Město se do ní poprvé zapojilo v roce 1997 a tehdy patřilo k pouhé dvacítce českých měst, která se tímto způsobem rozhodla podpořit svrchovanost tibetského národa. Po čtyřleté přestávce byla vlajka opět vyvěšena v roce 2002 a od té doby zdobí kopřivnickou radnici každý rok,“ připomněla historii vyvěšení tibetského symbolu na kopřivnické radnici její mluvčí Jana Hromočuková.

Ve stejný rok se k mezinárodní kampani připojil také nedaleký Frenštát pod Radhoštěm a pestrobarevná vlajka zde nebude chybět na městském úřadě ani letos. Stejně tak z novojičínských měst nechybí ani Odry.

Podporu Tibetu však vyjadřují také obce a v našem okrese je to konkrétně Libhošť, Mořkov, či Trojanovice.