VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Harabiš: Známka Valašské království neexistovala

Frenštát pod Radhoštěm - Vleklý spor o užívání názvu Valašské království je zřejmě definitivně vyřešen. Firma Farma Boleslava Polívky totiž ochrannou známku s tímto názvem v dané lhůtě nezaregistrovala. O sporu i o tom, oč vlastně ve sporu šlo, hovoří zakladatel Valašského království Tomáš Harabiš.

12.11.2012
SDÍLEJ:

Tomáš Harabiš může konečně hodit za hlavu spory s Boleslavem Polívkou o užívání ochranné známky Valašské království.Foto: Archiv

Takže spor o známku je opravdu definitivně vyřešen?

Ten spor je vyřešený už dávno. Bolek Polívka, když prohrál všechny spory se mnou, podal v roce 2009 žalobu na Úřad průmyslového vlastnictví. Jeho právník tehdy napadl to rozhodnutí úřadu, kterým úřad rozhodl nezapsat jeho ochrannou známku Valašské království, protože už byla zapsaná moje ochranná známka Valaské královstvje.

A soud mu tehdy dal za pravdu?

Městský soud v Praze od stolu rozhodl, že má pravdu, že úřad pochybil. Úřad průmyslového vlastnictví proti tomuto rozhodnutí podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, kde uspěl. Takže to šlo zase zpátky na městský soud, a ten znovu rozhodl stejně, s odůvodněním, že úřad udělal nějakou formální chybu.

O jakou chybu mělo jít?

Ona to snad ani nebyla chyba. Úřad totiž prohlásil mou ochrannou známku v té době za všeobecně známou a za proslulou, a to bez mé iniciativy. A to byla věc, kterou ten Městský soud v Praze úřadu vytýkal, a proč zrušil jeho rozhodnutí. Soud tvrdil, že to mělo být na základě mé žádosti. Ovšem úřad měl jiný názor. Úřad by se asi dál soudil, jenže mezitím vším uplynula desetiletá lhůta od podání žádosti o zápis té známky. A úřad toho využil, že v průběhu těch deseti let ta známka nebyla zapsána, a tudíž jako by ani neexistovala. A tím to ukončil.

Kdy ten spor vlastně začal?

Podstata sporu byla v tom, že já jsem v roce 1998 založil Valašské království a registroval si ochrannou známku ve znění Valaské královstvje, jako v nářečí. Ta známka je obsahově stejná jako Valašské království. Úředník z Úřadu průmyslového vlastnictví mi tenkrát řekl, že je jedno, v jakém jazyce se to zapíše. Tak jsme použili to nářečí. A Boleslav Polívka poté, co jsme se v roce 2001 tou rebelií rozešli, na mě podal žaloby a zároveň si podal žádost o registraci ochranné známky Valašské království. Ona ale nikdy nemohla být zapsána kvůli té kolizi, protože byla vlastně stejná jako ta moje.

Takže on tu známku vlastně nikdy neregistroval…

Deset let je lhůta, do které je možné prodloužit registraci ochranné známky. Ale on ani neměl co prodloužit, protože ta jeho známka nikdy nebyla zapsaná. V některých médiích trochu zmateně psali, že Farma nepožádala o prodloužení na ochrannou známku. Ale ona ani nemohla požádat, protože ta známka Valašské království neexistovala nebyla registrovaná.

Můžete si konečně oddechnout…

Nikdy bych se nenadál, že se kolem toho budou dít takové věci. Byli jsme parta, která si dělala legraci a snažila se z toho nějak uživit. Aby to fungovalo nějakých patnáct dvacet let, muselo to mít nějaký ekonomický program a vše, co k tomu patří…

Třeba akce na Trúbě a podobně. Tam vás ale už moc často není vidět. Proč?

Mám rodinu, v poměrně krátké době se mi nedávno narodily dvě děti, a tak nemám skoro vůbec čas na některé věci, které jsem dělal dříve. Ale to už je další etapa.

Autor: Ivan Pavelek

12.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení