Rok 2011 byl v Moravskoslezském kraji bohatý na významné události.

Vybrali jsme třicet těch nejvýraznějších, které se udály napříč všemi okresy našeho kraje.

Vy jste mohli do půlnoci 28. prosince 2011 rozhodnout, které z nich patří mezitěch 10 nejdůležitějších.

1) NAROZENÍ SLŮNĚTE. V ostravské zoo se 12. dubna letošního roku narodila sloní samička, které později lidé v anketě vybrali jméno Rashmi, což znamená v překladu paprsek.
Rashmi, která se stala prvním odchovaným slůnětem v historii českých a slovenských zoologických zahrad, se daří velmi dobře, roste jako z vody a láká zástupy návštěvníků.
I díky ní zoo letos atakuje rekordní návštěvnost půl milionu lidí. O měsíc dříve než Rashmi se narodil i sloní sameček, ten ale později uhynul - více zde.
2) SVĚRKOŠ S JANKULOVSKÝM V BANÍKU. Slezský klub získal o letních prázdninách už ve své začínající mizerii velkou posilu. Modro-bílý dres Baníku Ostrava se rozhodl znovu obléknout útočník Václav Svěrkoš, který chtěl svým fotbalovým uměním i srdcem zvednout tým zpátky nahoru - více zde.
Chvíli po něm se do Baníku vrátila i největší hvězda novodobé historie klubu – vítěz Ligy mistrů a dlouholetá opora AC Milán Marek Jankulovski - více zde.
3) NOVÉ VÍTKOVICE. Zvedáním zvonu v Plynojemu začala letos v lednu přestavba tří stěžejních objektů v areálu Dolní oblasti Vítkovic.
Už příští rok na jaře by měl Plynojem sloužit veřejnosti jako unikátní multifunkční aula, z Vysoké pece č. 1 se stane prohlídková trasa a z VI. energetické ústředny malý svět techniky.
Mnohamiliardový projekt Nové Vítkovice, který mění podobu Ostravy, bude pokračovat i v dalších letech - více zde.
4) FILM A FILTR. Veřejným míněním silně zahýbal dokumentární film, který v moravskoslezské metropoli natočili britští novináři a v říjnu odvysílala tamní celoplošná televize ITV1. Film poukazoval zejména na vliv hutního gigantu ArcelorMittal Ostrava na zdejší ovzduší. Jen o několik dní později kunčická huť zprovoznila svou největší ekologickou investici – tkaninový filtr na aglomeraci Sever, který přišel na jednu miliardu korun - více zde.
5) ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY. Na tři tisíce lidí se ve středu 14. prosince vpodvečer sešlo na Masarykově náměstí v centru Ostravy, aby společně zazpíval na akci Deníku tři tradiční koledy - více zde.

Úspěšná akce se bude opakovat i příští rok, a to v magické datum 12. 12. 2012.
6) REKORDNÍ DNY NATO. Dvaasedmdesát ukázek, osmihodinový program a dvě světoznámé armádní letecké skupiny.

Takové byly letošní Dny NATO na mošnovském letišti, které za víkend navštívilo rekordních 225 tisíc lidí - více zde.
7) ŽLUTÝ VLAK. Česká železnice zažila na konci září průlomový okamžik. Na koleje vyjel první čistě soukromý dopravce, který chce být na páteřní lince z Ostravy do Prahy konkurentem Českých drah.

Společnost RegioJet se svými žlutými vlaky přinesla lidem z regionu vítané změny při cestování do hlavního města - více zde.
8) SUPERPOČÍTAČ. Ostrava se v polovině července začala měnit ve velmoc na poli informačních technologií.

Rozjel se totiž projekt IT4Innovations – superpočítače za bezmála dvě miliardy korun –, který bude unikátní v rámci celé republiky. Uváděn do provozu bude postupně, naplno poběží od roku 2014 - více zde.
9) STÁVKA V DPO. Ostravskou městskou hromadnou dopravu ochromila na počátku dubna stávka zhruba třetiny zaměstnanců dopravního podniku.

