Předchozí
1 z 13
Další

10. místo: Hrad Sovinec aneb Orlí hnízdo na skalnatém výběžku

Hrad Sovinec na Bruntálsku je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okolí a jedním z největších na Moravě vůbec. Rozkládá se na skalním ostrohu nad údolím Nízkého Jeseníku a návštěvníci tady mohou obdivovat nejen mohutnost středověkých staveb, ale také si užít mnoho akcí, jako jsou výstavy, středověké jarmarky nebo šermířské turnaje, které se odehrávají v dobových kulisách.

9. místo: Technické muzeum Tatra aneb Samé unikáty

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici můžete vidět úplně první automobil, který jezdil po cestách v Rakousko-Uhersku. Právě v Kopřivnici se v roce 1897 zrodil automobil Präsident – vůz, který netáhly koně, ale motor. K vidění je zde také celá řada dalších unikátů - kabriolet darovaný J. V. Stalinovi, T 805 cestovatelů Zikmunda a Hanzelky, off-road vozidlo, se kterým Karel Loprais vyhrál závod Rallye Dakar a desítky dalších perliček. Za návštěvu stojí také Muzeum nákladních automobilů Tatra, které vzniklo v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky v Kopřivnici - VÍCE ZDE.

Část expozice v AutoMotoMuzeu Odtimer Kopřivnice tvoří ucelená kolekce aerodynamických vozů Tatra.
OBRAZEM: Legendy v Kopřivnici. Tyto tatrovácké krásky jsou nyní k vidění v muzeu

8. místo: Hrad Hukvaldy aneb Kouzelná zřícenina s oborou

Zřícenina hradu Hukvaldy se rozkládá na vrchu nad stejnojmenným městečkem, jenž je rodištěm skladatele Leoše Janáčka. Je jednou z největších hradních zřícenin v České republice. Hrad obklopuje rozhlehlá obora, v níž můžete pozorovat stáda daňků nebo si cestou pohladit pro štěstí sochu Janáčkovy lišky Bystroušky. Hrad pochází ze třináctého století a vznikl jako ochrana obchodní stezky z Olomouce do Krakova. Postupně byl přestavován tak, aby odolával vojenské technice i zbraním, které se stále zdokonalovaly. Dnes je rozsáhlý areál hradu určen výletníkům, kteří mohou obdivovat skvělé výhledy do okolí, například  z hradní věže. Nejzachovalejší částí hradu je kaple svatého Ondřeje, kde se konají kulturní akce.

7. místo: Rozhledna Čantoryje aneb Hora opředená mýty

Téměř třicet metrů vysoká je rozhledna na vrcholu bájné Velké Čantoryje. Hora je nejvyšším vrcholem Těšínských Beskyd a hřeben tvoří hranici mezi Českou republikou a Polskem. Výhledy z rozhledny jsou nejen do těchto dvou zemí, ale také na Slovensko. Pod vámi se rozprostírá vesnice Nýdek a Moravskoslezské Beskydy a při dobrém počasí jsou na obzoru i Jeseníky. Směrem na Slovensko je oblast Kysuce a v dáli jsou vidět i Tatry. Směrem do Polska se rozprostírá lázeňské město Ustroň a údolí řeky Visly. Velká Čantoryje je opředena řadou mýtů a legend. Nejznámější pověst je ta o spících rytířích v nitru hory, kteří se probudí, až bude slezskému lidu nejhůř…

6. místo: Slezskoostravský hrad aneb Strážce jantarové stezky

Překvapením a skokanem roku se stal Slezskoostravský hrad - vloni jej oproti roku 2020 navštívil skoro dvojnásobek výletníků. V loňském roce tam zavítalo více než 102 000 návštěvníků, toto číslo je vyšší o 172 procent než předešlý rok. Přitom nechybělo mnoho a hrad, který stával na Slezské Ostravě už ve třináctém století, by neexistoval. V minulosti hrad hlídal hranici mezi Slezskem a Moravou, avšak poté, co Slezsko připadlo k českým zemím, ztratil svůj strategický význam a majitelé jej přestavěli na zámek. Ten pak plenili Napoleonovi vojáci, Dánové, Valdštejnovi žoldáci i švédská vojska. Ještě po roce 2000 z něj zbyla jen původní věž. Dnes je místem konání různých kulturních akcí včetně Letních shakespearovských slavností a díky různým expozicím i Muzeu Jantarové stezky a Hedvábné cesty je zajímavým místem k návštěvě.

