Na čtvrtek 21. března připadá Světový den Downova syndromu, jinak také přezdívaný Ponožkový den. Oblečením rozdílných ponožek lidé vyjádří alespoň symbolicky podporu lidem postiženým Downovým syndromem.

„Datum jednadvacátého března bylo vybráno symbolicky, jelikož Downův syndrom je způsoben trisomií, tedy ztrojením jednadvacátého chromozomu. A ponožky jako symbol jsou zvoleny proto, neboť když se dají patami k sobě, vytvoří dohromady písmeno X, připomínající příčinu tohoto onemocnění, poruchu chromozomu X. Odlišnost ponožek pak symbolizuje odlišnost lidí s Downovým syndromem od těch zdravých,“ uvedla Bronislava Papáková, organizátorka akce.

Bronislava Papáková upozornila, že zapojení do projektu je dobrovolné.

„Budeme však rádi, když se zapojí co nejvíce lidí. Už jen proto, že se upozorní na to, že každý jsme jiný, ale každý výjimečný a jedinečný,“ doplnila Bronislava Papáková.

Downův syndrom je vrozená vada, se kterou se ročně v České republice narodí průměrně padesát dětí. Lidi postižení tímto hendikepem jsou rozeznatlení na první pohled. „Prozradí je například menší podsaditá postava, zešikmené oči, kulatá hlava s plochým obličejem, široké ruce s krátkými prsty. Kromě typického vzhledu pak onemocnění způsobuje pomalejší mentální vývoj, takzavnou mentální retardaci. O to větší mají tito lidé srdce a radost ze života,“ uzavřela Bronislava Papáková.

Rodný dům Antonína Blažka sice není uveden na rozcestníku k pamětihodnostem Liptaně, ale stejně ho z televize zná každý. Patřil teroristovi, který v roce 2013 ve Frenštátu výbuchem plynu zničil panelový dům i s lidmi.
Stát prodal rodný dům vraha Blažka. Vyhodil do povětří panelák ve Frenštátě