Ti v boji za zvýšení platů strávili v ulicích místo v práci dokonce šest dnů - více zde.
10) JUBILEJNÍ COLOURS. Pestrobarevný festival se letos dočkal jubilejního desátého ročníku.

Čtyřdenní program nabídl řadu českých a zahraničních hvězd v čele s Nickem Cavem (na snímku) a přilákal přes pětadvacet tisíc lidí. V příštím roce se Colours stěhují do areálu Dolní oblasti Vítkovic - více zde.
11) OSTRAVÁK V NBA. Dlouhán Jan Veselý se letos stal šestkou na draftu do slavné NBA, když si ho vybral klub Washnigton Wizards.

V jednadvaceti letech je tento ostravský rodák třetím Čechem, který si zahraje zámořskou basketbalovou ligu- více zde.
12) DVACET LET SLEZSKÉ UNIVERZITY. Rok 2011 je rokem dvacátého výročí vzniku Slezské univerzity v Opavě. Ta tak patří k pětici prvních vysokých škol, které po listopadu 1989 vznikly. Má však jeden primát – je zatím jedinou z nich, která vznikla na zelené louce a nenavázala na předchozí vysokoškolské pracoviště. Dnes má univerzita své fakulty v Opavě a Karviné, výukové centrum v Krnově a spolupracuje s dalšími městy na projektu Univerzity třetího věku. Na Slezské univerzitě studuje více než osm tisíc studentů všech stupňů studia - více zde.
13) MODERNIZACE OPAVSKÉHO DIVADLA. Divadelní prázdniny se v Opavě protáhly na sedm měsíců. Takovou dobu trvala rekonstrukce Slezského divadla, zahájená vloni koncem června. Zahrnula kompletní modernizaci techniky za více než 114 milionů korun a přes 92 milionů korun uhradila evropská dotace. Další práce za téměř 10 milionů korun se týkaly scénické technologie horního a dolního jeviště, výměny křesel a úpravy štukové výzdoby hlediště.

První diváky přivítalo divadlo 17. února premiérou opery Samson a Dalila. Rekonstrukci otevřel ředitel divadla Jindřich Pasker symbolicky krumpáčem - více zde.
14) REKONSTRUKCE KULTURNÍHO DOMU RYBNÍČEK. Už několik dlouhých měsíců Opavané s napětím sledují komplexní rekonstrukci Kulturního domu Rybníček. Právě on má největší společenský sál ve městě, a tak byl vždy využíván agenturami, školami i dalšími organizacemi k pořádání plesů, zábav či koncertů. Jeho uzavření tak v očích mnohých výrazně ochudilo kulturní a společenské dění Opavy. Nicméně práce se pomalu blíží ke svému konci.

Dokončení všech prací je plánováno na březen roku 2012 - více zde.
15) MISTROVSTVÍ EVROPY FLORISTŮ. V Havířově se na přelomu srpna a září uskutečnilo 17. mistrovství Evropy profesionálů ve floristice Europa Cup 2011. Akci zhlédly tisíce lidí, kteří obdivovali nejen zručnost, ale hlavně kreativitu floristů. Osmnáct soutěžících předvedlo své schopnosti v šesti disciplínách.

Vítězkou se stala osmatřicetiletá Ruska Natalia Zhizhko - více zde.
16) REKORDNÍ SLAVNOSTI. Havířovské slavnosti nabídly počátkem září exkluzivní program, kterému vévodilo vystoupení české kapely Kabát. To si za padesát korun nenechalo ujít kolem čtyřiceti tisíc lidí, což je nový návštěvnický rekord této akce.

Později bylo upřesněno, že za všechny tři dny přišlo do areálu zhruba pětapadesát tisíc lidí, což je také rekordní číslo - více zde.
17) NOVÝ MOST V BOHUMÍNĚ. Po téměř dvou letech byla v pátek 14. října opět spojena místní část Skřečoň a centrum Bohumína. Nový most je součástí silničního obchvatu města, a i když na něj dosud plynule nenavazuje přiváděč k dálnici, znamená jeho zprovoznění pro řidiče, ale především pro obyvatele Bohumína obrovskou úlevu.

