VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tolik krojů v dožínkovém průvodu ještě nešlo

Závišice - Byly dvě minuty po třetí hodině odpolední, když se ozvalo zahvízdání, kapela spustila skladbu Muziky, muziky a pestrobarevný průvod se dal pohybu. Další závišické dožínky začaly.

20.8.2012
SDÍLEJ:

Tradiční obecní dožínky se uskutečnily v sobotu 18. srpna v Závišicích. Zúčastnil se rekordní počet lidí v krojích. Těch letos bylo semasedmdesát.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Obecní dožínky v Závišicích se v sobotu 18. srpna uskutečnily už po dvaadvacáté. V čele průvodu, který vyrazil od místní hasičské zbrojnice, jel na koni čtrnáctiletý Martin Bajer, za nímž kráčel s obilným věncem Vašek Hykl a vedle něj Lucie Hyklová a vlajkonoš Karel Hyvnar. Pro všechny to byla premiéra, stejně jako pro některé krojované účastníky průvodu. Těch letos kráčelo 77, což je v historii závišických dožínek rekord. „Jsou tací, kteří chodí od začátku, a protože nemáme v krojích jen dožínky, ale i vítání občánků, tak to ostatní vidí. Loni dokonce tancovaly děti ze školky v krojích na den matek a pak i důchodcům," uvedla Jaromíra Hajdová, která všechny kroje v průvodu sama ušila a šije je již od počátku závišických dožínkových slavností.

Nejmladší účastnice letošního průvodu má devět měsíců, nejstarší byla zřejmě právě Jaromíra Hajdová. „Kdysi byla nejmladší moje vnučka Amálka, která měla měsíc, a nejstarším byl pan Hyvnar ze statku, který má sedmaosmdesát let. Ten jel ještě loni," poznamenala Jaromíra Hajdová s tím, že kdysi v dávnější minulosti se šlo s dožínkovým věncem nejprve do kostela a teprve potom na výletiště, kde bývala zábava a pohoštění. „V duchu tradic proto půjdou tuto neděli krojované závišické děti do kostela, kde bude děkovná mše. Přinesou s sebou různé dary úrody, jako ovoce, zeleninu, pohanku, hrách a třeba i slivovici," naznačila Jaromíra Hajdová.

Mezitím došel dožínkový průvod na zahradu Pohostinství U Kremlů, kde předal Vašek Hykl obilný věnec starostovi Závišic Zdeňku Vajdovi a jeho manželka dostala od Lucie Hyklové koláč upečený z čerstvé mouky. Starosta pak poděkoval za dary i všem sponzorům a organizátorům, díky kterým se podařilo akci zorganizovat. „Myslím si, že dožínky k vesnici patří, a my jsme vesnice veskrze zemědělská, i když už tady není žádný velký agrokombinát. Máme tady soukromé zemědělce, kteří obdělávají téměř polovinu orné půdy v obci," zmínil se starosta Vajda, jenž vyzdvihl práci mnoha lidí, kteří se na přípravě dožínek podílejí. „Dělají vše pro to, aby to klaplo a aby se lidé mohli bavit. Vše je naleštěné, nablýskané, a to díky hasičům, lidové straně, řadě pracovníků obce, členům komisí a výborů a mnoha dalším dobrovolníkům," zdůraznil Zdeněk Vajda.

Je zajímavé, že obecní dožínky v Závišicích přitáhnou pokaždé mnoho lidí, přitom si již léta vystačí prakticky s jednou dechovkou Straňankou. „Občas tady nějakého hosta, kvůli zpestření, přizveme, ale jelikož je krize, tak jsme letos nechtěli rozhazovat peníze. I tak bychom nebyli schopni tuto akci dělat bez spolupráce se sponzory a bez ochotných lidí. Každý rok tady prodáváme třeba zdejší tradiční koláče. Letos se jich napekly čtyři stovky a určitě se po nich zapráší," uzavřel závišický starosta Zdeněk Vajda.

Autor: Ivan Pavelek

20.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení