Zná to snad každý, když člověk po dlouhé cestě autobusem nebo vlakem přijede do cíle své cesty a rád by si odskočil na místo, kde i císař pán chodil pěšky. Jenže ouha, mnohde není kam. Tento problém řešili v posledních letech také v Bílovci. Nyní se konečně zdá, že dojde k jeho vyřešení.

Původní nádražní budova v Bílovci byla v odpudivém stavu, ale toalety tam fungovaly. Poté se začal objekt opravovat, doznal značných změn a k užívání občanům byl předán v listopadu 2009. Nová výpravní budova s čekárnou, kde je konečně teplo, bufet, kde se lidé čekající na svůj spoj mohli občerstvit a také navštívit toaletu konečně po mnoha letech bílovecké nádraží nepřipomínalo čekárnu páté cenové skupiny, ale moderní halu s několika službami.

Radost cestujících však netrvala dlouho. Provozovatelé bufet po nějaké době uzavřeli a s ním i přístup na WC. „Bufet se, zřejmě kvůli nízkým tržbám, na nádraží neudržel a během následujícího roku byl uzavřen, a to včetně záchodů. Cestující tak přišli o jednu ze základních služeb, kterou by měl komfort při cestování obsahovat zajištění toalet," uvedl starosta Bílovce Petr Klimek. Obyvatelé města i jeho návštěvníci si na uzavření toalet v nádražní budově často stěžovali, proto se bílovečtí radní rozhodli jednat. „Na svém únorovém zasedání schválili smlouvu o spolupráci při provozování veřejného WC v železniční stanici Bílovec se Správou železniční dopravní cesty, která má drážní budovu v majetku," přišel s dobrou zprávou starosta města.

Kvůli úpravám až v květnu

Aby mohly být toalety zpřístupněny, musí v objektu proběhnout stavební úpravy. Proto si musí cestující na otevření záchodků počkat až do května. Nově otevřené WC bude zpoplatněno částkou pět korun.

Občané mají z této zprávy nemalou radost. „Bylo to tristní. Nová budova a bez záchodů, to je zvlášť pro starší lidi velký problém. Já to jednoznačně vítám," řekla Deníku žena, jež se představila jako Jaroslava.

Dalším problémem, který se na nádraží také nabízí k řešení, je čekárna. Objekt nádraží s čekárnou a prodejem jízdenek se denně uzavírá v 16 hodin. Po této hodině se cestující v případě nepříznivého počasí nemají kde schovat. Malý přístřešek je totiž ochrání pouze před deštěm, ale před mrazem a větrem ne.