Do jara by měl být dokončen i přiváděč na obchvat města, čímž by měla definitivně skončit radikální změna dopravní infrastruktury ve městě a okolí - více zde.
18) KARVINSKOU VAGONKU SROVNALI SE ZEMÍ. Za přítomnosti úředníků z města, strážníků a novinářů proběhla v srpnu demolice nechvalně známé lokality Vagonka v Karviné. Na začátku minulého století výstavní vilky důležitých úředníků Fryštátských železáren se za poslední roky proměnily v pihu na kráse Karviné – bydlelo tam totiž stále více nepřizpůsobivých obyvatel.

V budoucnu by zde měla vzniknout průmyslová zóna pro drobné a střední podnikatele - více zde.
19) TENISOVÁ KRÁLOVNA. Bez vzrušených debat a polemik je letošní nejúspěšnější sportovkyní nejen Moravskoslezského kraje, ale celé České republiky fulnecká lvice Petra Kvitová. Sympatická jednadvacetiletá tenistka letos zažila fenomenální sezonu. Zvítězila ve Wimbledonu, ovládla suverénně prestižní Turnaj mistryň, navíc výrazně přispěla cestě národního týmu za vítězstvím ve Fed Cupu.

Její pohádkovou cestu žebříčkem WTA, kde dostoupala na druhou příčku, ocenila také mezinárodní federace ITF, která vyhlásila Kvitovou tenistkou roku. Fulnecká bojovnice zažila rok snů – a zdaleka nemusí být poslední- více zde.
20) TATRA PHOENIX. Jméno po bájném ptáku, který vstal z popela. To nese nový nákladní automobil, který v srpnu letošního roku začala vyrábět kopřivnická automobilka Tatra. Tatra Phoenix je výsledkem spolupráce automobilky a společnosti DAF Trucks. Vedení kopřivnického závodu, který se již léta potýká s velmi vážnými problémy, v novém nákladním voze vidí spásu a symbol nové éry.

Auto totiž mezi konkurencí vyčnívá komfortní jízdou terénem díky unikátnímu tatrováckému podvozku – patentované centrální rouře s nezávisle výkyvnými polonápravami - více zde.
21) SOUMRAK NOVOJIČÍNSKÉHO BASKETU. Po devatenácti odehraných sezonách v nejvyšší basketbalové soutěži se do té s letopočtem 2011–2012 nepřihlásil tým z Nového Jičína. Hlavním důvodem byly finance, které se do klubu nepodařilo získat. Manažerům nenašli generálního sponzora, všechna jednání nakonec ztroskotala, problémem byly také závazky dřívějších sponzorů vůči basketbalovému klubu. Novojičínští borci pod vysokými koši byli vždy součástí tuzemské špičky.

Klub má přesto ambice se do soutěže v příštím roce vrátit, ale momentálně optimismus početných fanoušků basketbalu ve městě klobouků není namístě - více zde.
22) ZAČAL SOUD O STUDÉNCE. V červnu 2011 se k soudu konečně dostala největší novodobá železniční nehoda, která se 8. srpna 2008 stala ve Studénce. Tehdy do zřícené konstrukce opravovaného mostu narazil mezinárodní rychlík. Výsledkem bylo osm mrtvých a téměř sto zraněných. Na lavici obžalovaných usedlo celkem deset lidí, převážně ze stavebních firem.

Jak se dalo předpokládat, soud není jednoduchý a výslech všech obžalovaných i svědků se táhne. K zatím poslednímu odročení došlo 10. listopadu tohoto roku. Podle informací by soud měl pokračovat v příštím roce - více zde.
23) OBCHVAT ULEVIL PŘÍBORU. Příbor se v letošním roce konečně dočkal vytouženého obchvatu. Stavba za více než jednu miliardu korun byla uvedena do provozu v závěru listopadu a Freudovo město osvobodila od vytížené dopravy.