5. místo: Stezka Valaška aneb Procházka blízko nebe

Zjistěte, jaké to je, dívat se na Beskydy z korun stromů a nechte adrenalin kolovat v žilách, když budete stát téměř 30 metrů nad zemí a pod nohama budete mít „jen“ sklo. Na zřejmě nejdelší skleněnou vyhlídkovou plošinu v Evropě dojdete po více než 600 metrů dlouhé stezce vinoucí se mezi i nad vrcholky stromů, dostat se sem ale můžete i po stopadesátimetrové dlouhé závěsné himalájské lávce.

4. místo: DinoPark Ostrava aneb Ráj prehistorické zvěře

Jaké by to bylo, ocitnout se ve společnosti či dokonce ve spárech pravěkého gigantického ještěra? Tato dechberoucí podívaná na vás čeká kousek od Ostravy, v DinoParku mezi Orlovou a Doubravou. Návštěvníci tu mohou sledovat 70 dinosaurů v životní velikosti, některé i v pohybu. Pravěká zvířata se procházejí ve 30 různých prostředích, kde si je dobře prohlédnete. Součástí zábavné i naučné výstavy jsou také ukázky skutečných nálezů z tehdejší doby. A pokud vás zajímá, jaká monstra lovila v druhohorních mořích, můžete navštívit DinoAquarium. Na panoramatickém plátně 3D kina uvidíte ty největší predátory v akci pod vodou.

3. místo: Landek Park aneb Nejstarší důl v Ostravě

Staňte se na chvíli horníkem a sfárejte do nejstaršího dolu v Ostravě – Anslem – opravdovou težební klecí. O historii těžby uhlí (na Anselmu se dobývalo již od roku 1830!) i o tom, co práce na šachtě obnáší, vám v největším hornickém muzeu v Česku typickou hantýrkou povypráví vysloužilý horník. Při prohlídce dolu si budete moci vše osahat a vyzkoušet třeba, jak těžké je zařízení, se kterým se horníci lopotí v podzemí, aby vyztužili uhelnou sloj, v níž pracují. V chodu uvidíte (a uslyšíte!) pluh, kterým se uhlí dobývá, navšívíte řetízkovou šatnu a projet se budete moci opravdovým důlním vláčkem. Malí návštěvníci se mohou proplížit cvičnou dráhou pro důlní záchranáře a vyzkoušet, jak je náročné pohybovat se v zasypaných štolách.

2. místo: Zoologická zahrada Ostrava

Druhou nejvyhledávanější lokalitou v Moravskoslezském kraji je ostravská zoo, která prošla za posledních pár let výraznou proměnou. Vvzniklo velké množství nových pavilonů, velkých přírodních výběhů či průchozích expozic. Jako v jiné částí zeměkoule si budete připadat například v Safari asijských kopytníků, Amazonii nebo Mokřadech, děti budou jistě nadšené z expozice Na statku s domácími zvířátky, která mohou pohladit a nakrmit. Na zhruba 100 hektarech je k vidění přes 435 druhů zvířat zastoupených více než 4 000 jedinci, ale i nespočet vzácných rostlin v botanickém parku. Po areálu se lze nechat svézt zoovláčkem nebo Safari expresem. Zoo Ostrava je otevřena denně po celý rok.

1. místo: Dolní Vítkovice aneb Industriální skvost Ostravy

Nejvíce lidí loni zavítalo do Ostravy, do národní kulturní památky, Dolních Vítkovic. Bývalý průmyslový areál je světově unikátní ukázkou industriální památky citlivě přetvořené v jedinečné vzdělávací, kulturní a společenské centrum. Dolní Vítkovice jsou první památkou na území České republiky, která je zapsaná na seznamu Evropského kulturního dědictví.

Tři Tygři v 7 láskyplných pádech Honzy Dědka v Gongu, 30. dubna 2022 v Ostravě. (zleva) Robin Ferro, Albert Čuba, Vladimír Polák, Štěpán Kozub, Láďa a Jan Dedek.
Oblíbená show z Ostravy: Tři tygři řádili v Gongu s Dědkem, podívejte se na to

Celý proces výroby železa vám tu při prohlídce vysvětlí průvodci – často bývalí zaměstnanci železáren. Provedou vás bývalým Dolem Hlubina, který patřil k nejhlubším v Ostravě, koksovnou, kde se z uhlí vyráběl koks, a nahlédnete do nitra vysoké pece. 

Přímo na vysokou pec byla doslova nasazena šroubovitá vyhlídka Bolt Tower, kterou pokřtil legendární atlet Usain Bolt. Uvnitř si můžete vychutnat kávu v kavárně s vyhlídkou na celé město.