Obchvat výrazně zjednodušil dopravu na Kopřivnicko a dále na Frenštátsko i do Beskyd - více zde.
24) POKEROVÝ MILIONÁŘ. Dříve dělal vedoucího směny v lakovně nošovické automobilky, pak se ale Martin Staszko z Třince rozhodl pro dráhu profesionálního hráče pokeru. A v listopadu získal v Las Vegas zhruba 98 milionů korun.

Skromného Třinečana pak přijala na radnici také starostka Věra Palkovská, která mu předala jako dárek károvanou košili. Právě v tomto oblečení Martin Stazsko oslnil svět - více zde.
25) POPRVÉ MISTŘI. Hokejoví Oceláři Třinec se na jaře stali poprvé hokejovými mistry republiky. V Třinci propukly oslavy hned po utkání (na snímku).

Třinečtí hokejisté pak měli pořádně nabitý program, protože pro toto hutnické město to byla historická událost. Hokejisté například zavítali do zdejších železáren, ale navštívili také zasedání zdejšího zastupitelstva - více zde.
26) NOVÝ MOST. Po čtrnácti měsících mohli na sklonku léta obyvatelé Bašky přejít suchou nohou z jednoho břehu Ostravice na druhý, aniž by museli řeku složitě objíždět přes Frýdlant nad Ostravicí nebo Frýdek-Místek. V obci byl slavnostně otevřen nový most za více než jednadevadesát milionů korun.

Šťastní lidé uspořádali na tuto počest velkou oslavu. Nechyběly mažoretky, muzikanti, povozy s koňmi ani vypouštění holubů - více zde.
27) SILNIČNÍ PRŮTAH HRÁDKEM začal 16. května sloužit motoristům. Doprava se bez oficialit a v tichosti přesunula na novou hlavní silnici za protihlukové bariéry, ve směru od Návsí byl vůbec první kamion ze Svitav (na snímku za policejním vozem).

Tříkilometrový průtah se zprovoznil s předstihem, bezmála miliardová stavba se dokončila až v létě. Hrádek už netrápí dlouhé kolony, část obyvatel si ale stěžuje na hluk z kamionové dopravy - více zde.
28) STRÁŽNÍK ZAHNAL TROJICI LUPIČŮ. Trojice ozbrojených maskovaných lupičů přepadla na počátku února zlatnictví v centru Bruntálu, do obchodu vtrhli hodinu před polednem, hrstmi začali nabírat vystavené zboží a rvát do tašky. V těsné blízkosti obchodu v tu chvíli byl v civilu strážník městské policie Jiří Dembovský. Vtrhl do prodejny a neohroženě se postavil ozbrojeným útočníkům.

Nejenže je zahnal na útěk, ale při rvačce jim vytrhl i tašku s lupem. Potyčku odnesl se šrámy, lupiči mu do obličeje nastříkali slzný plyn. Lupiče se dodnes nepodařilo chytit - více zde.
29) ÚSPĚŠNÁ MODELKA. Modelka Šárka Cojocarová ze Svobodných Heřmanic získala ve finále České Miss titul Česká Miss Earth 2011. Uniklo jí ale celkové vítězství a titul Česká Miss 2011, o který stála nejvíce. Mezinárodní soutěž krásy

Miss Earth se aktivně věnuje ochraně životního prostředí a záchraně naší planety. Finále se konalo nyní v prosinci na Filipínách, Šárka získala ocenění za nejlepší postavu v plavkách - více zde.
30) OTEVŘENÍ KAPLE. Filiální neboli dceřiný kostel Navštívení Panny Marie v Rýmařově, zvaný také kaple V Lipkách, se po rekonstrukci otevřel v květnu pro veřejnost. Jde o jednu z nejhodnotnějších barokních sakrálních staveb na Moravě.

Cenné jsou fresky z počátku osmnáctého století od olomouckého malíře Ferdinanda Nabotha a Jana Kryštofa Handkeho - více zde.