Bolt Cafe Ostrava:

Je ve výšce téměř osmdesát metrů nad zemí a stala se tak nejvyšší vyhlídkou ve městě – je dokonce vyšší než terasa vyhlídkové věže Nové radnice v centru moravskoslezské metropole. Dalším unikátem Dolních Vítkovic je bývalý obrovský zásobník plynu, který se proměnil v jedinečnou koncertní a výstavní budovu, Multifunkční aulu Gong. Velký a Malý svět techniky zase zabaví celou rodinu, oba jsou plné interaktivních naučných atrakcí. Novinkou industriálního areálu je pobočka Národního zemědělského muzea, jež vznikla v jedné z průmyslových hal.

Nejvyhledávanější lokalita v Moravskoslezském kraji

Turistický ruch ve všech svých podobách byl výrazně ovlivněn pandemií a sotva jsme se letos na jaře nadechli, vstoupila do našich životů válka na Ukrajině a nesnadná ekonomická situace. I tak pevně věřím, že narůstající zájem turistů se bude i letos nadále zvyšovat. Čísla návštěvnosti za loňský rok nás utvrzují v tom, že náš kraj má co nabídnout. Máme nádherné technické památky, ale i přírodní krásy s kvalitní sítí cyklotras,“ komentoval výsledky náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Své umění pekaři štramberských uší pravidelně předvádí na tradičních slavnostech ve Štramberku.
Evropská automobilka či oblíbený nápoj. Sedm slavných značek severní Moravy

Na adresu Dolních Vítkovic dodal: „Do tohoto industriálního skvostu přišlo 620 tisíc návštěvníků, což je o 26 procent více než v předchozím roce." Přesto se ale počet návštěvníků zatím nerovná cifrám z období před pandemií.

„Rokem 2019 skončilo jakési období hojnosti. Už jsme si naivně mysleli, že útlumem covidu-19 se vše pomalu začne vracet do relativního normálu, ale není to tak. Bohužel. Lidé sahají na úspory, vklady domácností u bank se poprvé za pět let snížily. Nedivím se! Za Dolní Vítkovice a Hornické muzeum na Landeku mohu říct, že samozřejmě i my velmi šetříme, ale služby pro návštěvníky a vůbec celkový návštěvnický servis je spolu s ochranou a údržbou našich památek prioritou. Areál je rozlehlý a rozmanitý, nabízí desítky nejrůznějších lákadel. Snad úplně každý si u nás najde něco, co jej zaujme, za čím půjde,” řekl výkonný ředitel Dolní oblasti Vítkovic Tomáš Šiřina.

Start nové linky, kdy doubledecker spojí Dolní oblast Vítkovice se zoologickou zahradou, 5. června 2021 v Ostravě.
Super výhledy na Ostravu: doubledeckery nově na trase, jezdí se i ve všední dny!

„Skutečně myslíme na každého, kdo k nám zavítá. I proto jsme v květnu otevřeli nové, informacemi lépe vybavené Návštěvnické centrum Dolních Vítkovic v Gongu. Budu rád za co nejvíce spokojených příchozích, kterým poradíme, jak co nejlépe využít čas strávený v této celosvětově unikátní oblasti," dodává šéf nejvyhledávanější památky v kraji Tomáš Šiřina.

Technotrasa a Pojez - propagace gastroslužeb v regionu

„Obecně se dá říci, že čísla návštěvnosti celkově rostou. Velmi nás to těší a je vidět, že lidé chtějí po pauze vynucené pandemií cestovat a navštěvovat zajímavá místa v tuzemsku. Nicméně je znát, že oblast cestovního ruchu vlivem pandemie a dalších okolností v minulých letech utrpěla, a proto je potřeba ji dál podporovat,“ zmínil jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela v tiskové zprávě s tím, že náš region láká vedle přírody a velkých eventů na industriální a technické památky, které jsou pro náš region ikonické.

Tisková konference ke gastro projektu Pojez, 13. dubna 2022 v Ostravě. (zleva) Richard Mauler, David Valíček, Jan Krkoška a Petr Koudela.
Moravskoslezský kraj jako ráj gastroturistiky? Pomoci má nová aktivita Pojez

„Propojuje je takzvaná Technotrasa, v rámci které mohou návštěvníci okusit netradiční prohlídky a zážitky. V letošním roce je trasa rozšířena například o unikátní Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Věřím, že i tato atraktivita přiláká mnoho návštěvníků. Letos navíc rozjíždíme i projekt Pojez na podporu gastroturistiky. Pojez propojuje osvědčené gastroslužby v regionu a turisty láká na zážitky spojené s dobrým jídlem a pitím,“ dodal Petr Koudela.